Звільнена... за пошук справедливості?

13 149 0
Звільнена... за пошук справедливості?

На жаль, законодавством не передбачено чітких критеріїв, за якими оцінюється продуктивність праці окремо визначеного працівника будь-якого підприємства. 
Через це підвищення по службі чи, навпаки, звільнення з роботи пролетарія відбувається за суб’єктивною думкою роботодавця, яка іноді формується коктейлем особистих симпатій та антипатій.

Конфлікт на футбольному полі, який...

Розпал літа 2017 року. Пізня година післяобіднього часу неділі, 16 липня. На спортивному майданчику Дитячого оздоровчого табору «Сонячний» галаслива зграйка дітлахів ганяє у футбол. Сварка між десятирічними Данилком та Льончиком виникає несподівано – коли удари по м’ячу відлунюються на протилежному боці поля. Хто саме став призвідником хлопчачого непорозуміння – неважливо, суть у тому, що за відсутності нагляду дорослих, на перший погляд, незначна сутичка швидко перетворюється на справжнісінький мордобій. І хоча бійка не обмежується синцями та саднами, обидва забіяки вважають себе непереможеними. 
Втім Данилка мучить нестерпний біль у руці. Він стійко його терпить і, по-дитячому побоюючись обвинувачення вихователів у порушенні  дисципліни, мужньо мовчить.  
...На спричинений незрозумілим набряком на руці хворобливий стан вихованця працівниця медичного пункту «Сонячного»  звертає увагу лише на третій день – у вівторок, 18 липня: «У Вашого сина чомусь рука опухла, приїжджайте – Данила слід на рентген повезти!» - телефонує, підозрюючи неладне, його матері. Та мчить в Омельник, забирає з табору покаліченого сина і доставляє його в Кременчуцьку дитячу лікарню. Лікарі ставлять хлопчику невтішний діагноз: «Закритий остеоепифізіоліз головки 
V п’ясної кістки лівої кисті зі зміщенням», терміново госпіталізують хворого в травматологічне відділення і, оскільки травма отримана в результаті бійки, повідомляють за відомчою інструкцією про інцидент у «Сонячному» поліцію.
Швидкий візит до табору слідчого і дає поштовх розвитку подальших подій нашої історії.

...не передбачили, не попередили, не убезпечили

Здається, тривожний випадок у підпорядкованому оздоровчому комплексу «Нафтохімік» дитячому таборі «Сонячний», яким зацікавилася поліція, примусив керівництво Публічного акціонерного товариства «Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія «Укртатнафта» дещо запанікувати. І щоб якось втихомирити обурену недбалістю вихователів «Сонячного» матір постраждалого хлопчика, президія Первинної профспілкової організації підприємства виділила працівниці цеху №14 КНПЗ Юлії Литвиненко для лікування її травмованого під час відпочинку сина аж 3726 гривень 71 копійку. Проф­ком навіть запропонував матері та дитині безоплатну путівку для оздоровлення в будь-якому санаторії України.
Юлію ж Павлівну турбувало інше – незрозуміла ворожнеча між її сином та Леонідом Самойленком, яку не передбачили, не попередили та не убезпечили вихователі «Сонячного». 
Втім адміністрація табору пояснювати причину недбалості персоналу не поспішала.
Обурений такою безвідповідальністю батько постраждалого хлопчика Денис Литвиненко написав скаргу на керівництво табору й висловив у ній Кременчуцькому ВП ГУНП України в Полтавській області підкріплену статтею Кримінального кодексу свою власну думку щодо інциденту 16 липня 2017 року:
«В ознаках неналежного виконання персоналом Дитячого оздоровчого табору «Сонячний» своїх прямих професійних обов’язків щодо охорони життя та здоров’я неповнолітніх, внаслідок недбалого до них ставлення, що спричинило істотну фізичну та психологічну шкоду потерпілому, вбачається склад кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.137 Кримінального кодексу України».
Чи дійшли категоричні слова Дениса Федоровича до адресата – невідомо, але невдовзі події навколо інциденту в «Сонячному» набрали несподіваних обертів.

