Новини з 1996 року

З українських магазинів та супермаркетів можуть зникнути "книги скарг"

Валерія Макряшина 26 вересня 2018 12:00 1010 0

Мінекономрозвитку підготувало проект постанови, в якому ініціює скасування Книги відгуків та пропозицій відповідно до європейського досвіду й практики.

Про це повідомляє прес-служба міністерства.

"Книгу відгуків та пропозицій запроваджено ще в Радянському Союзі, і на той час вона була майже єдиним засобом контролю за підприємствами, установами та організаціями, які надавали послуги громадянам", - ідеться в повідомленні міністерства.

У МЕРТ зазначили, що наразі Книга відгуків та пропозицій не є дієвим інструментом для захисту прав та вводить споживачів в оману.

"Споживачі сподіваються, що їхні записи можуть сприяти відновленню порушених прав, але на практиці це не працює, адже власники бізнесу часто не перевіряють книгу. З прийняттям Закону України "Про звернення громадян" доцільніше спрямовувати особисті електронні чи письмові звернення бізнесу, на які компанії зобов’язані відповідати у встановлений законодавством термін".

Іншим недоліком Книги відгуків та пропозицій є те, що громадяни мають вказувати свої персональні дані (адресу, номер телефону, інше). Оскільки доступ до цього інструменту має кожен, персональні дані можуть бути використані недобросовісним бізнесом чи шахраями.  

"Вимога щодо ведення Книги відгуків та пропозицій створює зайвий тиск на добросовісний бізнес. Підприємці змушені витрачати значні кошти на організацію виконання вимог. За розрахунками, загальні витрати на адміністрування цього регулювання для бізнесу становлять приблизно 125,6 млн гривень за рік. Крім того, штраф від Держпродспоживслужби може накладатися навіть не через факт порушення прав споживачів, а просто в разі неправильного оформлення книги", - підкреслили в міністерстві.

Загалом, на думку МЕРТ, Книга відгуків та пропозицій є застарілим та неефективним для споживачів інструментом. У країнах Європейського Союзу вона не використовується.

Водночас на сьогодні в Україні є достатньо дієвих інструментів для захисту прав споживачів: можливість звернутися до Держпродспоживслужби, до Урядової телефонної гарячої лінії, Державної фіскальної служби, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, суду тощо, а також технічних можливостей для залишення відгуків та пропозицій у мережі інтернет, що є більш ефективними способами, оскільки в умовах ринкової конкуренції підприємці самі зацікавлені в покращенні якості обслуговування клієнтів. 

Крім того, як свідчить міжнародна практика, майже у всіх країнах Європейського Союзу (за винятком Польщі) такий інструмент, як Книга скарг і пропозицій, відсутній. Натомість розповсюджені системи consumer care and after-sale management, які займаються такими питаннями. 

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

У Кременчуці нагородили учасників конкурсу художніх робіт, присвячених пожежній безпеці. ФОТОрепротаж 2651 0
«Той, хто створював обличчя Кременчука»: відкрилася виставка картин Миколи Анісімова. ФОТОрепортаж 3111 0
У Кременчуці нагородили воїнів-добровольців, ветеранів російсько-української війни. ФОТОрепортаж 3553 0