Новини з 1996 року

З Днем 3D! Всесвітній день комп’ютерної графіки

pplus 03 грудня 2020 08:30 195 0

(Міжнародний день дизайнерів та аніматорів)

Виникло свято у 1998 році за задумом американської компанії Alias. Під час святкування проводяться презентації найбільш яскравих творчих проектів у галузі 3D та графіки.

Першу компанію під назвою "Evans & Sutherland" з виробництва комп’ютерної графіки заснували ще в 1968 році. Одним з її засновників був американський вчений у галузі інформатики Айвен Сазерленд. Він також був піонером інтернету. Ще будучи аспірантом, Айвен написав програму Sketchpad, яка дозволяла створювати простенькі тривимірні об’єкти.

До речі, перша комерційна 3D програма для комплексного 3D-моделювання була вартістю близько 100 тис. USD і мала назву SoftImage 3D - попередник SoftImage XSI. Її випустили у 1988 році. А група MAGI/Synthavision (Нью-Йорк, США, 1972 р.) стала першою в історії 3D дизайну компанією, яка випустила комерційну комп’ютерну анімацію. Це був 3D логотип для компанії IBM, який почав транслюватися на початку 70-х на одному з моніторів у їхньому офісі.

Звичайно ж, перші комп’ютери були неймовірно великими, вироблена ними комп’ютерна графіка - дещо незграбною і важкою, але етап еволюції комп’ютерних систем, на щастя, не розтягнувся на сотні років. Мікропроцесори - маленькі деталі, які дозволяли зменшити розміри комп’ютера до цілком розумних, вирішували безліч завдань.

Так, у 1974 році компанія Intel випускає на ринок 8-бітний процесор Intel 8080, компанія Motorola - процесор 6800. Конкуренти не дрімають. Хітом продажу в 1977 році стає домашній комп’ютер Apple II. У 1981 році персональний комп’ютер IBM за версією відомого журналу «Тime» отримує титул «Кращий товар року», і понеслося...

Уже в 1984 році, з винаходом методу під назвою "стереолітографія," став реальністю і 3D-друк. Перший апарат для прототипування за методом стереолітографії був запатентований у 1986 році Чаком Халлом, одним зі співзасновників компанії 3D Systems.

Уявіть, у 1985 році Фрід Ванкраен був молодою людиною, яка робила FDM 3D-моделі без використання комп’ютера! Через п’ять років він заснував одну з перших компаній, що спеціалізується на промисловому 3D-друку з назвою "Materialise".

Спочатку 3D-друк використовувався переважно для створення прототипів, тепер це - виробництво готових виробів. Великі корпорації завдяки 3D-друку економлять значну частину своїх фінансів. Наприклад, компанія Ford стверджує, що, друкуючи для тестування свої запчастини, економить щомісячно на цьому до пів мільйона доларів.

Процес виробництва 3D-моделей розвивався, і зараз багато в чому нагадує роботу звичайного домашнього принтера. До того ж сьогодні вже можна друкувати з багатьох матеріалів, серед яких метали (наприклад, титан, золото, срібло), кераміка і навіть дерево; роздруковано може бути практично що завгодно!

Між іншим, Джим Блінн, творець bump mapping і environment mapping, перших комп’ютерних анімацій для NASA, і, звичайно ж, знаменитого матеріалу blinn, був студентом Айвена Сазерленда, коли той займався викладацькою діяльністю і був професором факультету обчислювальної техніки в Університеті штату Юта, а серед колишніх працівників Evans & Sutherland були засновники Adobe (Джон Уорнок) і Silicon Graphics.

Ідея створення свята Всесвітнього дня комп’ютерної графіки виникла в 1998 році і належить американській компанії Alias, хоча воно й досі не є офіційним державним святом. Зауважимо, що творче середовище Softimage, яке виникло за сприяння Національної ради з кінематографії Канади, кінорежисера Даніеля Ланглуа, в партнерстві з інженерами програмного забезпечення Річардом Меркілєм і Лораном Лозоном, було прийнято за основу візуальних ефектів таких студії як Industrial Light, Magic і Digital Domain. Вони також використовували програмне забезпечення від компаній Alias та Pixar.

Програмне забезпечення було вперше продемонстровано на Siggraph в 1988 році й випущено для таких робочих станцій як Silicon Graphics і творчого середовища Softimage. Характер анімації й інструменти були істотно розширені за рахунок додавання зворотної кінематики в другому випуску, який, до речі, був використаний для анімації моделей динозаврів у Парку Юрського періоду. Незважаючи на те, що перша комп’ютерна графіка та анімація використовувалися переважно на телебаченні і в рекламі, зараз мало який гаджет обходиться без використання технологій 3D-графіки.

