Без доказів і з прокурорським знущанням над затриманими. Гадяцький суд - як розбите дзеркало закону

1 806 0
Без доказів і з прокурорським знущанням над затриманими. Гадяцький суд - як розбите дзеркало закону

У Гадяцькому районному суді продовжується розгляд справи кременчужан, які досі, попри відсутність будь-яких реальних доказів, є головними обвинувачуваними у двох тяжких злочинах, що сталися у 2014 році — вбивстві колишнього мера Олега Бабаєва та судді Автозаводського суду Олександра Лободенка.  

Наразі у справі радикальних зрушень небагато. З року в рік прокуратура Полтавської області, попри те, що не має на руках вагомих доказів, продовжує "гнути свою лінію", застосовуючи при цьому незаконні, але, на їх думку, дієві методи щодо затриманих кременчужан. 

Саме такі методи, за словами сторони захисту, до обвинувачених, зокрема до затриманого Олександра Крижановського, неодноразово вчиняв прокурор Максим Савчук, який закривав очі на закон, керуючись власними мотивами. 

У вівторок, 4 лютого, сторона захисту в особі адвоката Максима Василишина оголосила прокурору Максиму Савчуку відвід.

Адвокати запевняли суд, що після того, як своїми "профілактичними" візитами в СІЗО прокурор "зламав" затриманого Ігоря Пасічного, що той перевернув усе з ніг на голову й зізнався в тому, що заперечував кілька років підряд, він перейшов до іншого бранця Феміди - Олександра Крижановського. 

Пропозиція прокурора традиційна - нова біографія і омріяна свобода, натомість взяття чужої провини й повна співпраця зі стороною обвинувачення. Щоб перевірити, чи був Максим Савчук в установі слідчого ізолятора 26 грудня, гадяцька колегія суддів взяла паузу в розгляді справи й звернулася до керівництва СІЗО. 

Вчора, 5 лютого, сторони процесу продовжили вирішувати долю клопотання.

Як стало відомо з відповіді керівництва СІЗО, реєстрації прокурора Савчука в журналі відвідування немає.

Проте не виключено, що він просто не реєструвався, бо така процедура для прокурорів не обов'язкова. Тому адвокати просили суд перевірити відеозапис того дня із камер спостережень, які розміщені в СІЗО, але це вже неможливо. 

Про останнє засідання більш конкретно розповів один із представників сторони захисту, адвокат Олег Миронов. За його словами, вчорашнє рішення колегії Гадяцького суду, який відмовив стороні захисту в задоволенні чергового клопотання про відвід прокурора Савчука, було 100% спрогнозоване. 

"Ми досить здивовані були, коли суд вирішив направити запит до СІЗО... Звісно, було відомо, що жодних даних від СІЗО отримано не буде й про це зазначав ще з самого початку й сам Крижановський, що прокурор приходив неофіційно й ніде не реєструвався...

Єдиний можливий засіб був - це записи камери відеоспостереження, але в них обмежений термін зберігання, і якщо вже пройшло півтора місяця з моменту, коли прокурор заходив до Крижановського, зрозуміло, що записів ніяких на сьогодні, на лютий місяць, там немає.

Тобто це просто був даремно витрачений час, оскільки вчора ми майже не засідали, з огляду на те, що була оголошена перерва. Ми втратили процесуальний час..." - розповів Олег Миронов.

Те, що відбувається наразі й чергова відмова суду, - це нонсенс, оскільки суд очікує, що саме особа, яка знаходиться під вартою, відповідно особа, яка позбавлена свободи, повинна надати якісь докази. 

"Ми зазначаємо, що обов'язок держави - провести об'єктивне розслідування і перевірити заяву особи. Це треба робити негайно, повноцінно та всебічно і на це звертає увагу Європейський суд із прав людини. Ми звертаємо увагу на те, що за незаконними діями посадових осіб прокуратури вже відкриті кримінальні провадження, які знаходяться у ДБР. І ні клопотання, ні скарги з боку нас, як заявників, у цих кримінальних провадженнях не розглядаються ні ДБР, ні прокуратурою.

