Чому МФО рідко подають на боржників у суд і чому це роблять колектори? Приклад кременчужанина

1 874 0
Чому МФО рідко подають на боржників у суд і чому це роблять колектори? Приклад кременчужанина

Чи подають мікрофінансові установи в суд на боржників за споживчими кредитами? Так, такі провадження в Єдиному реєстрі судових рішень час від часу зустрічаються, але  ДУЖЕ рідко і набагато менше, ніж проваджень за позовами банківських установ.

Справа в тому, що деким мікрофінансовим установам (МФО), яких налічується в Україні більше сотні, просто невигідно подавати на боржників у суд і на це є декілька причин, серед яких основною є відсутність можливості стягнути більше, адже законом передбачені адекватні нарахування відсотків і процентів за кредитним договором, а таким похизуватися може не кожне МФО. 

Інша причина — недосконалість і нікчемність укладеного договору, який здебільшого укладався клієнтом заочно, тобто через мережу інтернет.

Подекуди там прописані відверто дивні умови, на кшталт надання згоди на обробку персональних даних клієнта безстроково, надання згоди на терор сусідів і близького (й не тільки близького) оточення і те, що він бере гроші просто так, не маючи абсолютно ніяких фінансових проблем.

Необґрунтоване нарахування штрафних санкцій та пені за доволі короткий проміжок часу, що в декілька разів перевищують суму позики, є також явищем масовим у таких мікрокредитних справах.

Проаналізувавши Єдиний державний реєстр судових рішень, на жителів Полтавщини, які заборгували виплати по кредиту, в суд подають найчастіше банки.Справи старі, й подекуди тягнуться два-три, а то й шість років, точніше, до суду на боржника представники банківських установ подають не відразу після виникнення заборгованності, а через тривалий час.

Для прикладу — рішення Полтавського районного суду від 23 лютого 2021 року. Суд постановив відповідачу виплатити 17192,03 грн Акціонерному товариству комерційний банк "ПриватБанк", з яких 15 360,82 грн - це заборгованість за кредитним договорому і судовий збір у розмірі 1831,21 грн.

Примітно, що кредит, у вигляді лімітованої картки, відповідач оформив у банку ще у 2014 році й заборгованість виникла доволі швидко.

Як бачите, величезних нарахувань, на кшталт "узяв 15 тисяч — поверни три сотні", навіть маючи не свіжу, а стару заборгованість, немає, бо суд не прийматиме рішення за позовами, які ґрунтуються на таких абсолютно неадекватних вимогах, і самі ж МФО, зокрема факторингові компанії, не будуть подавати в суд на особу, знаючи, що їхні вимоги незаконні.

Якщо мікрофінансові компанії і подають у суд на недобросовісних клієнтів, то їхні документи ідеальні, тобто в договорі, укладеному з клієнтом-боржником, немає космічних штрафів, про які часто боржники чують від невідомих у телефонній трубці, а умови прописані з дотриманням чинних норм законодавства. 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гроші, які пахнуть страхом, або Як колектори МФО тероризують кременчужан. Методи впливу

 

Щодо останніх цивільних справ, які розглянуті судами Полтавщини з початку 2021 року, спостерігається активність лише однієї і то колекторської фірми, яка вирішує проблеми просроченої заборгованості в суді — це Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Європейська агенція з повернення боргів".

 

 

 

ТОВ "ФК "ЄАПБ" здійснює викуп боргів фінансових установ і доволі часто подає судові позови проти позичальників, які не виконують своїх зобов'язань: за весь час роботи колекторської фірми в ЄРДР зареєстровано понад 14 тисяч цивільних справ про стягнення боргу, рішення по більшості з яких прийнято на користь кредитора.

Але величезних сум (штрафів, процентрів, пені), якими звикли "тролити" колектори переляканих боржників, ця фірма не вказує.

Свіжий приклад (звертайте увагу на цифри!): 

Минулого тижня Автозаводський районний суд міста Кременчука розглянув на відкритому судовому засіданні справу за позовом ТОВ "Фінансова компанія "Європейська агенція з повернення боргів" до особи про стягнення заборгованості за кредитним договором, який було укладено 24 липня 2018 року з ТОВ "Манівео". Чоловік узяв у кредит 5000 гривень, але вчасно їх не повернув. 

 

 

28 листопада 2018 року ТОВ "Манівео" вирішило продати борг ТОВ "Таліон Плюс", колектори якого, зважаючи на відгуки деяких клієнтів ТОВ "Манівео", не відрізняються порядністю. 

ТОВ "Таліон Плюс", застосувавши усі "свої" методи, не добилося виплати боржником кредитних коштів, адже, напевно, вимагало не 5000 грн, які той винен, а стабільно тисяч сто, а то і двісті. Тож через два місяці, 3 січня 2019 року, на основі укладеного договору факторингу, ТОВ "Таліон Плюс" продало борг ТОВ "ФК "ЄАПБ", яке в результаті через два роки після цього направило позов до суду з вимогою стягнути з боржника... 7665 грн. 

Менша сума за ту, якою лякають, погодьтесь, враховуючи, що це тіло і проценти, нараховані за кредитним договором від липня 2018 року. У результаті суд, вивчивши всі матеріали справи, задовольнив цей позов, де також постановив стягнути з відповідача судовий збір у розмірі 2102 грн, але це інша історія.

Загалом судових справ, де з боржників вимагають величезні відсотки (проценти і штрафи), які змусять його продати хату, кота, гараж та всі нирки родичів — просто не існує, бо це незаконно. Це ще раз підтверджує, що всі вимоги і дивна калькуляція представників МФО та колекторів, які надходять клієнтам-боржникам у вигляді смс-ок, є нічим іншим, як простим залякуванням. Та і взагалі справ, де в ролі позивачів виступають мікрофінансові організації, — мізер.

Єдине, для чого, здається, до суду звертаються МФО, — це для створення такого собі прецеденту (судової практики) з подачі позовів. У даному випадку працює принцип: "щоб боржники боялися і платили вчасно".

 

 

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Авторизация