Суд у Гадячі - приклад порушень прав обвинувачених на справедливий суд. Правозахисники

1 443 0
Суд у Гадячі - приклад порушень прав обвинувачених на справедливий суд. Правозахисники

Експерти Міжнародного товариства прав людини продовжують моніторинг судового процесу по справі вбивств майже 6-річної давнини. Свої висновки від почутого на засіданні в районному суді Гадяча, де відбувається ніщо інше як перекручування доказів з боку обвинувачення, вони, як завжди, оприлюднили на власному сайті. 

Як відомо, минулого тижня судді вивчали та долучали до матеріалів справи докази з боку прокуратури, яка старанно з року в рік доводить на засіданнях те, у що сама вірить, тобто причетність кременчужан, серед яких знаходиться і керівник телекомпанії "Візит" Олександр Мельник разом з Олександром Крижановським та Ігорем Куником, до вбивств мера і судді. 

На засіданні 21 травня суд вивчав диски, які надала сторона обвинувачення, на яких, зокрема, зафіксовані з'єднання абонентів мобільного зв'язку, щоправда, один із них не відкрився. 

У власному тексті моніторингу правозахисники пишуть:

"Захист заявив про те, що деякі визначення слідчих суддів про тимчасовий доступ не були відкриті обвинуваченим та їх адвокатам, а в зв'язку з тим, що на їх підставі було складено протокол і отриманий оптичний диск, всі перераховані докази є недопустимими.

У питанні відкриття матеріалів досудового розслідування стороні захисту ЄСПЛ (Європейський суд з прав людини, - авт) у своїх рішеннях демонструє послідовну позицію про неприпустимість порушення принципу змагальності і рівноправності сторін.

Відповідно до § 77 рішення ЄСПЛ у справі Лиса проти Естонії (Заява № 59577/08), основним аспектом права на справедливий судовий розгляд є те, що кримінальне судочинство, включаючи елементи такого судочинства, які пов'язані з процедурою, має бути змагальним і що між обвинуваченням і захистом повинна бути рівність сторін.

Право на змагальний процес у кримінальній справі означає, що як звинувачення, так і захист повинні мати можливість дізнатися і прокоментувати подані зауваження і докази, подані іншою стороною.

Крім того, пункт 1 статті 6 вимагає, щоб органи прокуратури розкрили захисту всі речові докази, що є в них в розпорядженні, на користь обвинувачених або проти них.

Незважаючи на заяви сторони захисту про неможливість подальшого дослідження невідкритих документів, суд продовжив розглядати інформацію на оптичному диску. 

Дане рішення було мотивоване тим, що хоча визначення слідчих суддів не були відкриті, дослідження протоколу і диска можливо, оскільки останні відкривалися стороні захисту", - йдеться у тексті моніторингу. 

Експерти Міжнародного товариства прав людини вважають, що тільки неухильне дотримання законних правил збору і надання доказів може гарантувати дотримання прав учасників процесу в демократичному суспільстві. І навпаки, обґрунтовані сумніви в законності правової процедури повинні лягати в основу мотивів процесуальних рішень суду таким чином, щоб не порушувати право на захист.

На даному засіданні суд не прийняв рішення про неприпустимість досліджуваних документів і оголосив перерву до 26 травня. 

"Стурбованість викликає і те, що обвинувачений Олександр Мельник вже тривалий час не може оформити пенсію", - зазначають правозахисники.

І додають, що раніше, МТПЛ уже фіксував факти безуспішних спроб обвинуваченого реалізувати право на пенсію. Олександр Мельник неодноразово звертався до суду з клопотанням про доставку його в Пенсійний фонд.

При цьому суд, не виносячи ніякого рішення, відправляв клопотання у СІЗО. Але адміністрація Полтавської установи виконання покарання говорить про неможливість доставки Олександра Мельника в Пенсійний фонд без рішення суду.

"Відповідно до ст. 10 Конвенції про права інвалідів, держави-учасники знову підтверджують невід'ємне право кожної людини на життя і вживають усіх необхідних заходів для забезпечення його ефективного здійснення інвалідами на рівні з іншими. 

При цьому держави-учасниці визнають, що інваліди мають право на найвищий досяжний рівень здоров'я без дискримінації за ознакою інвалідності. Держави-учасники вживають усіх належних заходів для забезпечення доступу інвалідів до послуг у сфері охорони здоров'я, що враховує гендерну специфіку, у тому числі до реабілітації за станом здоров'я (ст. 25 Конвенції)", - наголошують експерти МТПЛ. 

Вони вважають, що за наявності відповідних повноважень суд самоусунувся від вирішення питання пенсійного забезпечення обвинуваченого Олександра Мельника, що, безумовно, порушує його конституційні права.

На їх думку, питання з порушенням розумних строків судового розгляду, а також ігноруванням судом клопотання про доставку в Пенсійний фонд слід розглядати в розрізі неповаги до честі і гідності учасників процесу.

МТПЛ також висловлює глибоку стурбованість до сформованої тенденції неефективного перегляду ухвал про продовження термінів запобіжного заходу. Раніше вони вже неодноразово фіксували, що перегляд визначень здійснюється вже після закінчення терміну дії, тобто після чергового продовження тримання під вартою судом першої інстанції.

Станом на сьогоднішній день визначення щодо Ігоря Куника про продовження строків тримання під вартою від 17.12.2019 року не переглянуто в апеляції. При цьому вже двічі Гадяцький суд продовжує запобіжний захід обвинуваченому Кунику. 

"Такий стан справ дає підставу стверджувати про систематичне порушення прав обвинувачених на справедливий суд", - заявляють правозахисники. 

 

 

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Авторизация