Безкоштовна медицина перетвориться з абстракції на конкретні цифри та права людей

1 935 0
Безкоштовна медицина перетвориться з абстракції на конкретні цифри та права людей

Як повідомляє МОЗ, в Україні планується наведення ладу в безкоштовній медицині. Мова про те, що ніхто в країні не може дати відповідь на питання, що таке безкоштовна медицина.

Відтак у Кременчуці місцева влада невгамовно цим користується. Міський голова на усіх урочистих зборах заявляє, що нічого медичного кременчужанам безкоштовно не світить. Медицина хоча й безкоштовна, але під приводом благодійних внесків з мешканців здирають гроші і навіть відмовляють у наданні послуг.

Лікарі купаються в розкоші, а медичні установи розвалюються на очах. Реформація кременчуцьких медичних закладів призводить до того, що лікарі на місцях не бояться нічого і беруть хабарі відверто.

Тож новий законопроект може стати промінчиком у темряві.

Кабінет Міністрів України презентував законопроект «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів» та спрямував його на розгляд Національної ради реформ.

Закон у разі прийняття створить законодавче підгрунтя для нового механізму фінансування медичних послуг і ліків за рахунок бюджетних коштів через систему державного солідарного медичного страхування.

Згідно зі статтею  49 Конституції, кожен має право на безоплатну медичну допомогу.

Кожна медична послуга має собівартість - матеріальні витрати, комунальні, капітальні видатки та ін.

До сьогодні задекларовані зобов’язання держави не були підкріплені фінансовими гарантіями. Ухвалення закону дозволить врегулювати це питання.

Новий закон, попри компенсування компоненту медичної допомоги, визначає Державний гарантований пакет медичних послуг та лікарських засобів, оплата яких гарантовано проводиться державою за рахунок коштів державного солідарного медичного страхування повністю або частково за єдиними для всіх тарифами покриття, які щороку затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Тобто щороку будуть фіксуватися конкретні медичні послуги, які компенсуватимуться за єдиними правилами. Уряд зможе аналізувати дані та розширяти при потребі пакет допомоги за умови збільшення обсягу бюджетних призначень на медичне страхування, передбачених на відповідний рік.

У межах пакета держава гарантуватиме повне покриття вартості послуг екстреної, паліативної, первинної допомоги — і звуження цього пакета не допускається законом. Та частково покриватиме вартість платних послуг на вторинному (спеціалізованому) і третинному (високоспеціалізованому) рівнях. Крім того, повній або частковій оплаті за рахунок медичного страхування підлягатимуть ліки, які включені до Національного переліку основних лікарських засобів.

Для виконання функцій страхування і єдиного замовника з централізованої закупівлі медпослуг, контролю за дотриманням умов договорів про медичне обслуговування населення здійснюватиме новий центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом — Національна служба здоров'я України.

У законопроекті визначені її повноваження, організація надання медичних послуг, типова форма договору про медичне обслуговування населення та ін.

Перелік конкретних видів медичних послуг і лікарських засобів, що підлягатимуть повному або частковому страхуванню, будуть детально описуватися та затверджуватися КМУ  не пізніше 15 вересня поточного року.

«Важливо зазначити, що закон встановлює, хто є суб’єктом та об’єктом державного солідарного медичного страхування, права та обов’язки застрахованих осіб, регламентує договірні відносини між Національною службою здоров’я та закладами охорони здоров’я усіх форм власності, фізичними-особами підприємцями, які одержали ліцензію на приватну медичну практику. Тобто всі ці відносини стають чіткими: пацієнти зможуть захищати свої права також і в суді, що раніше було дуже складно», - повідомляє МОЗ.

Окрема стаття законопроекту регламентує засади оплати медичних послуг та лікарських засобів. У ній зазначається, що для всієї території України встановлюються єдині тарифи для оплати медичних послуг та лікарських засобів, а також для реімбурсації (відшкодування) ціни ліків. До тарифів можуть застосовуватись коригувальні коефіцієнти.

Так, за законопроектом, тарифи поділятимуться на покриття 100%  державою та тарифи співоплати, коли витрати покриває держава разом з громадянином.

За аналогічними моделями проводять оплати Національні служби здоров’я Норвегії, Канади, Італії, Іспанії, Великобританії.

Законопроектом також визначаються такі терміни, як «державне солідарне медичне страхування», «застраховані особи», «Національна служба здоров’я України», «реімбурсація», «страховик», «страховий випадок», «тарифи» та ін.

 

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Авторизация