Позасудове слідство. Винних у трагічних подіях, що сталися в Кременчуці у 2014-му, тепер призначатимуть у парламенті?

2 502 0
Позасудове слідство. Винних у трагічних подіях, що сталися в Кременчуці у 2014-му, тепер призначатимуть у парламенті?

В Україні нові віяння у справі розслідування кримінальних справ, за якими обвинувачені під час судових процесів перебувають під вартою по сім та більше років без вагомих доказів своєї провини.

І нове сьогодні – парламент України вчора призначив тимчасову слідчу комісію з питань розслідування вбивств судді та ексмера, що сталися в Кременчуці у 2014 році.

Це останні події життя нашого міста, де вже восьмий рік триває розгляд цієї судової справи за жахливими кримінальними подіями.

Відомо, що судові засідання з цієї кримінальної справи відбувалися всі ці роки в різних містах області, а сьогодні такий суд присяжних відбувається в Пирятині.

Головна відмінність цих судових засідань - відсутність доказів скоєння злочину, що інкримінують затриманим громадянам, серед яких і керівник кременчуцької телекомпанії «Візит» Олександр Мельник.

Серед того, що є, – суд не розглядає інші версії злочину.

А серед таких - гроші - 30 мільйонів гривень, які свого часу позичив колишній мер Кременчука і якого було вбито за два тижні до терміну повернення цих коштів.

Усе це було, однак залишилося недослідженим.

Інше, що ми бачили вже не так давно, - це події у Верховній Раді, коли найбагатший ексміліціонер України Плужник через нардепа з "Батьківщини" ініціює створення тимчасової слідчої комісії з нардепів по цій справі.

Мета створення комісії, а судовий розгляд кримінальної справи триває, – зрозуміла. В підсумку – це просто тиск на суд, що розглядає всі обставини.

Але суд під таким тиском перебуває вже вісім років і тут чого лише варті рішення Полтавської облради та Кременчуцької міськради, позасудовими рішеннями яких уже призначено винуватих.

Що буде далі з цієї справи, а в слідчу комісію увійшли кременчуцькі нардепи Мовчан та Шаповалов, – ми ще побачимо.

Однак сьогодні варто сказати, що тимчасові слідчі комісії і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України у відповідності до Закону не можуть утворюватися з питань:

1) здійснення правосуддя судом;

2) встановлення наявності чи відсутності вини особи у вчиненні кримінального правопорушення.

Наразі справа перебуває в провадженні Пирятинського районного суду, а тому, виходячи зі змісту ст. 4 цього закону, неможливо було утворювати комісію фактично з питань здійснення правосуддя судом та встановлення наявності чи відсутності вини особи у вчиненні кримінального правопорушення.

Ще в цьому ж законі - до складу слідчої комісії не може входити народний депутат України, в якого в разі обрання виникне реальний чи потенційний конфлікт інтересів з питань, для розслідування яких утворюється вказана комісія.

До складу комісії увійшли нардепи Мовчан і Шаповалов, які є ще й родичами, а тому виникне реальний чи потенційний конфлікт інтересів з питань, для розслідування яких утворюється вказана комісія», - такий коментар юристів нашого міста з приводу того, що відбулося вчора у Верховній Раді.

Як повідомлялося раніше, розгляд обвинувачення в суді по цій справі розпочато у 2015 році.

Перший такий розгляд відбувся в Кобеляцькому райсуді. Однак на початку 2017 року в присяжних Кобеляцького райсуду закінчилися повноваження і справу передали для розгляду в Київський райсуд Полтави.

12 липня 2017 року Київський районний суд Полтави прийняв рішення відпустити двох обвинувачених під домашній арешт. Серед них - керівник кременчуцької телекомпанії "Візит" Олександр Мельник, проти якого взагалі немає жодного слова про можливу причетність до злочину. 

Натомість Полтавська обласна рада 14 липня ухвалила звернення до Вищої ради правосуддя з вимогою звільнити суддю Логвинову за прийняте рішення щодо зміни запобіжного заходу обвинуваченим.

Прийняття звернення ініціював колишній бізнес-партнер Бабаєва й нинішній перший заступник голови Полтавської облради Холод. Одночасно таке ж рішення з тиску на суддю й з погрозами звільнення з роботи прийняла й Кременчуцька міська рада.

Результатом адміністративного тиску на суд, крім скасування зміни запобіжного заходу для Олександра Мельника з домашнього арешту на нове утримання в СІЗО, стало рішення колегії суддів та присяжних Київського райсуду Полтави про самовідвід.

Розгляд цієї справи було передано з Київського районного суду Полтави до Октябрського районного суду, де колегія суддів спочатку відправила акт обвинувачення проти затриманих до прокуратури для виправлення помилок, а потім теж оголосила про самовідвід у новому розгляді.  

Далі ця справа розглядалася вже в Полтавському районному суді, однак розгляд було припинено через присяжних, які попросили про свій відвід від цієї справи. Й від участі в цьому процесі відмовилися 11 присяжних із 14-ти.

Потім справу розглядав суд у Гадячі, але й він майже через три роки оголосив про самовідвід. 

Справу, логічну крапку в якій не можуть поставити з 2014 року, почав розглядати знову з самого початку Ленінський районний суд міста Полтави, який повернув змінений обвинувальний акт прокурору. Після розгляду апеляції прокурора в Полтавському апеляційному суді ухвалу Ленінського райсуду скасували, а дану кримінальну справу передали в Крюківський районний суд міста Кременчука. Трохи згодом двоє із суддів колегії, включно з головуючим, заявили про самовідвід. 

Розгляд цієї справи було передано до Шишацького районного суду, але головуючий суддя також оголосив про самовідвід у новому розгляді.

Після цього справу передали в Полтавський районний суд. Через заяву про самовідвід однієї з суддів справа повернулася в апеляційний суд Полтави, який призначив новий суд для розгляду і ним став Кобеляцький районний суд, в якому її вже розглядали протягом 2015-2017 років. Але і цей суд заявив про самовідвід.

Потім справу знову почав розглядати Київський райсуд, який не зміг зібрати присяжних і справа знову направилася до Полтавського апеляційного суду, звідки її відправили до Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду України в місто Київ, який повернув її назад.

Згодом розгляд справи передали до Новосанжарського районного суду, де також було ухвалено самовідвід. Потім справу розглядав райсуд міста Хорола. І тут суддям було заявлено відвід, і справа перейшла в Пирятинський райсуд. 

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Авторизация