Новини з 1996 року

З професійним студентським святом – Днем студента (Тетянин день)

pplus 25 січня 2021 08:30 193 0

День студента в Україні відзначають двічі на рік: 25 січня і 17 листопада.

Це дуже зручно, адже один День студента святкується напередодні сесії, а інший — після її закінчення. Святкування Дня студента проводиться за сприяння Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту, за підтримки Кабінету Міністрів України та Комітету з питань освіти і науки Верховної Ради України й передбачає ряд просвітницьких, громадських та культурно-мистецьких заходів для молоді та за її участю.

У студентів завжди є за що любити своє студентське життя. Незважаючи на той факт, що, безсумнівно, приведе нас до довгих і глибоких міркувань з цього приводу, зауважимо, що в цьому немає ніякої потреби. І якби в студентів навіть не було жодного «законного» свята, то це б їх не засмутило. Швидше навпаки, додало б їм куди більшого ентузіазму в пошуках «зайвого» приводу для радості, адже молодість володіє ще далеко не повністю вивченим потенціалом і наділяє своїх володарів найбільш непередбачуваними й неординарними ідеями та рішеннями.

Історія виникнення свята

Свято асоціюється з молодістю, романтикою і веселощами, а ось історія його, що почалася в Чехословаччині під час Другої світової війни, пов'язана з трагічними подіями.

28 жовтня 1939 року в окупованій фашистами Чехословаччині празькі студенти і їх викладачі вийшли на демонстрацію, щоб відзначити річницю утворення Чехословацької держави (28 жовтня 1918 року). Підрозділи окупантів розігнали демонстрацію, при цьому був застрелений студент медичного факультету Ян Оплетал (Jan Opletal).

Похорони Яна Оплетала 15 листопада 1939 року знову переросли в акцію протесту. Десятки демонстрантів були арештовані. 17 листопада гестапівці й есесівці рано-вранці оточили студентські гуртожитки. Більше 1200 студентів були заарештовані й поміщені в концтабір Заксенхаузен. Дев'ятьох студентів і активістів студентського руху стратили без суду в застінках в'язниці в празькому районі Рузіне. За наказом Гітлера всі чеські вищі навчальні заклади були закриті до кінця війни. На честь цих подій на Всесвітньому конгресі студентів і був встановлений Міжнародний день студентів.

Сьогодні він святкується в багатьох країнах світу. В Україні 17 листопада стали відзначати як День студента з 1999 року згідно з указом президента.

Так в Україні святкують два Дні студента — Міжнародний (17 листопада) і Тетянин день, день великомучениці Тетяни, святої покровительки всіх студентів (25 січня), який, можна сказати, наш домашній або національний День студентів. Походження останнього докорінно відрізняється від всесвітнього свята, воно більш традиційне для наших студентів і бере свій початок із середини вісімнадцятого сторіччя.

День студента раніше був приурочений дню створення Московського університету, яке за старим стилем юліанського календаря відбулося 12 січня 1755 року і було ініційовано російською імператрицею Єлизаветою Петрівною на прохання російського державного діяча і мецената Івана Івановича Шувалова.

Підписання найвищого Указу відбулося якраз у день іменин його матері, паралельно цей день був і днем ранньохристиянської святої великомучениці Татіани Римської, що жила в III-му столітті нашої ери. Це давньогрецьке ім’я, яке нам більш відоме як «Тетяна» в перекладі означає «упорядниця».

Трохи пізніше в одній із прибудов старої будівлі університету створили домову церкву на її честь, а саму святу оголосили своєрідною покровителькою всеросійського студентства.

День студента святкували спочатку як день народження самого Університету, це було веселе і гучне свято, а пізніше поширилося і стало святом усіх студентів Російської Імперії.

Є думка, що в студентів кожен день - свято. Це думка побутує серед тих, для кого студентське життя давно позаду, і викликана іноді зайвим навантаженням тієї суворої дійсності, яка оточує нескінченними поточними турботами, від яких студентське життя вже здається легкою і безтурботною справою.

Але будь-який студент може сказати, що це не так. Адже рішення, діяльність та важливість кожного моменту нашого життя визначає не тільки наше сьогодення, але й наше майбутнє, а студенти знаходяться в більш критичних умовах, які вимагають більшої координації, зусиль, найвлучніших пошуків і кмітливості.

У це, не побоїмося сказати, професійне студентське свято, ми приєднуємося до привітань на адресу всіх наших студентів! Бажаємо їм успіхів у навчанні, гарної практики, сил і часу! Все у ваших руках. З Днем студента!

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Подорож у минуле: яким був Кременчук у ХХ столітті і яким він є зараз. ФОТОрепортаж 1303 0
З пензликом у руці по життю: в Кременчуці відкрили виставки двох досвідчених митців. ФОТОрепортаж 1667 0
Вулицями Кременчука: яким було наше місто у другій половині 20-го століття? 2014 0