Новини з 1996 року

Сотні кременчужан залишаться без роботи. "Слуги народу" вдарили по Кременчуцькій тютюновій фабриці

Валерія Макряшина 10 жовтня 2019 10:05 1654 0

Вчора, 9 жовтня, на прес-конференції компанія Japan Tobacco International (JTI) повідомила, що розглядає можливість повністю припинити виробництво на Кременчуцькій тютюновій фабриці та зменшити інвестиції загалом в Україні.

Причиною цього є прийнята Верховною Радою (за ініціативи фракції “Слуга народу”) поправка до законопроєкту №1049, що робить тютюнове виробництво в Україні просто нерентабельним.


4 жовтня ВР прийняла у цілому законопроект №1049 "Про внесення змін до деяких законів України щодо запровадження єдиного рахунку для сплати податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Суть поправки зводиться до встановлення торговельної націнки (так званої, "маржі") на сигарети для оптової та роздрібної торгівлі на рівні 7% та 13% від максимальної роздрібної ціни відповідно. Виробники зобов’язані будуть продавати сигарети дистриб’юторам за ціною не вище 80% від МРЦ.

Зазначається, що комітет з питань фінансів, податкової та митної політики ВР схвалив поправку в той же день, без проведення будь-яких консультацій, оцінки ризиків тощо. 

Керівники тютюнових компаній наголошують, що наслідками запровадження націнки стануть підвищення ціни пачки сигарет на 14 грн з 1 січня 2020 року та збільшення обсягів нелегальної торгівлі тютюновими виробами із 8,4% до 20%.


Тож Кременчуцьку тютюнову фабрику, ймовірно, чекає повне закриття - буде скорочено майже 1000 працівників.

Із цієї ж причини про наміри закрити власні фабрики в Україні заявили й інші тютюнові компанії – British American Tobacco (BAT), Philip Morris International (PMI) та Imperial Tobacco (IT). Тож якщо законопроєкт №1049 вступить у дію, наш ринок можуть покинути одразу чотири великі міжнародні компанії.

Ці компанії не перший рік очолюють рейтинг найкращих роботодавців України. Якщо ж ці "тютюнові гіганти" закриють виробництво, то більше тисячі громадян просто залишаться без роботи. Причому без роботи з умовами, які поки що є великою рідкістю в Україні – офіційним працевлаштуванням, повністю білою й немаленькою заробітною платнею, медичним страхуванням для працівників та членів їхніх родин, оплачуваними відпустками та лікарняними тощо.

Також внаслідок закриття виробництва експерти прогнозують, що в державному бюджеті з’явиться велика діра.

Ідеться про міжнародні компанії з репутацією та експертизою, які ведуть виключно легальний бізнес та сплачують податки в повному обсязі.

Усі вони входять до ТОП-10 найбільших платників податків в Україні. У 2018 році ці виробники в сумі сплатили 48 млрд гривень до державного бюджету. Частина податків надходить до бюджетів тих міст, де розташовані фабрики (Прилуки, Кременчук, Харків, Київ).

 

 

За оцінками експертів, найбільше від закриття заводів постраждають Прилуки та Кременчук. Компанія JTI інвестувала в модернізацію Кременчуцької тютюнової фабрики більше 300 млн доларів та є одним з найбільших у Полтавській області платником податків.

Крім цього, тютюновий ринок в Україні після закриття фабрик ризикуватиме заповнитися так званою “пальонкою” та контрабандою.

Закон 1049 підвищує обов’язкову націнку дистриб’юторів на сигарети й тим самим підвищує ціни на 10-15 гривень за пачку. Причому ані копійки з цих грошей не потрапить до бюджету. Усе осяде в кишенях посередників, оскільки це не податок, а просто схема для збільшення доходів роздрібних мереж, представники яких обрані народними депутатами.

Хто, крім торгових мереж, виграє від нового закону? Львівська тютюнова фабрика, яка, уникаючи сплати податків, незаконно зареєструвала свої сигарети як сигарили. Це підприємство також відоме виробництвом підробок відомих марок на своїх конвеєрах.

Поправку до закону активно проштовхує Андрій Холодов – заступник голови Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики. Андрій Холодов відомий своїм “кришуванням” тіньового обігу сигарет, а також мережею тютюнових кіосків Т-кіоск, що йому належать.

Тож коли ціни на якісні, сертифіковані та легальні сигарети зростуть на 10-15 грн, більшості курців не залишиться нічого, крім як перейти на низькопробні підробки, вироблені з неперевіреної сировини та без дотримання державних стандартів безпеки.

 
 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

25 професійних художників та аматорів створюють графіті у Кременчуці. ФОТОрепортаж 674 0
Велике свято для малечі. У Кременчуці відзначили Міжнародний День захисту дітей. ФОТОрепортаж 1067 0
У галереї Кременчука представили виставку "Смарагдові розписи" юних художників міста. ФОТО 1012 0