Міжнародне товариство прав людини: рішення суду ЄС у справі Олександра Мельника не виконується!

2 080 0
Міжнародне товариство прав людини: рішення суду ЄС у справі Олександра Мельника не виконується!

Міжнародне товариство прав людини протягом останніх років займається моніторингом справи Олександра Мельника - директора телекомпанії "Візит",  який є одним із чотирьох обвинувачених у справі вбивства ексмера Кременчука Олега Бабаєва та судді Олександра Лободенка.

На рахунку експертів уже більше 30 доповідей, в яких викрито більше 50 порушень прав Олександра Мельника та інших обвинувачених по справі, гарантованих національним і міжнародним правом. Натомість уже цього тижня таку саму доповідь оприлюднено ще раз, аби врешті-решт рішення Європейського суду стосовно Олександра Мельника було виконано.

Порушення розумних строків судового розгляду в кременчуцькій справі – український «рекорд» правосуддя

Експерти підкреслюють, що на сьогоднішній день справа О. Мельника розглядається більше 5 років (стадія судового розгляду почалася у 2015 році).

Надмірна тривалість процесу викликана різними причинами, серед яких: недоліки в організації діяльності судів, крім іншого, неодноразова зміна складу суду (станом на вересень 2017 року у справі змінилися 4 колегії), зміна територіальної підсудності (справу передавали між районними судами Полтави і, зрештою, розгляд проходить у Гадяцькому районному суді), а також дуже низька, на думку спостерігачів, швидкість розгляду справи. 

Варто зазначити, що кожна зміна складу суду означає абсолютно нове судове слідство. Тобто все буквально "з нуля". Усі обвинувачені весь цей час утримуються під вартою, попри те, що вагомих доказів їх вини не було й немає наразі. 

Міжнародне товариство прав людини неодноразово відзначало, що терміни кримінального провадження не можуть вважатися розумними, якщо в справі є факти необґрунтованих і багаторазових перенесень судових засідань або призначення їх з великими інтервалами тощо. 

Крім того, експерти зазначали, що тримання під вартою затриманих є необгрунтовано тривалим. І тут експерти згадали про ситуацію, що сталася в далекому 2017 році, коли суддя О. Логвінова через відсутні, на її думку, ризики, таки змінила Олександру Мельнику міру запобіжного заходу на домашній арешт і стала після цього чи не ворогом чиновників Полтавської області за ініціативою першого заступника голови Полтавської облради Євгена Холода. 

Також експерти зазначили, що в прокурорів із фантазією геть справи погані.

Цим можна пояснити сирі причини відмови затриманим по справі міри запобіжного заходу на більш м'який. 

МТПЛ під час свого моніторингу зазначив факт того, що кожне наступне клопотання прокурорів мало абсолютно аналогічний зміст із попереднім (стандартний перелік ризиків, до того ж не підтверджених доказами). Суд же, незважаючи на це, все одно задовольняв усі клопотання прокурорів.

Експерти також підкреслюють факти нелюдського ставлення до затриманих і катування.

Протягом усього судового процесу обвинувачені та їхні адвокати не раз скаржилися спостерігачам МТПЛ про проблеми зі здоров'ям і про відмову з боку органів влади надавати хоч якесь медичне обстеження і допомогу. На кожному судовому засіданні, на якому розглядалося питання про продовження запобіжного заходу, адвокати Олександра Мельника просили врахувати поганий стан здоров'я їх клієнта і призначити йому ту міру запобіжного заходу, який не призведе до його смерті.

За наданими Міжнародному товариству прав людини документами, в Олександра Мельника діагностовано: ішемічну хворобу серця, кардіосклероз, постінфарктний стан, серцеву недостатність і це ще не весь список. Крім того, повідомляється, що під час перебування в СІЗО Олександр Мельник переніс інфаркт.

І це жах, бо в медчастині СІЗО немає ні невролога, ні кардіолога, ні гастроентеролога, ні інших необхідних лікарів, а сама медчастина не має права надавати медичну допомогу, так як не має ліцензії.

Крім того, при особистій бесіді зі спостерігачами Олександр Мельник скаржився на загострення хронічних захворювань у зв'язку з нелюдськими умовами в СІЗО й різного роду обмеженнями, наприклад, такими як короткочасні прогулянки. 

Медична допомога практично завжди надається тільки в обсязі огляду й постанови діагнозу, що не можна назвати лікуванням аж ніяк. Крім того, в СІЗО не поставляються медикаменти, необхідні ні для підтримки здоров'я, ні для проведення лікування.

Гадяцький суд не виконує рішення Європейського суду з прав людини

11 квітня 2019 року Європейський суд з прав людини прийняв рішення по справі «Левченко та інші проти України». Й туди ж увійшло рішення із засідання суду в Гадячі «Пасічний проти України», в якому мова про надмірне тримання під вартою й надзвичайно довгий судовий розгляд.

І з викладеного в доповіді правозахисників – ще у квітні 2019 року Європейський суд з прав людини визнав термін розгляду справи кременчужан  - 4 роки і 5 місяців (на той час) - надмірним і таким, що порушує розумні строки тримання під вартою.

