Новини з 1996 року

За що роботодавці можуть звільнити працівників і які права у сторін трудових відносин

Марина Баніт 18 вересня 2017 11:45 781 0

Кожен працівник повинен пам'ятати не тільки про свої обов'язки, але й про права.

Так історично склалося, що кожен роботодавець вважає, що працівника можна «кидати» і не виплачувати гроші.

Але треба пам'ятати, що:

Рівень тіньової зайнятості, за різними оцінками, в Україні коливається від 30 до 40%. При цьому, як відзначають експерти, захистити свої права можуть тільки ті українці, які працюють офіційно.

Варто знати:

Якщо людину звільнили незаконно, треба йди до суду. Звільнили – сперечайся.

Кожен громадянин має право на захист від незаконного звільнення. У разі, якщо співробітник вважає, що його звільнили незаконно, він може подати позовну заяву до суду про відновлення його на роботі та виплату середньомісячної зарплати за увесь час вимушеного прогулу.

Якщо співробітника звільнили незаконно, він може подати позовну заяву до суду про відновлення його на роботі та виплату середньомісячної зарплати за увесь час вимушеного прогулу.

Якщо співробітника перевели на роботу в іншу місцевість, роботодавець зобов'язаний компенсувати вартість проїзду

У Кодексі законів про працю йдеться про підстави для звільнення.

Залишити співробітника без роботи можна, якщо змінюється організація виробництва. Наприклад, підприємство ліквідується або реорганізується. При цьому, якщо співробітник потрапив під скорочення, його повинні попередити про це за два місяці до звільнення і виплатити компенсацію в розмірі як мінімум однієї заробітної плати.

Ще одна причина для звільнення - співробітник, як виявилося, не відповідає займаній посаді. Наприклад, у нього є захворювання, яке заважає виконувати обов'язки. Або ж він системно не виконує роботу.

Звільнити можуть через систематичне невиконання працівником без поважних причин обов'язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку, якщо до працівника раніше застосовувалися заходи дисциплінарного чи громадського стягнення.

Також звільнити можуть через прогул (якщо був відсутній більше трьох годин) або тривалий лікарняний - більш як чотирьох місяців підряд, за винятком декретної відпустки.

За працівниками, які втратили працездатність у зв'язку з трудовим каліцтвом або професійним захворюванням, місце роботи (посада) зберігається до відновлення працездатності або встановлення інвалідності, йдеться в законі.

Крім того, звільнити можуть через крадіжку, якщо з'явився на роботу п'яним, порушив трудову дисципліну.

Заробітну плату повинні виплатити в повному обсязі в день звільнення.

Відразу після звільнення роботодавець зобов'язаний виплатити грошову компенсацію за всі невикористані дні відпустки. Один день оцінять у середній денний заробіток працівника за минулий календарний рік.

За бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше 24 календарних днів.

На роботодавця покладається обов'язок компенсації працівникові витрат на проїзд у зв'язку з переведенням, прийняттям або направленням на роботу в іншу місцевість або у зв'язку зі службовими відрядженнями.

За рішенням роботодавця компенсувати також можуть і витрати на дорогу від дому на роботу, наприклад, вартість проїзного в метро.

Мінімальна заробітна плата - це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту некваліфіковану працю, нижче якого не може здійснюватися оплата, йдеться в КЗпП.

З першого січня цього року мінімальна зарплата в Україні - 3200 гривень, роботодавці не мають права платити нижче цієї суми.

Якщо ця вимога не виконується, бізнесменам загрожують штрафи.

Невиплата заробітної плати загрожує серйозними проблемами, починаючи від адміністративної відповідальності і закінчуючи кримінальною. 

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Різнокольорові голуби та пухнасті кошенята: у Кременчуці відбулася виставка домашніх тварин. ФОТО 346 0
Бонус від Кременчуцького льотного коледжу: захоплюючі польоти над Дніпром, які вразили містян. ФОТО 361 0
Ювілей, відкриття меморіалу та випускний. Кременчуцький льотний коледж святкував на повну. ФОТО 406 0