Please enable JavaScript!
Bitte aktiviere JavaScript!
S'il vous plaît activer JavaScript!
Por favor,activa el JavaScript!
antiblock.org

Новини з 1996 року

Демобілізація – 2016. Довідка для учасників бойових дій

Андрій Рубан 31 березня 2016 14:15 6406 0

Наразі, згідно з указомПрезидента України Петра Порошенка від 25 березня 2016 року, триває демобілізація.

Разом з доброю звісткою про повернення додому військовослужбовці отримують перелік речей, які необхідно здати Збройним Силам України. Сюди входить форма, засоби захисту, зброя та інше. Майже все те, що військовому видала військова частина.

Якщо ж таки з різних причин боєць втратив або пошкодив державне майно, прийдеться розраховуватися за власний кошт. І ніхто не звертатиме уваги на те, що чоловік або жінка просиділи в окопах, місяцями захищаючи нашу неньку Україну. "Дратимуть", як-то кажуть, в три шкури. 

Після цього у демобілізованих починаються пригоди. Як добратися додому, адже не всі українці дотримуються закону і не надають учасникам бойових дій право на безкоштовний проїзд. Уже у рідному місті починається боротьба з бюрократією. Комусь треба житло, у когось немає роботи та іншої зайнятості, а комусь треба лікуватися після отриманих травм на війні. 

Загалом проблем у демобілізованих стає іще більше, ніж на війні. Тільки й того, що в тебе не стріляють щодня. Тому різні громадські рухи надають свої послуги по допомозі демобілізованим або просто радять, як і що робити, якщо вас таки демобілізували.

також читайте : Демобілізація. Понад 300 військових-кременчужан їдуть додому

Деякі питання, на які вже приходилося відповідати юристам ГО “Юридична сотня”.

 

Питання 1 – 

Що робити з невикористаною відпусткою військовослужбовцям?

Відповідь: Або «догулювати» перед звільненням у запас, або вимагати компенсації. Це можливо за умови, що військовослужбовцями будуть написані рапорти. Відпустку дадуть відгуляти тільки до кінця квітня, за решту днів військові можуть отримати лише компенсацію. Компенсація нараховується за невикористану відпустку тільки за поточний рік.

Питання 2 –

Як бути з неотриманим обмундируванням?

Відповідь: Треба уважно перевірити речовий атестат, дуже часто його не показують, посилаючись на різні причини. Але перед звільненням усе одно вимагатимуть підписати обхідний лист, тому це дає можливість у відповідального за забезпечення подивитися атестат. Зазвичай у ньому можна побачити або недоотримання, або може бути вписано, що отримав. Якщо підпису бійця по кожному пункту немає, вважається, що не отримав. Якщо підпис підроблено (або чужий) – це підробка документів, яка передбачає кримінальну відповідальність начзабеза.
Бійців примушують виїжджати у власному одязі. В п. 3 Указу Президента йдеться про обов’язок забезпечення комплектом польової форми демобілізованих.

Питання 3 – 

Що робити, якщо відправляють на дембель без видачі посвідчення УБД?

Відповідь: Посвідчення про статус УБД – особистий документ, який не має стосунку до військової частини. Бійцю слід вимагати видачі, при відмові – негайно звертатись до начальника штабу з письмовою скаргою, оскільки немає підстав для утримання особистого документу в штабі чи деінде. Скарга дає можливість засвідчити порушення права, і уже демобілізований військовослужбовець матиме підтвердження звернення (записати номер реєстрації звернення/рапорта!).
Якщо частина подала документи і документи знаходяться уже в комісіі, видача залежить уже тільки від комісії. Тому перед дембелем у в/ч бійцю найперше слід:
1. Уточнити, чи вже подані документи.
2. Якщо ні – вимагати всі обов’язкові для звернення по посвідченню про УБД документи для самостійного звернення до комісій, утворених при обласних Радах, до компетенції яких входить видача свідоцтв про статус УБД.

Питання 4 – 

Бійцю не видають довідку про доходи.

Цим грішать багато командирів, які дають розпорядження начфінам не видавати такі довідки (бояться, що бійці понабирають кредитів, і банки потім почнуть звертатись до військових частин із вимогами чи для розшуку боржника).

Питання 5 – 

Затримка виплат по звільненню в запас. Це законно?

Відповідь: Виплати може бути затримано в тому числі і з причин, які не залежать від в/ч: Держказначейство, фінансовий департамент МО та ін. Для підстрахування при відбутті радимо залишати рапорт (обов’язково запишіть вхідний номер реєстрації!) з вимогою належну вам виплату сплатити на картку вашого банку (у бійців це, як правило, Приватбанк) – номер картки і розрахунковий рахунок. Розрахунковий рахунок можна дізнатись, зателефонувавши на гарячу лінію банку.

