Новини з 1996 року

Ура? Пенсійна реформа стартувала: до чого слід підготуватися українцям

Валерія Макряшина 11 жовтня 2017 09:30 2397 0

Нарешті дочекалися? Чи марно чекали? Однак сьогодні, 11 жовтня, в Україні стартувала довгоочікувана і місцями вже "скисла" пенсійна реформа. У зв'язку з цим українців чекає ряд важливих нововведень. Згадаємо.

Хто пам'ятає, а хто ні, але ще з радянських часів в Україні діяла солідарна система. Тобто до пенсії всі працюючі українці скидалися в один котел, а вже звідти виплати розподілялися на всіх пенсіонерів. Така практика могла б ще довго-довго існувати, але демографічна ситуація в Україні наразі така, що пенсіонерів у нас стає все більше, а працюючої молоді та людей, яким ще до пенсії далеко, - менше.

До того ж далеко не всі українці платять внески в Пенсійний фонд, вважаючи за краще отримувати зарплату, як-то кажуть, у  "конвертах". У результаті у 2017 році дефіцит бюджету ПФУ перевалив за 140 мільярдів гривень, тож через кілька років фонд міг би повністю збанкрутувати. Про це навесні наголошував сам прем'єр-міністр України Володимир Гройсман.

Аби уникнути всього  цього, було вирішено ввести накопичувальну систему, яка вступить у дію з 2019 року.

Що вона собою являє і чи вигідна вона українцям? Це збір відрахувань громадян на індивідуальних рахунках у спеціальному фонді. Спочатку додатковий внесок складе 2%, а потім плавно збільшиться до 7%. При такій системі українці після виходу на пенсію, крім виплат з ПФУ, будуть отримувати і кошти з іншого фонду. Вигідно? До того ж у законі передбачили й  можливість добровільного страхування, що вирішить проблему пенсій для тих, хто довгий час працював за кордоном. Звісно, така практика поширена в багатьох розвинених європейських країнах, що здається вже позитивним знаком. Однак у МВФ уже висловили й великі побоювання, що Київ занадто поспішає із даними нововведеннями, що Україна не готова до таких кардинальних змін. На думку фонду, спочатку потрібно було зменшити дефіцит ПФ і тим самим скоротити приплив нових пенсіонерів, тобто збалансувати існуючу систему, а потім уже запускати нову.

Утім 10 жовтня міністр фінансів Олександр Данилюк заявив про те, що Україна має намір завершити програму співпраці з МВФ вже у 2018 році. Якщо уряд дійсно реалізує свій план, то думка кредиторів нас не хвилюватиме.

Пенсійний вік і страховий стаж

Одна з найголовніших "страшилок", якою любили залякувати українців противники даної реформи, - це підвищення пенсійного віку. Але цього не станеться. Пенсійний вік вирішили залишити без змін, але посилили саму роль страхового стажу. В уряді все чітко порахували: українці, які відпрацювали 35 років і отримували навіть мінімальну зарплату, зможуть заробити мінімальну пенсію. Зате проблеми виникнуть у тих, хто не сплачував страхові внески. Тепер вони не будуть отримувати пенсії за рахунок інших і будуть змушені працювати довше (до 65 років).

Хто із працюючих українців зможе вийти на пенсію достроково?

У законі виділено кілька категорій громадян, які зможуть піти на відпочинок раніше.

Таке право зберігається за:

- військовими/учасниками бойових дій (у 55 років);

- артистами (за наявності вислуги від 20 до 35 років);

- чорнобильцями (зі зниженням пенсійного віку)

- матерями, які виховали 5 дітей або інвалідів з дитинства (у 50 років);

- ліліпутами і диспропорційно карликами (40/45 років);

- журналістами (в разі поранень і каліцтв, отриманих при виконанні службових обов'язків).

Ще трішки позитиву "на десерт"?

Також у новому законі знімають обмеження на виплати пенсії для працюючих пенсіонерів. Таким чином уряд сподівається стимулювати українців працювати після виходу на пенсію. Раніше держава не доплачувала таким людям 15%. Однак із зарплат працюючих пенсіонерів будуть вираховувати внески до Пенсійного фонду і брати податки.

До того ж Верховній Раді вдалося проштовхнути важливу поправку, яка розширює переліки видів діяльності, при яких нараховується страховий стаж.

Враховувати будуть такі періоди:

- військову службу (до кінця 2017 року);

- відпустка для догляду за дитиною до 6 років (з 2004-го);

- декретна відпустка (з 2004-го по 2013-й);

- підприємництво на умовах "спрощенки" (з 1998-го по 30 червня 2000-го і з липня 2000-го по кінець 2017 року);

- навчання на бюджеті у вузах на денній формі.

У Кабміні потужно опиралися цій поправці, яка суперечить курсу на зниження утвореного в бюджеті Пенсійного фонду дефіциту, однак були змушені погодитися.

З 1 січня 2018 року пенсія за віком призначатиметься:

- за наявності стажу на перше січня 2018 року 25 років - у 60 років. Діапазон необхідного стажу щорічно збільшуватимуть на 12 місяців до досягнення 35 років у 2028 році;

- за наявності стажу на перше січня 2018 року від 15 до 25 років - у 63 роки. Діапазон необхідного стажу будуть щорічно збільшувати на 12 місяців до досягнення діапазону від 25 років до 35 років у 2028 році;

  - за наявності стажу на перше січня 2019 року - 15 років, але менше 16 років, які давали б право виходу на пенсію в 63 роки, - призначати пенсію в 65 років. Діапазон необхідного стажу щорічно збільшуватимуть на 12 місяців. Тобто з 2028 року пенсії в 65 років отримають особи, які мають 15-25 років стажу.

Не вистачає стажу? Купи! 

При цьому уряд передбачив "рятівне коло" для тих, хто не напрацював достатньо стахового стажу. Такі люди зможуть докупити страховий стаж у держави. Але це дорого. Один рік обійдеться приблизно в 16,8 тис. грн., два роки - у 25,3 тис. грн.

Головне питання: пенсії підвищать?

Безумовно, так! З 1 жовтня мінімальні пенсії для тих, у кого вистачає трудового стажу, тепер складатимуть 1452 грн. (раніше - 1312 грн.). А мінімальна пенсія для тих, хто не напрацював достатньо стажу, виросте з 949 грн. до 1373 гривень.

Розмір виплат пенсій кожному буде вираховуватися індивідуально з урахуванням розміру зарплати та трудового стажу.

У Кабміні обіцяють, що на цьому вдосконалення пенсій не закінчиться, і при збільшенні надходжень до Держбюджету будуть намагатися направляти на соціалку.

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

25 професійних художників та аматорів створюють графіті у Кременчуці. ФОТОрепортаж 675 0
Велике свято для малечі. У Кременчуці відзначили Міжнародний День захисту дітей. ФОТОрепортаж 1068 0
У галереї Кременчука представили виставку "Смарагдові розписи" юних художників міста. ФОТО 1013 0