Новини з 1996 року

В садочках та школах діти мліють від нестачі кисню, а керманичі відмовляються від вентиляції

Марина Баніт 31 жовтня 2017 17:05 2142 0

У кременчуцьких школах та садочках діти потерпають у задушливих приміщеннях від нестачі кисню. Про це "Програмі Плюс" розповіли батьки дітей.

«Як не прийду до класу, увесь час моя дитина бліда та млява. Тільки виходимо на вулицю - і вона стає активною та енергійною.  Проблема в тому, що дітей у класі близько 30, дихати немає чим (причому як до вмикання опалення, так і особливо в опалювальний сезон). Батьки почали розповідати, що їхнім дітям теж зле у задушливих приміщеннях. І мова не про температуру повітря, а саме про відсутність притоку свіжого повітря. Тож поговорили з учителем і попросили вчасно робити провітрювання, що вона й почала робити щоперерви. Але через те, що вікна в класах пластикові, вони щільно зачиняються і не утворюють природний притік кисню. По всій школі така проблема – відсутність притоку повітря. Тож через годину вчитель змушена виводити усіх з класу, щоб відчинити вікно і щоб ніхто не застудився. Але вже скоро знову нічим дихати. У той самий час системи вентиляції просто не працюють. Нам стало відомо, що це проблема не тільки в нашій школі, але й у більшості (якщо не у всіх) садочків та шкіл. Вентиляційні шахти просто заклеєні шпалерами або закладені цеглою.

Як відомо, з дерев’яними вікнами утворювалася природна вентиляцію через щілини, що є нормою, тому через відсутність вентиляції не було такої серйозної загрози, як тепер, коли більшість нових вікон герметично зачиняються. При встановленні пластикових вікон потрібні вентиляційні шахти. Але їх немає. Тож відсутність вентиляції стає причиною млявості наших дітей.

Необхідно терміново звернути на це увагу відповідних органів та просити владу вирішити питання вентиляції шкільних та дошкільних приміщень у першу чергу».

Але як пригадує креспондент "Програми Плюс", 3 жовтня в міськвиконкомі пройшла нарада з питань відбору закладів департаменту освіти та управління охорони здоров’я для інвестиційного пакета енергоефективних заходів.

У рамках порушеної батьками школярів проблеми заява начальника відділу енергоменеджменту та енергетики виконкому Кременчуцької  міської ради Тетяни Андрієвської вражає.

Пані Андрієвська під час наради перерахувала заходи, які, на її думку, буде корисно відібрати із запропонованих партнерами на реалізацію. Це: заміна вікон, утеплення дверей, стін, заміна лампочок тощо. Але серед усього її збентежило питання, чи необхідна кременчуцьким дітям якісна вентиляція в приміщеннях, де вони проводять від 5 до 8 годин на день – у школах та садочках. Пані Андрієвська зупинилася на пропозиції інвесторів включити до проекту обладнання закладів вентиляцією.

- Ось ця вентиляція з рекуперацією… Зрозуміло, що вона грошей, як-то кажуть, всюди тягне непомірно. Майже 700 тисяч на кожному об’єкті. Якщо ми вмовимо себе, мера та оточуючих, що це викинуті даремно гроші, то нам потрібно запропонувати альтернативу того, як ми забезпечимо обмін повітря у наших закладах, яким шляхом, - заявила Андрієвська.

Присутній спеціаліст пояснив:

- У нас в усіх закладах стоять притічні вентиляції з підігрівом, а підігрів ніде вже давно не працює. Тож можемо використовувати ці вентиляційні шахти. 

Але чоловік, певно, не знав, що в школах навіть отвори заклеєні шпалерами.

Андрієвська відповіла:

- Або ми можемо ставити ці дорогущі вентиляційні системи, які нам ніколи не відшкодуються, і нам це згадають потім усі наступні покоління, або ми вигадаємо простіший спосіб, наприклад, коли вставляють на кожну точку прилад… В інфекційному відділенні – це потреба. Але на 10-15 дітей у садочку – це зайве.

Вентиляція повинна бути припливно-витяжною і при цьому сенс цих впроваджень, щоб потім у нас усе це відповідало санітарним нормам – європейським, а не так… Тому нам треба зрозуміти: ці 800 тисяч на заклад ми готові витратити чи не готові. Тобто якщо це необхідність вкрай життєво важлива, то ми повинні червоним маркером помітити, бо мер чи фінансисти будуть приймати рішення за принципом: давайте тут спростимо і тут, а тут не можна.

