Новини з 1996 року

Скажи мені, зозуле! Чи доживають до пенсії українці?

Валерія Макряшина 13 серпня 2018 10:40 1751 0

Тема пенсійного віку часто є підставою для маніпуляцій з боку експертів.

Завдяки красномовним заявам та гучним заголовкам формується громадська думка, що на пенсію можна особливо не розраховувати, адже до неї мало хто доживе. Скільки українців насправді доживають до 60 років та скільки часу вони проводять на пенсії?

«У нас така тривалість життя, що до пенсії я не доживу» - один з найпопулярніших міфів про пенсії в Україні. Особливо характерний цей підхід для чоловіків.

З іншого боку, така постановка питання має токсичну дію. Це відзначають експерти пенсійної системи, опитані в рамках проекту EXCEPT про наслідки нестабільності на ринку праці для молоді. Адже якщо до пенсійного віку не доживеш, то навіщо турбуватися про пенсію?

Тож перевіримо, чи правда, що українці не доживають до пенсії.

Найчастіше ми чуємо про тривалість життя від народження. В Україні, за даними Державної служби статистики, в 2016 році цей показник становив 66,7 років для чоловіків і 76,5 років для жінок.

Це один з найнижчих показників тривалості життя в Європі. Три основні причини смертності українців - це хвороби системи кровообігу, новоутворення та зовнішні причини смерті, на які разом припадає 86% усіх смертей (Держстат 2017a).

Проте до пенсійного віку - 60 років - доживають 80% громадян: 71% чоловіків і 89% жінок (Держстат 2017b).

На показник тривалості життя при народженні впливає смертність у дитячому віці. Тому в питаннях пенсії більш важливим є показник очікуваної тривалості життя в певному віці. Так чоловіки, яким виповнилося 40 років, у середньому доживають до 70,1 років, а жінки - до 78,1 років (Графік 1а). А в 60 років очікувана тривалість життя зростає до 75,4 і 85,5 для чоловіків і жінок відповідно (Графік 1b). 

Як бачимо, тих, хто доживає до пенсії, попереду чекає ще досить тривала частина життя. Тому варто заздалегідь подумати про засоби, які будуть потрібні після завершення трудової діяльності.

 

Графік 1a

 

 

Джерело: Всесвітня організація охорони здоров'я, 2015

 

 

Графік 1b

 

Джерело: Всесвітня організація охорони здоров'я, 2015

 

Також і порівняємо, скільки років проводять на пенсії жителі різних країн. Для цього вибираємо такий показник як очікувана тривалість здорового життя в 60 років. Тривалість здорового життя означає період життя в стані хорошого або задовільного стану здоров'я.

Цей показник для різних країн публікує Всесвітня організація охорони здоров'я.

Від очікуваної тривалості здорового життя в 60 років ми відняли пенсійний вік (який різниться в залежності від країни). Таким чином Графік 2 приблизно оцінює роки здорового життя на пенсії в Україні та країнах OECD.

В Україні з жовтня 2017 року введено коридор виходу на пенсію за віком від 60 до 65 років (для жінок цей вік дещо менший, але пізніше він досягне такого ж рівня, тому для нинішньої молоді ця різниця не має значення). Таким чином, для України вказані обидва показники - тривалість здорового життя на пенсії при виході на пенсію в 60 і 65 років відповідно.

Графік 2а

Джерело: Всесвітня організація охорони здоров'я, Pensions at a Glance 2017 - © OECD 2017, власні розрахунки

 

Графік 2b

Джерело: Всесвітня організація охорони здоров'я, Pensions at a Glance 2017 - © OECD 2017, власні розрахунки.

Отже, при виході на пенсію в 60 років українців чекає в середньому 13-17 років життя для чоловіків та жінок, що є більше, ніж відповідний показник багатьох країн OECD, зокрема Німеччини, Бельгії, Швеції, Чехії, Словаччини, Польщі, адже в цих країнах вік виходу на пенсію вище українського.

У той же час при виході на пенсію в 65 років цей показник дійсно є найнижчим - 8-12 років. Втім тривалість життя зростає, тому коли нинішні 20-річні підуть на пенсію в 65, то тривалість життя може бути вище. Ці дані підтверджують, що для більшості українців очікування переконання "я до пенсії не доживу" не відповідають дійсності.

Ті ж, хто захоче перевірити цей прогноз на власному досвіді, ризикують опинитися після досягнення пенсійного віку без засобів до існування. Тому будуть змушені продовжувати працювати, незважаючи на потенційні обмежені фізичні можливості та загальний стан здоров'я.

Графік 3. Середній ефективний вік і стандартний законодавчий вік виходу на пенсію в 2016 році:

Джерело: Всесвітня організація охорони здоров'я, Pensions at a Glance 2017 - © OECD 2017, Figure 1.6.

 

Читайте також: Пенсія на Полтавщині за рік зросла на 600 гривень

        Працюючих пенсіонерів позбавлять права на отримання пенсії

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Дартс, кавери і майстер-клас: кременчуцькі бібліотекарі вражали колег з усієї України. ФОТОрепортаж 482 0
У Кременчуцькому музеї показали 30-річні досягнення місцевих спортсменів. ФОТОрепортаж 956 0
Скромний і делікатний художник відкрив у Кременчуці виставку своїх робіт. ФОТО 3467 0