Січові стрільці, Нагнибіда, Калинович, Миколаєнко: Інститут Нацпам’яті розповів про нові назви вулиць Кременчука

183 0
Січові стрільці, Нагнибіда, Калинович, Миколаєнко: Інститут Нацпам’яті розповів про нові назви вулиць Кременчука

Нещодавно у Кременчуці депутати затвердили нові назви ще 30 вулиць, провулків та проїздів, які перейменовуються у процесі деколонізації/дерусифікації.

Раніше ми писали роз’яснення про постаті та події на які змінюють старі назви вулиць Кременчука. Полтавський офіс Українського інституту національної пам’яті продовжує знайомить кременчужан на честь кого перейменування один з провулків міста.

Вулицю лейтенанта Шмідта перейменовано на честь Івана Нагнибіди

Іван Нагнибіда — полковниа Армії УНР, уродженець Кременчука, борець за незалежність України у 20 столітті. Закінчив 2-гу Харківську гімназію. У складі 6-го стрілецького полку брав участь у Першій світовій війні.

З 09.12.1917 року стає на шлях боротьби з червоною і білою росією. Командує 121-ю пішою сотнею полку військ Української Центральної Ради. З 1 травня 1918 року — сотенний командир Одеської інструкторської школи старшин. З 9 вересня 1918 року — командир сотні 39-го пішого Харківського полку Армії Української держави. З 10 січня 1919 року — помічник командира 9-го Дієвого корпусу Дієвої Армії УНР, з 5 липня 1919 року — вартовий старшина Головного управління Генерального штабу УНР. 3 2 січня 1920 року — штаб-старшина для доручень при начальнику постачання Армії УНР, з 17 листопада 1921 року — секретар начальника Генерального штабу УНР. 3 1923 року мешкав на еміграції Лодзі (Польща), з 1947 року в США. Помер у Нью-Йорку, похований на українському цвинтарі в Баунд Брук.

Проїзд та провулок Макаренка перейменовано на честь діячів УНР

Проїзд Макаренка переназвали на пошану до Калиновича Івана Олександровича (27.05.1893 — 27.04.1973, м. Нью-Арк, США) Військовий і громадський діяч, інженер-агроном, кооператор, учитель, редактор народився у Кременчуці. Командир сотні кінно-гайдамацького полку ім. Костя Гордієнка (1918), помічник командира 5-го кінного полку ім. Костя Гордієнка Окремої кінної дивізії Армії УНР з 14.04.1921. Агроном Товариства «Сільський господар» у Золочівському повіті (1929). Також Іван Калинович був організатором і командиром відділу Карпатської Січі (1939), редактором газети «Українська дійсність» (Берлін, 1940-1945), членом Ради Гетьманського руху (США).

Провулок Макаренка перейменували так само на честь свого земляка. Майбутній сотник Армії УНР Миколаєнко Леонід Іванович (06.02.1899 — 09.10.1924) теж народився у Кременчуці. Військовий, викладач, асистент Українського вільного педагогічного інституту ім. М.Драгоманова. Навчався на історико-філологічному факультеті Київського університету Святого Володимира (1918). У 1918-19 рр. виборював незалежність України від російських зайд у лавах Армії УНР. Мобілізований до української армії (1918). Навчався на літературному підвідділі історико-літературного відділу Українського вільного педагогічного інституту ім. М. Драгоманова у Празі. Згодом викладав там філософію.

«Вулицю, яка звеличувала російського публіциста Добролюбова перейменували на прославлення подвигу Українських Січових стрільців…»

Січових стрільці — військові підрозділи Наддніпрянської Армії УНР, сформовані у період визвольних змагань Українського народу 1917–1919 рр. Брали участь у боях з російсько-більшовицькими загарбниками під Бахмачем, Крутами, в Києві, біля Житомира. Верховним головнокомандувачем січових стрільців вважався полковник армії УНР Євген Коновалець. Курінь Січових стрільців серед військових частин Армії УНР вирізнявся організованістю і боєздатністю і мав великий вплив на Директорію УНР. Після окупації УНР більшовицькою Росією керівні старшини Січових Стрільців стали творцями й головними постатями Української Військової Організації (УВО) та Організації Українських Націоналістів (ОУН).


Читайте також: У Кременчуці з’явився провулок Джохара Дудаєва: як президент Чеченської республіки пов’язаний з Полтавщиною

Шістедесятники, В’ячеслав Чорновіл, Левко Лук’яненко: Інститут Нацпам’ять роз’яснив про нові назви вулиць Кременчука

Вулицю Леонова перейменували на честь Юрія Руфа. Хто він і як пов'язаний з Кременчуком?

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Авторизация