Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Новини з 1996 року

Поліція: Навіть якщо довести, що від викидів помирають люди, кременчужан продовжать труїти

Марина Баніт 07 червня 2018 18:00 2173 0

Під час прес-конференції начальник поліції Кременчука Віталій Ботвина розповів, як іде слідство у справі про забруднення атмосферного повітря. Нагадаємо, в Кременчуці люди третій рік задихаються від викидів підприємств. Речовини, які виявлені в атмосферному повітрі, обов'язково викликають онкологічні хвороби в організмі людини через 7 років життя в такому середовищі. По деяких речовинах перевищення норми - у 185 разів. 

- Відкрита кримінальна справа за статтею 241 ККУ - це забруднення атмосферного повітря. Проведено ряд слідчих дій з 2016 року. Було залучено екологічних експертів, у тому числі з інституту імені Марзєєва з Києва.

Наразі проводиться експертиза в Харківському НДІ судових експертиз ім. Бокаріуса.

Після висновків буде продовжено розслідування щодо дій посадових осіб.

Але я хочу від себе доповнити, як я зрозумів, суть проблеми є резонансною. Силами поліції або кримінальної справи про забруднення  атмосферного повітря не вирішити це питання - тільки притягненням або розслідуванням.

Є питання - треба сісти за стіл переговорів за участю керівників підприємств, мешканців міста, фахівців, депутатів.

Чи можуть якісь підприємства працювати без дозволів екологів на державному рівні? Ні! Отже, наша мета - встановити, чи з умислом вони порушують законодавство, чи це просто побічний ефект від звичайної діяльності і як цьому запобігти не кримінальним провадженням, а за столом переговорів.

На запитання журналістів, які підприємства фігурують у справі, він зазначив, що порушено справу про факт забруднення. Певні підприємства не вказано, але там у діапазоні працюють ТЕЦ, пропарювальна, Укртатнафта, КЗТВ. Вони можуть утворювати основну складову, яка викликає подразнення в жителів Молодіжного, внаслідок чого ті скаржаться. Але на момент видачі дозволів на викиди документація була в порядку, як вони дотримуються - це повинні дослідити екологічні інспекції.

За словами пана Ботвини, наразі чекають висновків судової експертизи. При розслідуванні наразі немає якихось факторів, які заважали б розслідуванню. У ході слідства підприємства не перешкоджають у доступі на територію - ми в правовій державі маємо низку заходів для врегулювання цих питань. Підприємства не чинять опір.

Через три місяці експерти обіцяють надати висновки. У цей час можливе надходження клопотань. За результатами експертизи працюватимемо далі.

- Які ваші прогнози на успіхи у справі? - запитала кореспондент.

- Ви ж зрозумійте, успіх у справі не буде успіхом у вирішенні цього питання.

- Чи можливо, що слідчим потрібна, так би мовити, якась допомога у вигляді додаткових скарг, звернень громадськості тощо?

- Цього всього не потрібно, але питання кваліфікації залежить від наслідків. Наслідки - це коли людина отруїлася цим газом! Але дослідити це можливо, якщо людина своєчасно звернеться. Якщо є такі випадки, то, будь ласка, звертайтеся в поліцію. Ми будемо залучати матеріали до справи, якщо вони мають відношення.

Можливо, пан Ботвина не знає про те, що кременчужани вже сідали за стіл переговорів. Представники підприємств на збори прийшли, але заявили, що вони нічого змінювати не будуть.

Але де в чому правоохоронець правий. Мова про те, що розслідування не дасть результатів.

Для того, щоб зрозуміти, про що розповідає пан Ботвина, варто відкрити коментар до статті 241 ККУ.

Мова тут про те, що навіть якщо справу розслідують згідно з частиною 1, покарають штрафом або забороною займати певні посади одного тільки посадовця - і все!

Якщо розслідування дійде до частини другої - потрібно буде довести, що кременчужани помирають внаслідок викидів або хворіють на важкі захворювання. У такому випадку, навіть якщо якимось дивом можливо буде це довести, відповідальні особи караються обмеженням або позбавленням волі всього лиш від 2 до 5 років. При цьому займати певні посади можуть заборонити на 3 роки, а можуть навіть і не забороняти.

Отже влада "подбала" про народ, забезпечивши безкарність і майже нездійсненність правосуддя.

Тож коло надій кременчужан усе більш замикається. Викиди щоночі все їдкіші. Вже і вдень відчуваються. А шляхів урегулювання немає. Лишається пікетування, яке вже незабаром готуються провести люди.

 

ДОВІДКОВО:

Коментар до статті 241. Забруднення атмосферного повітря

1. Забруднення або інша зміна природних властивостей атмосферного повітря шкідливими для життя, здоров'я людей або для довкілля речовинами, відходами або іншими матеріалами промислового чи іншого виробництва внаслідок порушення спеціальних правил, якщо це створило небезпеку для життя, здоров'я людей чи для

довкілля, -

караються штрафом від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на той самий строк або без такого.

2. Ті самі діяння, якщо вони спричинили загибель людей або інші тяжкі наслідки, -

караються обмеженням волі на строк від двох до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк, із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.

 

1. Основний безпосередній об'єкт злочину - порядок охорони атмосферного повітря, встановлений з метою збереження, поліпшення та відтворення його стану, раціонального використання для виробничих потреб, відвернення і зменшення шкідливого впливу на атмосферне повітря, а також право людини на сприятливе довкілля. Його додатковим факультативним об'єктом можуть бути життя та здоров'я особи чи інші наслідки.

