Кременчуцький університет святкує 220-річчя від дня народження М. Остроградського. Цікаві факти

413 0
Кременчуцький університет святкує 220-річчя від дня народження М. Остроградського. Цікаві факти

Саме цього дня 1801 року народився відомий математик і механік українського походження Михайло Остроградський, на честь якого й назвали кременчуцький університет.

І хоч університет був заснований у 1960 році, тоді він носив іншу назву – Кременчуцький державний політехнічний університет. А вже в серпні 2009 прибрали з назви слово "політехнічний", й у 2010 вишу присвоїли звання національного і став він називатися КрНУ ім. М. Остроградського.

Сам Михайло Васильович народився в с. Пашенівка Хорольського району, коли Полтавщина була частиною Російської імперії.

 

 

Відомий уродженець Полтавщини вважається одним з провідних математиків середини XIX ст. У 2001 році ЮНЕСКО внесла Михайла Васильовича Остроградського до списку видатних математиків світу.

Він також є вихідцем зі старовинного роду, до якого належали гетьман Війська Запорозького, голова Гетьманщини на Лівобережній Україні (1727-1734) Данило Апостол і військовий діяч, контрадмірал Військово-морського флоту УНР Михайло Михайлович Остроградський.

Батько відправив Михайла навчатися в Харківський університет на відділення фізичних та математичних наук, там він став одним із найкращих студентів і отримав ступінь кандидата наук. Але тодішні реакційні російськоімперські чиновники неохоче видавали кандидатський диплом, пропонуючи складати щоразу нові іспити, тому юний Михайло Васильович повернув одержаний раніше атестат і попросив викреслити назавжди його ім’я зі списків студентів.

Після цього подався здобувати освіту в Парижі. У 1828 році повертається до Петербурга вже відомим ученим. Його праці стали підґрунтям, на якому будувалася та розвивалася школа механіки. За життя вчений опублікував понад 100 наукових праць, а математики давно звикли до термінів: рівняння Остроградського, метод Остроградського, формула Остроградського-Ґаусса, принцип Остроградського-Гамільтона.

Мешкаючи в імперській столиці, уродженець Полтавщини ніколи не забував рідної мови й на своїх лекціях дуже часто вживав українські вислови. Товаришував із більшістю тогочасної української еліти, зокрема із Тарасом Шевченком, Семеном Гулаком-Артемовським, родинами Лисенків і Старицьких.

Михайло Остроградський не лише прославив Полтавський край, а й усю Україну. Та все ж влітку 1860 року в нього виявили злоякісну пухлину. Помер у Полтаві, коли їхав лікуватися до Харкова.

Для Кременчуцького університету Остроградський став значущою особою. На урочистих лінійках чи заходах завжди звучить гімн КрНУ, в якому прописані такі слова: "Ми – Остроградського діти. І хочемо бути, як він…"

"Студентство і педагоги пишаються тим, що 2007 року нашому навчальному закладу присвоєно ім’я видатного математика Михайла Васильовича Остроградського", - пишуть працівники закладу.

 

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Авторизация