5 речей, які українці мали зробити на Покрову

317 0
5 речей, які українці мали зробити на Покрову

Покрову в Україні відзначають як військове й громадське свято. На думку дослідників, Покрова замінила давнє дохристиянське божество - Велику Матір-покровительку людей і всього живого на землі. Таким чином церковні традиції поєдналися зі стародавніми аграрними обрядами і з ушануванням захисників рідної землі.

За церковними переказами, цього дня 910 року Богородиця своїм омофором-покривалом у вигляді широкого шарфа накрила оточений сарацинами Константинополь-Царгород і вороги відступили від міста.

У Київській Русі свято Покрови відзначали приблизно з 1165 року. Покрова Пресвятої Богородиці не входить до числа дванадцяти великих християнських свят, але з часом вона стала шанованим загальноукраїнським святом.

Що за традиціями кожен українець мав зробити на Покрову?

1. Сходити до церкви

Вважається, що Покрова покриває добром, щастям і здоров'ям усіх, хто її шанує.

У молитвах до Покрови звертаються з проханням захистити від ворогів, пошесті, хвороб, зурочень і проклять.

Матері звертаються до Божої Матері з молитвою про покровительство своїм і малим, і дорослим дітям, моляться за захисників Вітчизни.

2. Приготувати на обід козацький куліш

Покрову запорозькі козаки вважали своєю покровителькою. На її честь на кожній із семи Січей обов'язково була Покровська церква, в якій над Царськими воротами був напис: "Молим, покрий нас чесним Твоїм покровом і ізбав нас от всякого зла".

На це свято на Січі щорічно обирали нового отамана. За легендою, під час руйнування Січі козаки зайшли до січової Покровської церкви попрощатися зі своєю духовною святинею.

Помолившись, забрали вони із собою січову ікону "Покров Богородиці", тричі обнесли її навколо церкви й з нею рушили за Дунай. Переказують, що під час руйнування Січі козацька Покровська церква не далася до рук московських солдатів: вона пішла під землю "вся як була - з дзвіницею і хрестом, так і пірнула в безодню".

Матір Божу вважають заступницею України й українського війська. З 1999 року цього дня відзначають День українського козацтва, а з 2015 року - державне свято День захисника України.

Зберігся звичай готувати цього дня на обід козацькій куліш. Секрет його приготування полягає в довгому варінні на слабкому вогні пшона, м'яса й овочів, доки все повністю не розвариться.

Тоді куліш заправляють "затіркою" — смаженою на салі цибулею. Зверху посипають зеленню петрушки й кропом. Страва має постояти в теплому місці, щоб усі інгредієнти між собою "подружилися".

3. Відвідати хворих та немічних

В Україні існувала давня традиція загальних громадських обідів: у давнину така обрядова трапеза була пов'язана із землеробськими культами і жертвопринесеннями вегетативним божествам. Восени її готували на знак вдалого закінчення аграрного року.

На Покрову заможні люди готували обід, на який запрошували бідних і старців. Хворим та немічним, хто не міг на них прийти, годилося куліш і почастунки рознести по хатах. Це сприймалося не тільки як прояв християнського милосердя, а і як турбота про кожного члена громади.

4. "Загнати" в хату тепло

Щоб тепло трималося в оселі протягом усієї зими, господині вдавалися до магічних дій та замовлянь. У ніч перед Покровою хазяйка тричі вставала й топила в хаті, щоб узимку було тепло. На Полтавщині до того ще й примовляли: "Покрова-коханко, ходи до нас в хатку, будеш ти співати та нас звеселяти".

На Херсонщині й досі деякі жінки встають вдосвіта, щоб "хоча б плиту запалити, аби теплий дух пішов по хаті".

Ще й сьогодні, коли будують нове житло, господарі намагаються впоратися з цим до 14 жовтня. Вірять, що тоді Покрова покриє всю сім'ю добром, злагодою та статками.

В українському народному календарі свято Покрови означає закінчення сезону тепла й початок холодної половини року. За народним прислів'ям, "Покрова покриє землю якщо не листом, то снігом".

За погодою цього дня намагалися передбачити характер майбутньої зими: погожий день і сонце віщувало теплу зиму, дощ - з частими зливами, північний холодний вітер - чекай сувору зиму з великими снігами.