Правдами й неправдами

Юлія Павлівна про скаргу чоловіка нічого не знала – на той час спільне життя подружжя вже розвалилося, бачилися вони рідко, про сімейні справи не радилися (у травні 2018-го Юлія та Денис Литвиненки таки розлучаться). В обставинах, що складалися, більшу тривогу викликала в матері незвична поведінка сина – Данилко став замикатися в собі, у нього з’явилися невпевненість, він став уникати контактів з однолітками. А коли йому заборонили займатися улюбленим футболом, взагалі впав у пригнічений стан, ним заволоділа недовіра та обережність по відношенню до всіх оточуючих.
Однак діалог з керівництвом табору «Сонячний», яке всіма правдами й неправдами відгороджувалося від відповідальності за недбалість своїх підлеглих, у Юлії Литвиненко ніяк не налагоджувався. І в атмосфері повної розгубленості Юлія Павлівна - за слушною в таких обставинах підказкою слідчого! - вирішила написати в поліцію особисту заяву. Не встигло на ній висохнути чорнило, як результати звернення до правоохоронців проявилися... на підприємстві, де скаржниця працювала.
- Оскільки «Сонячний» входить до оздоровчого комплексу «Нафтохімік» ПАТ «Укртатнафта»,  адміністрація товариства відразу ж почала на мене тиснути,  маніпулюючи моїм робочим місцем, - згадує в листі до редакції «ПП» працівниця КНПЗ з вищою екологічною освітою та тринадцятирічним стажем роботи Юлія Литвиненко. І розповідає: - Якось до другої дільниці цеху №14,  де я працюю на посаді оператора товарного,  зайшли під час робочої зміни начальниця цеху Швець та голова профкому Первинної профспілкової організації ПАТ «Укртатнафта» Хоменко. Останній наказав усім «зайвим» без розмов залишити приміщення й,  бризкаючи слиною,  заявив мені,  що якщо я негайно не заберу заяву з поліції,  він витурить мене з роботи ср... мітлою! Я намагалася пояснити Василю Петровичу,  що право на справедливість мені надане Конституцією і моя скарга на недобросовісних працівників табору «Сонячний» не повинна мати будь-якого відношення до моїх трудових відносин. Чим ще більше розлютила лідера профспілки. Не стримуючись,  колишній віце-мер Василь Хоменко видав таку «красномовну» тираду,  що... Прости, Господи!»

У ролі доброї самарянки

Погроза далеко не останньої та вельми впливової людини на ПАТ «Укртатнафта» Юлію Литвиненко хоч і обурила, але й засмутила: коли на твоєму утриманні перебувають двоє малолітніх дітей – десятирічний Данилко та п’ятирічна Даша, шанс залишитися без роботи є катастрофою! І Юлія Павлівна спробувала знайти захист від Василя Хоменка в мерії:
«За час роботи на нафтопереробному я жодного разу не притягувалася до дисциплінарної відповідальності, характеризувалася лише позитивно, маю великий досвід. За що ж так жорстоко мені мститися? Допоможіть, будь ласка, встановити справедливість!»
Мерія роздумувала над відповіддю Юлії Литвиненко аж два з половиною місяці й висунула на роль «доброї» самарянки віце-мера з гуманітарних питань Ольгу Усанову:
«...З метою з’ясування обставин, які були викладені у Вашій, Юліє Павлівно, заяві, виконкомом Кременчуцької міськради було підготовлено та направлено листа до голови Правління ПАТ «Укртатнафта» Овчаренка П.В. з проханням надати письмове пояснення щодо випадку, який стався 16.07.2017 року в Дитячому оздоровчому таборі «Сонячний» оздоровчого комплексу «Нафтохімік» Публічного акціонерного товариства «Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія «Укртатнафта» з Вашим сином Литвиненком Данилом, - відрапортувала куратор управління здоров’я, освіти, сім’ї та молоді, а також – блоку соціального забезпечення громадян Ольга Усанова. І, проінформувавши заявницю про те, що тій уже було добре відомо (куди доставили хлопчика з поламаною рукою і скільки гривень та копійок виділив профком на лікування постраждалого), Ольга Петрівна дипломатично відмежувалася від очікуваної Юлією Литвиненко допомоги: - Кодексом законів про працю України передбачено, що тільки власником або уповноваженим органом, а також з ініціативи працівника може бути прийняте рішення про розірвання трудової угоди. Відповідно до внутрішніх положень ПАТ «Укртатнафта», видання наказів та розпоряджень щодо прийому на роботу та звільнення з роботи відносяться до компетенції Голови Правління ПАТ «Укртатнафта» та заступника Голови Правління з персоналу й соціальної сфери.
ПАТ «Укртатнафта» повідомило мерію про те, що Хоменко Василь Петрович займає посаду голови первинної профспілкової організації ПАТ «Укртатнафта» та не наділений повноваженнями на звільнення працівників підприємства».

