Новини з 1996 року

Швидку медичну допомогу розділять на екстрену та невідкладну. У чому різниця?

Валерія Макряшина 14 лютого 2019 17:01 945 0

Не буде великою новиною той факт, що на Полтавщині наразі ефективно запроваджують реформу екстреної медицини. На даний час у Полтавській області вдалося модернізувати станцію екстреної медичної допомоги. Пілотний проект зі всіма змінами, які надав Уряд, уже стартував.

Полтавська обласна державна адміністрація активно впроваджує зміни та постійно моніторить ефективність роботи цієї реформи. Зокрема закупляється сучасний транспорт та обладнання.

У майбутніх планах — підвищити зарплату медикам, які пройдуть нову програму підготовки інструкторів і покращення роботи диспетчерів. Про це повідомляють в Управлінні Полтавської ОДА.

"Ми приділяємо значну увагу сфері медицини. Це життя та здоров’я людей. Спільно з департаментами, представниками галузі постійно шукаємо шляхи вирішення проблем. Не менш важлива роль у запровадженні реформи — розуміння її громадою..." — розповідає очільник Полтавської ОДА Валерій Головко.

Екстрена та невідкладна допомога відтепер — дві різні речі.

Швидку медичну допомогу розділять на екстрену та невідкладну. Перша необхідна при терміновій госпіталізації, а друга — при загостренні хронічної хвороби, високій температурі або тиску.

Таким чином, бригаду екстреної допомоги потрібно викликати, якщо є:

- серйозні травми (поранення, переломи, опіки, важкі забиття, травми голови);

- раптовий больовий синдром, судоми;

- головний біль, що супроводжується запамороченням і нудотою;

- гострий біль у черевній порожнині та поперековому відділі;

- зовнішня кровотеча, блювання кров’ю;

- втрата свідомості;

- раптовий розлад дихання;

- порушення мови, слабкість у кінцівках;

- гіпо- та гіперглікемічна кома;

- гіпертермічний синдром;

- ознаки гострого отруєння;

- анафілактичний шок (у тому числі викликаний укусами змій і тварин);

- тепловий удар або переохолодження;

- асфіксія всіх видів (утоплення, потрапляння сторонніх тіл у дихальні шляхи, задуха);

- гострі психічні розлади (поведінка, небезпечна для життя хворого й довколишніх);

- передчасні пологи, викидень, кровотеча.

Бригада невідкладної допомоги приїжджає, якщо загроза є для здоров’я, а не для життя. Викликати цю бригаду можна, якщо є:

- головний біль на тлі мігрені, підвищення температури, зміни тиску;

- біль в огрудді, пов’язаний із рухом і диханням;

- больовий синдром у суглобах, хребті (невралгія, радикуліт, після травми, операції, у онкохворих);

- біль у животі, на тлі встановленого діагнозу «хронічний гастрит», виразка дванадцятипалої кишки;

- біль у вухах, горлі, м’язах при підвищенні температури.

Бригада невідкладної допомоги може приїхати протягом години, а екстрена — за 10 хвилин після виклику. Викликати медичну допомогу можна безкоштовно та цілодобово через єдиний номер 103.

Дзвінки приймають незалежно від місця реєстрації та проживання. Роблять це диспетчери Станції екстреної допомоги. Вони визначають, якої допомоги потребує пацієнт. За планами МОЗ, диспетчери повинні швидко ухвалювати рішення, а також консультувати присутніх біля хворого чи потерпілого про надання першої допомоги до прибуття бригади.

За необхідності будуть направлені карети швидкої.

Також усі диспетчерські служби планують приєднати до єдиної електронної системи «Централь 103». Тому з’явиться можливість автоматично підбирати бригади, які перебувають найближче до потрібної адреси. Нова система зможе скоротити обробку виклику від 3–5 хвилин до однієї.

Наразі в Полтавській області є кілька станцій, де працюють диспетчери швидкої допомоги. Проте вже до кінця року планують приймати всі виклики з області на станцію ЕМД. 

Кожне диспетчерське місце обладнали комп’ютерною технікою, яка автоматично розподіляє виклики та маршрути. На загальному екрані зображена карта з машинами, які розташовані до пацієнта найближче. У всі машини швидкої допомоги встановили системи GPS. За ними стежать диспетчери і таким чином визначають найкоротший маршрут до місця виклику.

 

 

Медпрацівники, які потенційно виїздять на виклики, мають планшети. На них приходять повідомлення з характеристикою пацієнта, адресою місцезнаходження. У цих авто також є найнеобхідніше обладнання: сумка-укладка для невідкладної допомоги, пульсоксиметр, електрокардіограф, ноші на колесах, дефібрилятор-монітор.

До новацій реформи можна віднести й запровадження телемедицини. Телемедицина — використання комп’ютерних і телекомунікаційних технологій для обміну медичною інформацією. Вона дасть можливість отримати консультації вузькопрофільних спеціалістів навіть у найвіддаленіших населених пунктах області.

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

У Кременчуці нагородили учасників конкурсу художніх робіт, присвячених пожежній безпеці. ФОТОрепротаж 2538 0
«Той, хто створював обличчя Кременчука»: відкрилася виставка картин Миколи Анісімова. ФОТОрепортаж 3002 0
У Кременчуці нагородили воїнів-добровольців, ветеранів російсько-української війни. ФОТОрепортаж 3442 0