5. Дівчатам на виданні - попросити собі гарну пару

Дівчата, які мріяли вийти заміж, зверталися до Покрови з молитвою: "Святая Покрівонька, покрий мою голівоньку, покрий землю листочком, покрий мені голівоньку платочком!".

На Слобожанщині ранком, поки не задзвонили до церкви, дівчата знімали з ікони рушника, покривали ним плечі, "щоб заміж гарний був". Хлопці ж намагалися заслати сватів до Покрови, щоб встигнути зіграти весілля до Пилипівського посту.

На Звенигородщині говорили: "Свята Покрова в церкві в бані стояла та хороших людей скільки пар парувала".

Вважалося, що шлюб, взятий на Покрову, неодмінно буде щасливий і багатодітний, бо перебуває "під покровом Божої Матері".

Нехай Свята Покрівонька принесе мир і щастя в кожну родину! Зі святом!

 

14 жовтня

Покрова Пресвятої Богородиці

З давніх-давен любить наш православний віруючий народ свято Покрови Пресвятої Богородиці. В основу свята покладено подію, що відбулася 910 року в Константинополі. Блаженний Андрій і ученик його Єпіфаній на всеношній у Влахернському храмі Константинополя побачили в повітрі оточену ангелами і святими Богоматір, Яка молилася за народ, тримаючи в руках розпростертий омофор, або покров. Тому в цей день віруючий люд співає: "Величаємо Тебе, Пресвята Діва, і шануємо Покров Твій чесний".

З глибокою вірою люди звертаються до Матері Господа і Спасителя нашого: "Покрий нас від всякого зла чесним Твоїм омофором!" Покров Божої Матері над нами - заступництво її за нас, грішних, перед Спасителем і Господом нашим, заступництво, через яке прощаються наші гріхи, лікуються наші скорботи.

Покров Богоматері - це її молитва за нас, що слабку, немічну нашу людську молитву робить сильною перед Престолом Божим. Покров Божої Матері - це любов її до нас, та любов, що сповнює серце милосердям, і таким чином допомагає нам прокладати шлях до вічного спасіння.

Покров Богоматері, простертий над Церквою Христовою, як над Тілом Господа Ісуса Христа, осіняє і кожного, хто є членом цього Тіла, кожного сина і дочку Святої Христової Церкви.

Господь Ісус Христос перед Своєю смертю обіцяв ученикам, а через них усім християнам не залишати їх сиротами, і Богоматір теж обіцяла бути з ними завжди.

Якщо Сам Господь, за Його словом, називає Своїми братами і сестрами тих, хто чинить волю Отця Небесного (Мф. 12:5), то чи відмовиться назвати нас Своїми дітьми Мати Його.

У чому виявляється покров Божої Матері? Віруюче серце знаходить його в усьому, чим ми живемо. Ми бачимо його в нашому добробуті, в нашому здоров'ї, в наших успіхах, в наших звичайних земних радощах. Покров Богоматері виявляється і в тих скорботах, хворобах та випробуваннях, які Господові, Її Божественному Синові, угодно посилати нам задля нашого спасіння.

Божа Мати завжди з тим і покров Її завжди з тим, хто вірний Її Синові, хто йде за Його покликом шляхом вічного спасіння. Вона, за словом святого Іоана Золотоустого, - перша приймає Божественні дари і перша роздає ці дари і благословення людям, які шукають допомоги в Господа і милостей у Неї у своїх повсякденних потребах.

Вона подає Свій материнський покров усім, хто жадає світлого Царства Небесного, де Вона стоїть перед престолом Божим, куди ввійшли всі угодники, всі благочестиві слуги Божі, вірні Господові.

Ми і просимо Богоматір у численних наших молитвах, з якими звертаємося до Неї, щоб Вона допомагала нам здійснити нелегкий шлях до вічного спасіння, подавала в наше серце дух молитов і покаяння, підтримала нас і не позбавила нас Свого покрову. Ми Її просимо і віруємо в Її материнську допомогу, благаючи в глибині свого віруючого серця: "Не маємо іншої помочі, не маємо іншої надії, крім Тебе, Владичице!"

Це свято велике, тому, крім Божої служби, Українська Православна Церква служить ще й акафіст Покрову Божої Матері: "Радуйся, радосте наша, покрий нас від всякого зла чесним Своїм омофором".

 

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Авторизация