Мова про те, що це рішення Європейського суду не було виконано, бо прокурори заявили, «що для того, щоб виконати рішення ЄСПЛ, його потрібно спочатку офіційно перекласти й опублікувати, тому що сам прокурор його не розуміє і суд розуміти не повинен.

І так як мовою судочинства є виключно українська мова, тільки після офіційної публікації рішення українською мовою можна почати його розглядати».

Насправді в законі сказано так: стаття 18 ЗУ «Про застосування практики і виконання рішень ЄСПЛ»: в разі відсутності перекладу рішення чи ухвали ЄСПЛ національний суд користується оригінальним текстом.

А в тексті мова про знущання, яким є надмірне перебування під вартою, й що саме це слід припинити.

Підсумок,  викладений експертами, – в тому ж Гадяцькому суді виконують рішення Європейського суду частково. Зокрема, виконуються рішення про виплату компенсації, як це було у справі Пасічного, але більше нічого не робиться.

Правозахисники про перебіг справи затриманого Пасічного: «свідчення» в обмін на лікування

Це теж актуальне питання, коли під тиском слідства починаються торги, й вони такі.

«…У рішенні ЄСПЛ фігурує тільки один обвинувачений. І. Пасічний, на чию користь і було винесено рішення ЄСПЛ, 18 червня, після п'яти років утримання під вартою, вирішив піти на угоду і підписати заяву про визнання провини.

Натомість іще до розгляду заяви про визнання провини суд змінив йому запобіжний захід на домашній арешт.

На думку спостерігачів МТПЛ, визнання І. Пасічним своєї провини можна розцінювати як результат застосування до нього тривалого тиску, а також застосування до обвинувачених тортур, ігнорування Конвенції про захист прав людини і основних свобод.

Адвокати інших обвинувачених також вважають, що його змусили відмовитися від свого адвоката і підписати заяву в обмін на можливість отримати лікування, перебуваючи під домашнім арештом», - зазначено в документі, й висновок звідти.

А він такий: тим, хто «зізнається і бере на себе» все, що можливо в цій справі, суд змінює запобіжний захід затримання на більш гуманний.

При цьому ніхто з суддів  не згадує в рішеннях про ризики, які можуть виникнути, якщо іншим затриманим після багатьох років безперервних судових засідань змінити перебування під вартою.

І все це говорить про упередженість судових рішень і більш ні про що.

Рішення Європейського суду не виконуються в Україні і в суді Гадяча теж

«Підсумовуючи все вищесказане, слід зазначити, що проблема невиконання Україною рішень ЄСПЛ має не приватний, а глобальний характер», - такий підсумок доповіді правозахисників.

Рішення Європейського суду з прав людини не виконуються на національному рівні, хоча в цей же час Комітет міністрів Ради Європи на своїй щоквартальній зустрічі, яка відбулася 4-6 червня 2019, не тільки вносить на порядок денний проблему невиконання Україною рішень Європейського Суду, так ще й намагається знайти механізми її усунення», - такий підсумок усього, що відбувається сьогодні в наших судах і в суді Гадяча теж.

І коли будуть зміни в цій справі – та ж сама реформа суду, можна лише здогадуватися.

Як повідомлялося раніше, розгляд обвинувачення в суді по цій справі розпочато у 2015 році.

Перший такий розгляд відбувся в Кобеляцькому райсуді. Однак на початку 2017 року в присяжних Кобеляцького райсуду закінчилися повноваження і справу передали для розгляду в Київський райсуд Полтави.

12 липня 2017 року Київський районний суд Полтави прийняв рішення відпустити двох обвинувачених під домашній арешт. Серед них - керівник кременчуцької телекомпанії "Візит" Олександр Мельник, проти якого взагалі немає жодного слова про можливу причетність до злочину. 

Натомість Полтавська обласна рада 14 липня ухвалила звернення до Вищої ради правосуддя з вимогою звільнити суддю Логвинову за прийняте рішення щодо зміни запобіжного заходу обвинуваченим.

Прийняття звернення ініціював колишній бізнес-партнер Бабаєва й нинішній перший заступник голови Полтавської облради Холод. Одночасно таке ж рішення з тиску на суддю й з погрозами звільнення з роботи прийняла й Кременчуцька міська рада.

Результатом адміністративного тиску на суд, крім скасування зміни запобіжного заходу для Олександра Мельника з домашнього арешту на нове утримання в СІЗО, стало рішення колегії суддів та присяжних Київського райсуду Полтави про самовідвід.

Розгляд цієї справи було передано з Київського районного суду Полтави до Октябрського районного суду, де колегія суддів спочатку відправила акт обвинувачення проти затриманих до прокуратури для виправлення помилок, а потім теж оголосила про самовідвід у новому розгляді.  

Далі ця справа  розглядалася вже в Полтавському районному суді, однак розгляд було припинено через присяжних, які попросили про свій відвід від цієї справи.  Й від участі в цьому процесі відмовилися 11 присяжних із 14-ти.

Тепер цю справу розглядає суд у Гадячі.

 

 

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Авторизация