Складалося враження, що пані Андрієвська впевнена в тому, що вентиляція – це даремна справа і в цьому вона намагалася переконати інших.

Присутні колеги підказували пані начальниці, що вентиляцію треба робити обов’язково. Хтось пояснив, що є вентиляції і по 200 тисяч гривень.

Присутні пропонували поставити якусь помітку формально, а вентиляцію робити згодом.

- А можна так і продовжувати провітрювати методом відчинення вікон, - запропонував один з присутніх членів комісії.

Пані Андрієвська пояснила, що якщо вентиляція залишиться «по старинці» - відчинення вікон, то «цей метод дозволяє оновити лише 60% повітря, а це означає, що повітря не очищується».

Тоді спеціаліст відповів:

- Ну так тоді встановлення якісної вентиляції, безумовно, буде коштувати дорого! Може, тоді вікна дешевше буде відчиняти «по старинці» у найближчі 10 років?

Тут уже до розмови долучилися ті, хто мовчали:

- Погоджуся, бо якщо робити, то робити якісно, інакше потім усе прийдеться переробляти, а це буде ще дорожче.

Далі розмова пішла про інше…

Варто додати і пояснити, що якщо сама начальник відділу енергоменеджменту на перше місце ставить питання грошей, а не співвідношення користі для здоров’я та життя людини, то про що мова?

Заради економії грошей уже багато років у кременчуцьких закладах освіти відсутня адекватна вентиляція, як і багато чого іншого. І якщо дорослий учитель чи вихователь сам не відчуває небезпеки від відсутності кисню, то діти приречені на хвороби та млявість. Але така собі ручна боротьба вчителя за чисте повітря є насамперед знущанням як над працівниками освіти, так і над дітьми.

Тому з огляду на вищевикладене варто звернутися до депутатів з проханням уважніше поставитися до цього питання і взяти його під свій контроль. Школи та садочки Кременчука бажають кращого, але якщо вже і брати кредити від ЄБРР (до речі, 12 мільйонів грн.), то вже на дійсно корисні, життєво важливі речі. Якщо вже й брати кредити, то не для того, щоб вганяти себе та своїх дітей у борги, а для того, щоб покращити рівень життя.

Довідково:

Установка вікон ПВХ докорінно змінює систему вентиляції в приміщенні. Вони забезпечують теплоізоляцію і герметичність, але в той же час перешкоджають доступу свіжого повітря, що повністю порушує систему природного повітрообміну.

Нормативний стандарт говорить про те, що повітрообмін повинен здійснюватися з розрахунку кількості людей, в середньому 30 куб. м/год на людину, залежно від діяльності.

Увага!

 Відсутність свіжого повітря спричиняє часті захворювання дітей та загострення хронічних алергічних проявів.

 Без повітрообмінну  віруси, які потрапляють у приміщення, будуть спокійно циркулювати, розмножуватися і передаватися від однієї дитини до іншої.

 У закритому приміщенні без циркуляції повітря поступово знижуватиметься рівень кисню, що також буде послаблювати організм дитини в період вірусної небезпеки.

 Відчинені вікна (як альтернатива відсутній вентиляції) утворює протяги, що також небезпечно для здоров’я.

 У приміщеннях, які не вентилюються, у дітей спостерігається сповільнення розвитку, млявість та апатія. Так може розвинутись синдром постійної втоми.

У Державних будівельних нормах України  передбачено обов’язкове облаштування витяжних шахт у вбиральнях та на кухні. Також рекомендовано встановлювати примусову припливно-витяжну вентиляцію.

Однак у більшості дитячих закладів освіти є лише природна вентиляція, тобто повітря потрапляє крізь щілини у вікнах, дверях та покрівлі. Зважаючи на те, що тепер усе частіше в дитсадках встановлюють пластикові герметичні вікна, то ефект природної вентиляції практично нівелюється. Саме тому без примусової вентиляції просто не обійтися.

  

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

У Кременчуці нагородили учасників конкурсу художніх робіт, присвячених пожежній безпеці. ФОТОрепротаж 2794 0
«Той, хто створював обличчя Кременчука»: відкрилася виставка картин Миколи Анісімова. ФОТОрепортаж 3263 0
У Кременчуці нагородили воїнів-добровольців, ветеранів російсько-української війни. ФОТОрепортаж 3708 0