Тобто держава, яка повинна провести повноцінне розслідування і перевірку обставин, нічого не робить і свідомо саботує всі обставини. І суд робить вигляд, що, мовляв, якщо доказів немає, то немає підстав для відводу. Це нонсенс. 

Ми вбачаємо, що саме внаслідок відсутності адекватного реагування на попередні порушення, які в тому числі були документально підтверджені (коли письмово прокурор звертався до суду, щоб суддя дав йому дозвіл на так звані побачення, на які прокурор не має права взагалі без участі захисника). Тоді Пасічний у нас заявив, що його совість загризла. Після всіх цих обставин, внаслідок відсутності адекватних дій, знову прокурор вдається до подальшого тиску вже на інших обвинувачених. 

Ми про це кажемо відверто й емоційно. Це обурює. Суд не звертає увагу на об'єктивні обставини й дозволяє, фактично легалізує подальші незаконні можливі дії відносно підзахисних... - заявив Олег Миронов. 

 

 

Крім того, сторона захисту дізналася, що в прокурора Дмитра Москаленка нова посада. Відтепер він здійснює процесуальне керівництво і нагляд за додержанням законів теруправлінням ДБР. Цікавий і водночас дуже дивний збіг, бо саме теруправління ДБР наразі досліджує скарги за фактом перевищення повноважень, зокрема незаконного тиску прокурорів на підзахисних по справі.

"Ми пишемо клопотання, ми пишемо скарги до ДБР - жодної відповіді... Ми пишемо скарги до прокуратури області, вони приходять, імовірно, до того відділу, де працює наразі прокурор Москаленко, і жодної реакції. 

Тобто це кругова порука, очевидно, зміст і мета якої - покриття ось цих незаконних дій, тому що з часом втрачається можливість об'єктивного доказу. Це саме було на досудовому слідстві.

Немає жодних об'єктивних причин чи проблем, щоб отримати необхідні докази за фактом цих незаконних спілкувань прокурора та його візитів і тиску на обвинувачених. Наразі так само, як були втрачені записи СІЗО, так само будуть втрачені й інші докази. Це узгоджена позиція держави, ДБР нічого не робить,  прокуратура нічого не робить, оскільки вони самі себе таким чином прикривають і своє свавілля", - підсумував Олег Миронов.

Судове засідання в Гадячі триває.

Як повідомлялося раніше, розгляд обвинувачення в суді по цій справі розпочато у 2015 році.

Перший такий розгляд відбувся в Кобеляцькому райсуді. Однак на початку 2017 року в присяжних Кобеляцького райсуду закінчилися повноваження і справу передали для розгляду в Київський райсуд Полтави.

12 липня 2017 року Київський районний суд Полтави прийняв рішення відпустити двох обвинувачених під домашній арешт. Серед них - керівник кременчуцької телекомпанії "Візит" Олександр Мельник, проти якого взагалі немає жодного слова про можливу причетність до злочину. 

Натомість Полтавська обласна рада 14 липня ухвалила звернення до Вищої ради правосуддя з вимогою звільнити суддю Логвинову за прийняте рішення щодо зміни запобіжного заходу обвинуваченим.

Прийняття звернення ініціював колишній бізнес-партнер Бабаєва й нинішній перший заступник голови Полтавської облради Холод. Одночасно таке ж рішення з тиску на суддю й з погрозами звільнення з роботи прийняла й Кременчуцька міська рада.

Результатом адміністративного тиску на суд, крім скасування зміни запобіжного заходу для Олександра Мельника з домашнього арешту на нове утримання в СІЗО, стало рішення колегії суддів та присяжних Київського райсуду Полтави про самовідвід.

Розгляд цієї справи було передано з Київського районного суду Полтави до Октябрського районного суду, де колегія суддів спочатку відправила акт обвинувачення проти затриманих до прокуратури для виправлення помилок, а потім теж оголосила про самовідвід у новому розгляді.  

Далі ця справа  розглядалася вже в Полтавському районному суді, однак розгляд було припинено через присяжних, які попросили про свій відвід від цієї справи.  Й від участі в цьому процесі відмовилися 11 присяжних із 14-ти.

Тепер цю справу розглядає суд у Гадячі.

 

 

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Авторизация