2. Предметом злочину є атмосферне повітря - природна суміш газів (кисень, азот, аргон, вуглекислий газ, неон тощо), яка знаходиться у відкритому просторі над територією України. Забруднення повітря в межах закритих виробничих приміщень за наявності до цього підстав повинне кваліфікуватись за ст. 271 як порушення вимог законодавства про охорону праці.

3. Об'єктивна сторона полягає у; 1) забрудненні або 2) іншій зміні природних властивостей атмосферного повітря шляхом насичення його зазначеними у ч. 1 ст. 241 речовинами і матеріалами, якщо це створило небезпеку для життя, здоров'я людей або для довкілля.

Під спеціальними правилами слід розуміти нормативи, які встановлюються у галузі охорони атмосферного повітря щодо: а) екологічної безпеки атмосферного повітря; б) гранично допустимих викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря і шкідливого впливу фізичних та біологічних факторів стаціонарними джерелами; в) утворення забруднюючих речовин, які виводяться у атмосферне повітря при експлуатації технологічного та іншого обладнання, споруд і об'єктів (граничні); г) використання атмосферного повітря як сировини основного виробничого призначення; д) вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах пересувних джерел та шкідливого впливу їх фізичних факторів.

Порушення правил викиду в атмосферу різних забруднюючих речовин і матеріалів може відбуватися шляхом: 1) вчинення діянь, які прямо заборонені природоохоронним законодавством (наприклад, експлуатація очисних установок без фільтрів або з їх несвоєчасною заміною, невикористання контрольної апаратури); 2) недотримання підстав, порядку, обсягу, інтенсивності та інших умов викиду забруднюючих речовин і матеріалів (перевищення нормативів гранично допустимих рівнів шкідливого впливу фізичних та біологічних факторів на атмосферне повітря; викиди забруднюючих речовин без дозволу спеціально уповноважених державних органів;

залпове скидання чи випуск забруднюючих речовин замість регулярного, без використання розсіюючих пристроїв тощо).

У цьому складі злочину терміни "забруднення" та "інша зміна природних властивостей" одночасно позначають і діяння, і суспільно небезпечні наслідки.

Забруднення - це надходження в атмосферне повітря або утворення в ньому шкідливих (забруднюючих) речовин у концентраціях, які перевищують встановлені державою екологічні нормативи. Інша зміна природних властивостей - це негативне відхилення від оптимального стану атмосферного повітря в частині його фізичних, хімічних та

біологічних властивостей, що негативним чином впливає на здоров'я людини і довкілля. Отруєння повітря є формою екоциду (ст. 441).

Злочин є закінченим з моменту, коли внаслідок забруднення або іншої зміни природних властивостей атмосферного повітря створено небезпеку для життя, здоров'я людей або для довкілля. Про поняття створення небезпеки для життя, здоров'я людей чи довкілля див. коментар до ст. 239. Забруднення атмосферного повітря, що не супроводжувалось створенням вказаної небезпеки, тягне адміністративну відповідальність (ст. ст. 78, 79 КАП).

4. Суб'єкт злочину спеціальний це працівник підприємства, установи, організації, у зв'язку з діяльністю якого відбуваються забруднення чи інша негативна зміна атмосферного повітря і на якого покладено правовий обов'язок дотримуватись спеціальних правил з приводу забезпечення чистоти й оптимального стану атмосферного повітря.

5. Суб'єктивна сторона злочину характеризується умисною або необережною формами вини.

6. Кваліфікуючими ознаками злочину (ч. 2 ст. 241) є спричинення загибелі людей або інших тяжких наслідків (про їх поняття див. коментар до ст. 236).

Закон України "Про охорону атмосферного повітря" у редакції від 21 червня 2001р.

Положення про порядок здійснення державного обліку в галузі охорони атмосферного повітря. Затверджене постановою КМ № 1073 від 29 грудня 1993р.

Положення про порядок встановлення рівнів шкідливого впливу фізичних і біологічних факторів на атмосферне повітря Затверджене постановою КМ № 1092 від З1 грудня 1993 р.

Положення про порядок видачі дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Затверджене постановою КМ № 364 від 29 травня 1995р

Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Затверджена наказом Міністерства охорони природного навколишнього середовища та ядерної безпеки України № 38 від 18 травня 1995 р.

Порядок розробки і затвердження нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Затверджений наказом Міністерства охорони природного навколишнього середовища та ядерної безпеки України № 75 від 19 липня 3996 р

Інструкція про встановлення лімітів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Затверджена наказом МЕПР № 161 від 10 жовтня 2000 р

Методика прогнозування наслідків впливу (викиду) небезпечних хімічних речовин при аваріях на промислових об'єктах і транспорті. Затверджена наказом МИС. МАП, МЕ, МЕПР № 73/82/64/)22 від 27 березня 2001 р.

 

  

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Скромний і делікатний художник відкрив у Кременчуці виставку своїх робіт. ФОТО 871 0
Відпочити у Єгипті й Туреччині виявилося набагато дешевше, ніж на курортах України: порівняння цін 1563 0
Вперше кременчужанин на Євро: Роман Безус вийшов на поле за 2 хвилини до переможного гола 1560 0