Питання 6 – 

Бійців відправляють додому їх власним коштом.

Відповідь: Це незаконно. В самому Указі Президента (п. 2) сказано про обов’язок забезпечити перевезення демобілізованих. У в/ч цим повинні займатись начфін і заступник командира по роботі з особовим складом. Варто вимагати видачу проїзних документів письмово або дати письмову відмову – її можна оскаржити потім і вимагати компенсації витрат. Найкраще супроводжувати свою заяву дзвінком на гарячу лінію служби довіри МО.

Питання 7 – 

Командир вимагає виплати компенсації за втрату обмундирування в 10-кратному розмірі. Що робити?

Відповідь: Якщо інвентарне – це юридично обґрунтована вимога. Слід писати рапорт за фактом втрати (кожної речі) для ініціювання службового розслідування. Якщо втрата трапилась при бойовому зіткненні чи обстрілі – боєць має право вимагати списання. Це також нагода перевірити, чи внесли в журнал запис про обстріл чи бій.

Питання 8 – 

Демобілізація, трудовий стаж і працевлаштування.

Слід знати, що мобілізація прирівнюється до тимчасового працевлаштування. По факту демобілізації слід потурбуватись про одержання довідки про участь в АТО і довідки про доходи (найкраще на дату звільнення в запас, щоб була «свіжа») і копії Наказу про звільнення за відповідною статтею Кодексу законів про працю, якщо боєць стояв на обліку в Центрі зайнятості. Після прибуття до місця проживання чи постійного перебування – одразу з’явитись з цими документами до Центру зайнятості для постановки на облік.
Це буде підставою виплати допомоги по безробіттю.
Трудовий стаж у зоні АТО обліковується за вислугою – доба йде за три. Якщо військовослужбовець пробув в АТО 100 діб, йому облікують 300 діб трудового стажу. У військовій частині інформація обліковується в особистій справі. Вносити записи до трудових книжок вони не уповноважені. Краще попросити виписку з особової справи. Запис вноситься за місцем працевлаштування до мобілізації, оскільки за мобілізованим зберігається посада, або в територіальних Центрах зайнятості при постановці на облік після демобілізації.

Питання 9 – 

1. Доброго дня. Хотів запитати по указу Президента про демобілізацію 4 хвилі. В тексті указу йдеться про звільнення й тих, хто не був звільнений по указу про 3 хвилю демобілізації. Чи правильно я зрозумів, що якщо я був призваний під час 3 хвилі і підписав тимчасовий контракт до закінчення особливого періоду, то мене теж мають звільнити? Дякую.

2. Чи потрапляють під цю демобілізаціїю люди, які підписали короткострокові контракти? В контракті сказано - до закону особливого періоду або закону україни про демобілізацію.

Відповідь: Відповідно до ч. 9 ст. 1 ЗУ “Про військовий обов’язок та військову службу” військовослужбовці – особи, які проходять військову службу. Відповідно ч. 6 ст. 2 вищезгаданого закону визначає види військової служби, одним з них є військова служба за контрактом. Тому з моменту підписання контракту ви підпадаєте під категорію “військовослужбовців за контрактом”. Відповідно, з моменту підписання контракту ви не підпадаєте під категорію “військовослужбовців, які призвані під час мобілізації на особливий період”. У п. 2. ч.9 ст. 23 згаданого Закону зазначено: “для військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, дія контракту продовжується понад встановлені строки на період до оголошення демобілізації”. Тобто в Указі Президента визначаються тільки мобілізовані в лави ЗС, і відсутня згадка про “контрактників”.

Якщо ви – боєць ЗСУ, доброволець АТО або член родини і потребуєте консультації з приводу статусу, пільг, випадків корупції та інших питань, пов’язаних з АТО, – телефонуйте за роз’ясненнями на гарячу лінію “Юридичної Сотні”

095 796 32 19

093 029 11 91.

Гаряча лінія працює в робочі дні, з 9:00 до 18:00.

 

Теги: Підтримка оборони

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Скромний і делікатний художник відкрив у Кременчуці виставку своїх робіт. ФОТО 835 0
Відпочити у Єгипті й Туреччині виявилося набагато дешевше, ніж на курортах України: порівняння цін 1524 0
Вперше кременчужанин на Євро: Роман Безус вийшов на поле за 2 хвилини до переможного гола 1524 0