Новини з 1996 року

МОЗ попереджає: тепер про кальяни

Альбіна Козлова 05 листопад 2018 18:00 918 0

В Україні розпочинається соціальна кампанія щодо небезпеки куріння кальяну, яку організовує Центр громадського здоров'я МОЗ України спільно з ГО «Центр громадянського представництва "Життя"», повідомляється на сайті МОЗ. 

Нагадаємо, що відповідно до Закону України №2899-IV від 22.09.2005 "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення" куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів заборонено в громадських місцях, у тому числі приміщеннях закладів ресторанного господарства (ст. 13 ЗУ №2899-IV). 

Кальянний дим шкідливий для здоров'я, попереджає Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ), адже він містить токсини, які викликають онкологію легень та інші види раку, а також серцево-судинні, респіраторні та інші захворювання. 

Дослідження ж показують, що концентрація дрібних часточок, які є важливим фактором ризику серцево-судинних захворювань, у повітрі кальян-барів удвічі вища, ніж у повітрі барів, де курять інші тютюнові вироби.

Люди, які курять кальян у публічних місцях, наражаються на ризик інфекційних захворювань, оскільки прилади не проходять повної стерилізації після використання іншою особою. Слина інших споживачів неодмінно потрапляє у воду, через яку проходить дим, тому при курінні кальяну може передаватися туберкульоз, грип, герпес, гепатит та інші інфекційні захворювання. Змінні мундштуки здатні лише частково зменшити цей ризик. 

До тютюнової суміші технологічно також додають заборонені наркотичні та інші речовини. До того ж іноді дим кальяну фільтрують не через воду, а через алкогольні напої, що становить ще один фактор небезпеки.

Під час куріння кальяну тютюнова суміш нагрівається за допомогою горіння вугілля, яке кладеться на суміш. Тому курці кальяну (і оточуючі їх люди) вимушені вдихати не лише продукти згорання тютюнової суміші та вугілля, але й чадний газ. Чадний газ (монооксид вуглецю - СО) є токсичною речовиною, яка в малих дозах викликає головний біль, запаморочення, а у великій дозі може спричинити смерть. 

Дослідження показали, що у видиху курців сигарет вміст СО в середньому в 10 разів вищий, ніж у видиху некурців, а у видиху курців кальяну він у кілька разів вищий, ніж у видиху курців сигарет. Через високий вміст чадного газу в курців кальяну (а також персоналу кальян-барів) уже траплялися випадки запаморочень, які іноді потребували госпіталізації та кисневої терапії. 

Проте й відносно невеликі дози СО мають багато негативних ефектів. Дослідження показали, що через зумовлену чадним газом гіпоксію погіршуються навички управління автомобілем, тому курці кальяну мають на 33% вищий ризик потрапляння в ДТП.

Упродовж години куріння кальяну людина може вдихнути диму в 100 або 200 разів більше, ніж від звичайної сигарети. Цей факт – несподіваний для багатьох людей. Опитування, проведене благодійною організацією British Heart Foundation, показало, що 84% респондентів вважали, що обсяг диму, який вони вдихають через кальян, дорівнює 10 сигаретам або менше.

Порівняно з численними дослідженнями впливу сигаретного диму, подібних наукових даних стосовно куріння кальяну бракує. Дослідники визнають, що доказів мало, але припускають, що курці кальяну в довгостроковій перспективі зазнають ризиків нікотинової залежності, серцево-судинних захворювань і раку, повідомляє BBC Україна. 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

У Кременчуці з’явилася нова фотозона, створена силами 25 художників. ФОТО 791 0
25 професійних художників та аматорів створюють графіті у Кременчуці. ФОТОрепортаж 937 0
Велике свято для малечі. У Кременчуці відзначили Міжнародний День захисту дітей. ФОТОрепортаж 1292 0