Новини з 1996 року

Звільнення з «клітки» відбулося! Моніторинг ради з прав людини і в'язень сумління Олександр Мельник

Олександр Курилов 05 липня 2018 10:47 940 0

27 червня в Гадяцькому районному суді відбулося засідання у справі стосовно визначення винних у факті вбивства екс-мера Кременчука Бабаєва.

І це найбільш відомий судовий процес на Полтавщині, який триває вже чотири роки.

Цього разу в судовому розгляді, вже п’ятому, є зміни, повідомляє у своєму звіті експертна група Міжнародного товариства з прав людини.

А відмінності - такі, й на цьому наголошують експерти.

Раніше рішення Київського районного суду Полтави від 21.02.2017, а також рішення Гадяцького районного суду від 05.06.2018, згідно з яким обвинувачені повинні знаходитися поруч з адвокатами під час судових засідань,  не виконувалися. Конвой відмовлявся виконувати ці рішення, посилаючись на площу приміщення, загрозу життю присутнім і необхідність попередньої зміни запобіжного заходу на інший, не пов'язаний з триманням під вартою. Усе це було перераховано в офіційній відмові начальника конвою на рішення суду.

Захист зі свого боку відзначив це порушення та ігнорування рішення суду, яке є обов'язковим для конвою, і запропонував викликати поліцію, щоб зафіксувати цей факт. Також один з адвокатів оцінив це як «надзвичайну подію» і запропонував при подібному порушенні й ігноруванні закону написати Комісару з прав людини, в штаби ООН, ОБСЄ та МТПЛ.

Крім того, адвокати звернули увагу суду й представників громадськості на істотне порушення норм площі боксу, в якому тримали підзахисних.

Площа ця становить 0,65 м кв. на людину, що суперечить міжнародним нормам (зі слів адвокатів, площа на одну людину не повинна бути менше 0,8 м кв. або 1,2 м кв.) і може кваліфікуватися Європейським судом з прав людини як катування («Луцкевич і 3 інших проти Росії»).

Не виключено, що саме після такого «тиску», конвой зневажливо оголосив: «Ваша честь, ми сьогодні виконаємо Ваше... ну... указаніє» і заявив про достатню кількість співробітників і про можливість забезпечити безпеку присутніх протягом цього слухання в разі розміщення обвинувачених поруч з їхніми адвокатами.

Варто відзначити, що ще до прибуття підозрюваних у залу суду на них чекала бригада поліції. Наявність поліції і конвою була спочатку достатньою для розміщення підозрюваних поруч з адвокатами, проте виконувати рішення суду з початку судового засідання конвой не захотів.

На даний момент звільнення обвинувачених з «клітки» є одним з найбільш істотних досягнень у сфері дотримання прав людини за увесь час моніторингу Міжнародним товариством прав людини даної справи. Майже за 4 роки судового процесу обвинувачені вперше перебували поруч зі своїми адвокатами під час судового засідання.

Другим моментом, що суперечить рішенню суду (від 31.05.2018), була відмова від проведення медичної експертизи з метою можливого направлення обвинувачених на амбулаторне лікування. У своїй відмові керівник медичної експертної комісії посилається на те, що не в його компетенції давати подібні висновки і, на його думку, проводити експертизу не доцільно.

У питанні медичної експертизи сторона захисту обґрунтовувала факт кримінального правопорушення з боку керівника експертної комісії, тому що, виконуючи виключно адміністративні функції, він не уповноважений вирішувати, проводити обстеження чи ні. Судом було прийнято рішення  - спрямувати своє рішення повторно для виконання.

Питання про ненадання якісного медичного забезпечення, яке порушувало як національні, так і міжнародні правові норми, порушувалося Експертною радою по даній справі неодноразово.

За останні півроку О. Мельник та О. Крижановський, незважаючи на постійні скарги й численні направлення на обстеження до вузьких спеціалістів, не отримали необхідної медичної допомоги.

Рішення суду про надання медичної допомоги, а також звернення Міжнародного товариства прав людини до відповідних органів на даному етапі привели до залучення всього двох фахівців: окуліста й невропатолога. Незважаючи на це, обвинувачені поскаржилися, що все обстеження тривало не більше 15 хвилин і було надто поверховим: в окуліста було лише збільшувальне скло і він рекомендував мити руки й приймати краплі, найменувань яких не озвучив і рецепти так само не видав; невропатолог призначив крапельниці і так само без рецептів.

Відкритим залишається питання: чому було призначено лікування з візуального огляду? Чому не були видані направлення на аналізи й діагностику для підтвердження діагнозу, чому не був озвучений діагноз?

ЄСПЛ у своїх рішеннях недвозначно вважає, що вся відповідальність за життя і здоров'я осіб, які утримуються під вартою, покладається на державу. І факт ненадання належної медичної допомоги кваліфікує як ставлення, не сумісне з гарантіями статті 3 Європейської конвенції («Яковенко проти України», «Луньов проти України»).

Також під час судового засідання були розглянуті клопотання на тривалі побачення з родичами та залучення свідків. Суд прийняв рішення: клопотання про проведення побачень задовольнити частково й надати право на короткострокові, а в питанні залучення свідків повністю задовольнив клопотання сторони захисту.

Експерти МТПЛ також звертають увагу на практику ЄСПЛ у частині ставлення до обвинувачених у ході розгляду кримінальної справи. З перенесенням розгляду справи в Гадяч актуалізувалася проблема конвоювання з Полтавського СІЗО до суду.

Довга дорога, неякісне дорожнє покриття і некомфортні умови не тільки є причиною постійної затримки судових засідань, а й поганого самопочуття обвинувачених. Так, у справі «Ярослав Белоусов проти Росії» і «Луткевіч проти Росії» суд заявив, що відсутність достатнього відпочинку і сну в дні судових засідань, переповненість і погані умови в камерах суду, тривалі переїзди між СІЗО та судом, а також погані умови під час переїздів порушують статтю 3 Конвенції і кваліфікуються як катування і приниження гідності людини.

Експерти Міжнародного товариства прав людини продовжать моніторинг даного судового процесу.

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Поет, співак та художник: Кременчук вшанував пам'ять Тараса Григоровича Шевченка. ФОТОрепортаж 1263 0
Кременчуцький майстер, відомий на всю країну: коваль Геннадій Сметанко з виставкою в Кривому Розі. ФОТО 1926 0
Дитячі посмішки, спів і танці – найкращий подарунок: як в МПК вітали жінок з 8 Березня. ФОТОрепортаж 2462 0