Полтавський апеляційний суд ігнорує рішення суддів першої інстанції й не тільки. Справа кременчужан

4 685 0
Полтавський апеляційний суд ігнорує рішення суддів першої інстанції й не тільки. Справа кременчужан

У Полтавському апеляційному суді відбулося засідання, на якому повинні були розглядати апеляційну скаргу прокурора Дмитра Москаленка на рішення Ленінського райсуду, який буквально заблокував обвинувачення по кримінальній справі майже семирічної давнини. 

Нагадаємо, Ленінський райсуд повернув прокурору обвинувальний акт (за яким уже майже сім років кременчужани сидять у СІЗО за те, чого не робили), як такий, що не відповідає закону.

Але до розгляду апеляції не дійшли. 

Вчорашнє судове засідання в Полтавському апеляційному суді розпочалося з клопотання захисників, які заявили про відвід усій колегії суддів, які призначені розглядати скаргу, і підстави для цього були серйозні. Виявилося, що в суддів, які були обрані, немає спеціалізації з розгляду кримінальних справ.

Причина заяви про відвід колегії №1

Захисники кременчужан зазначили, що це явне порушення під час автоматичного підбору суддів, а також не виключено, що це результат втручання в автоматизовану систему документообігу суду зацікавлених у ході справи осіб.

Адвокат Олександра Мельника - Руслан Лазоренко заявив про відвід колегії, зазначивши, що під час їх підбору було порушено Закон України "Про статус суддів", а також положення про документообіг у суді.

Справа в тому, що розглядати апеляційну скаргу призначили суддів, які є членами судової палати з розгляду цивільних справ, тобто вони жодного разу не розглядали кримінальні провадження і спеціалізація яких - розгляд виключно цивільних справ. Ці люди і тести здавали, і практичні завдання виконували, але щодо розгляду цивільних справ.

Причина №2

Підставою для відводу також стало таємниче зібрання цієї колегії 22 березня цього року. Нишком від усіх інших учасників процесу вони розглянули заяву про самовідвід одного із суддів - Гальонкіна.

При цьому розглянули вони цю заяву ще до відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою прокурора Москаленка, який намагається довести, що той документ, який він називає "обвинувальним актом", попри всі знайдені там порушення, таким і є.

"При розгляді заяви про відвід вони пишуть, що розглядають її за апеляційною скаргою прокурора, тобто фактично суддя-доповідач наперед уже визначила, що вона в майбутньому відкриє провадження за апеляційною скаргою.

Ми вважаємо, оскільки самовідвід повинен розглядатися на судовому засіданні за участю всіх учасників судового провадження, які мають право висловлювати свою думку, розглядати справу про самовідвід у таємничий і позапроцесуальний спосіб, є упередженим ставленням і до сторін і порушенням права на захист" , - розповів адвокат Руслан Лазоренко. 

Після більш як двох годин переговорів у нарадчій кімнаті колегія суддів відмовила адвокатам у задоволенні заяви про відвід самих себе, але традиційно оголосила лише резолятивну частину.

Слід розуміти, що, попри їх іншу спеціалізацію, з крісел вони не встануть. Сумнівів, що таки є вплив на суд зацікавлених осіб, залишається все менше, і рішення по другому клопотанню адвокатів тому є яскравим прикладом. 

Мало того, що, прикриваючись пандемією і ковідними обмеженнями, журналістів телекомпанії "Візит", яка висвітлює дану кримінальну справу вже не перший рік, не впустили на судове засідання, суд відмовився посадити бранців Феміди поруч зі своїми захисниками.

Незважаючи на те, що є три рішення суддів першої інстанції, якими затриманим дозволено перебувати поряд зі своїми адвокатами, поза межами скляного боксу, щоб конфіденційно спілкуватися з ними й отримувати правову допомогу, суд відмовив адвокатам у клопотанні. 

Як повідомлялося раніше, розгляд обвинувачення в суді по цій справі розпочато у 2015 році.

Перший такий розгляд відбувся в Кобеляцькому райсуді. Однак на початку 2017 року в присяжних Кобеляцького райсуду закінчилися повноваження і справу передали для розгляду в Київський райсуд Полтави.

12 липня 2017 року Київський районний суд Полтави прийняв рішення відпустити двох обвинувачених під домашній арешт. Серед них - керівник кременчуцької телекомпанії "Візит" Олександр Мельник, проти якого взагалі немає жодного слова про можливу причетність до злочину. 

Натомість Полтавська обласна рада 14 липня ухвалила звернення до Вищої ради правосуддя з вимогою звільнити суддю Логвинову за прийняте рішення щодо зміни запобіжного заходу обвинуваченим.

Прийняття звернення ініціював колишній бізнес-партнер Бабаєва й нинішній перший заступник голови Полтавської облради Холод. Одночасно таке ж рішення з тиску на суддю й з погрозами звільнення з роботи прийняла й Кременчуцька міська рада.

Результатом адміністративного тиску на суд, крім скасування зміни запобіжного заходу для Олександра Мельника з домашнього арешту на нове утримання в СІЗО, стало рішення колегії суддів та присяжних Київського райсуду Полтави про самовідвід.

Розгляд цієї справи було передано з Київського районного суду Полтави до Октябрського районного суду, де колегія суддів спочатку відправила акт обвинувачення проти затриманих до прокуратури для виправлення помилок, а потім теж оголосила про самовідвід у новому розгляді.  

Далі ця справа  розглядалася вже в Полтавському районному суді, однак розгляд було припинено через присяжних, які попросили про свій відвід від цієї справи.  Й від участі в цьому процесі відмовилися 11 присяжних із 14-ти.

Потім справу розглядав суд у Гадячі, але і він майже через три роки оголосив про самовідвід

Відтепер справу, логічну крапку в якій не можуть поставити з 2014 року, розглядатиме знову з самого початку Ленінський районний суд міста Полтави.

 

 

 

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Авторизация