Оптимізація невгодних

Отримавши фігуральну відписку Ольги Усанової, Юлія Литвиненко припустила, що за скаргу на профспілкового лідера вона ще отримає. Бо віце-мер нинішній, навіть не спробувавши вправити мізки віце-меру колишньому, лише штучно його роздратувала. І хто б та як не розподіляв «повноваження на звільнення», до думки голови первинної профспілкової організації керівництво ПАТ «Укртатнафта» має прислухатися. Інакше навіщо тоді існує профспілка?!
Юлія Литвиненко  ніби  у воду дивилася: у березня 2018 року начальник цеху №14 винесла їй попередження, що, згідно з наказом по ПАТ «Укр­татнафта», посада «оператор товарний» підлягає скороченню, а сама Юлія Литвиненко – звільненню з роботи у зв’язку зі скороченням чисельності та штату працівників. Однак...
«Безпосередньо з наказом по ПАТ «Укртатнафта» мене не ознайомили, - поскаржилася на свавілля адміністрації в листі до Управління Держпраці в Полтавській області Юлія Литвиненко. – На вимогу надати його копію – відмовили. У зв’язку з цим я була вимушена направити заяву на видачу копії наказу через пошту,  але відповіді на час листування з Вами не отримала. Хоча довести розпорядження до відома працівника шляхом його ознайомлення з відповідним документом є обов’язком роботодавця. Це по-перше. А по-друге, як мені відомо, під звільнення за посадою «оператор товарний» підпадають щонайменше чотири особи, серед яких у двох стаж роботи на підприємстві набагато менший за мій. Чому ж перед тим, як проводити процедуру звільнення,  відділ кадрів не звернув увагу на особливості ст.42 КЗпП України «Переважне право на залишення на роботі при вивільненні працівників у зв’язку зі змінами в організації виробництва та праці»? А там ідеться, що перевагу залишитися на роботі мають працівники з більш високою продуктивністю праці та кваліфікацією!
У ситуації, що складається, слід зазначити, що саме я маю вищу освіту відповідного напрямку та тринадцятирічний стаж профільної роботи. І НЕ МАЮ дисциплінарних стягнень,  прогулів та жодного зауваження з боку адміністрації щодо строку та якості виконуваних робіт.
Найбільш обурює те,  що скорочення стосується лише мене – інших «кандидатів на звільнення» негласно заспокоїли: мовляв, коли все владнається (цікаво,  що мають на увазі – позбавлення невгодної?),   вони залишаться на роботі й продовжуватимуть працювати на своїх посадах. Хіба це не є дискримінацією моїх трудових прав?» - запитала «Держпрацю» Юлія Литвиненко.
Втім захисту від Управління Держпраці в Полтавській області респондент «Програми Плюс» не дочекалася – рекомендована КЗпП України перевага в залишенні на роботі осіб, у сім’ях яких немає інших працівників із самостійним заробітком, не спрацювала: 5 травня 2018 року матір двох неповнолітніх дітей з роботи на КНПЗ звільнили.
Від редакції. Випадки суб’єктивного звільнення працівників – типові для нашої сучасності.    
Тому не виключено, що упереджене ставлення до занадто – для когось! – войовничої та балакучої працівниці дійсно спричинене меркантильними відомчими інтересами – як не крути, а непорядна ситуація з дитиною сталася в популярному оздоровчому таборі, який опікується профспілковим комітетом солідного підприємства. Але довести без свідків наведений факт безстороннього діалогу в цеху №14 КНПЗ можна було б хіба що під тортурами.      

 

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Авторизация