Ідея створення Міжнародного дня дизайнерів і аніматорів, або Всесвітнього дня комп’ютерної графіки, зустріла однозначне схвалення не тільки в середовищі таких професіоналів як Adobe, Wacom, Dell, Intel і nVidia, працівників і дизайнерів інших компаній, але й викликала масу позитивних емоцій серед любителів і споживачів технологій 3D-графіки.

Незважаючи на те, що на даний час компанія Alias була «поглинена» гігантом 3D індустрії Autodesk, 3 грудня - 3 December, день 3D-шників, як і раніше, залишається впевненою 3D-датою. І не тільки. Адже основні великі заходи, приурочені до Всесвітнього дня комп’ютерної графіки, проходять у період з 1 по 10 грудня. Зараз компанія Autodesk активно підтримує традицію святкування цього дня в Північній Америці і Європі.

Серед заходів, що проводяться в контексті популяризації 3D, - майстер-класи, конференції, різні презентації, "дегустації" нових пристроїв і обладнання, програмного забезпечення та ефектів на його основі. Дизайнери багатьох студій виступають з показом нових захоплюючих роликів, просочених максимальною реалістичністю, практично на межі фантастики, а кожен, у кого є інтернет, навіть із дому може взяти участь у святкуванні цього дня. Заходи активно підтримуються в освітньому середовищі й багатьох спеціалізованих навчальних закладах.

І не забудьте, якщо у вас є знайомі дизайнери або 3D-фахівці, буде не зайвим привітати їх у цей день з їх професійним святом.

З Днем 3D!

 

Міжнародний день людей з інвалідністю

День було засновано в 1992 році Генеральною Асамблеєю ООН. Традиційні заходи Дня людей з обмеженими можливостями присвячуються висвітленню й вирішенню їхніх нагальних проблем.

За оцінками Світового банку, 20% найбільш бідних верств жителів Землі є людьми з обмеженими можливостями і вимагають до себе особливої уваги. Загальна поширеність офіційно зафіксованої інвалідності у світі вже становить приблизно 10%, проте тільки на 2016 рік у світі налічувалося понад один мільярд людей (15 відсотків населення), які страждали різними формами інвалідності за медичними показаннями і критеріями ВООЗ.

Від того, як суспільство ставиться до тих, кому з тих чи інших причин важко або неможливо самостійно подбати про себе, залежить рівень цивілізованості цього суспільства. Не дивно, що в давні часи і навіть аж до сучасної історії в людей, яких ми зараз відносимо до категорії людей з інвалідністю, було дуже мало шансів на виживання взагалі. Це страшна правда - завжди й у всі часи турбота про людей з інвалідністю переважно трималася на щирій добрій волі окремих людей. Які шанси сучасних людей з інвалідністю на благополучне виживання без сторонньої допомоги зараз? Шанси не змінилися, їх просто немає.

Вони не вимагають до себе жалю, тому що давно усвідомили, що це шлях в нікуди. Вони пристосовуються як можуть з усіх своїх сил. Так сталося, адже на їх місці могла б опинитися будь-яка інша людина. І для їх виживання не потрібне щось особливе, лише елементарне - можливість жити, жити серед людей, бути в суспільстві і відчувати себе звичайними людьми, як і всім нам. Ми всі рівні перед Богом.

Сучасне суспільство нарешті вирішило зробити крок до власної цивілізованості. Не можна не відзначити, що ті заходи, які були вжиті з боку офіційних державних структур багатьох країн, громадських організацій і громадянської позиції небайдужих до проблем інвалідів людей, принесли в нашу цивілізацію ті ноти надії, які раніше просто ігнорувалися.

В кінці двадцятого сторіччя, з 1983 по 1992 рік, Організацією Об’єднаних Націй було проведено своєрідне «Десятиліття людей з інвалідністю». Час, у який наше суспільство постаралося дати собі відповідь, знайти себе в цій проблемі. Результати цього пошуку дали позитивні результати. Про проблеми людей з інвалідністю заговорили, питання перевели в площину активних практичних рішень, права людей з інвалідністю почали закріплювати на законодавчому рівні. Робота стала системною. Це радує.

На 47 сесії у 1992 році Генеральна Асамблея ООН у спеціальній резолюції № A/RES/47/3 проголосила щорічну подію всесвітнього масштабу - 3 грудня стало датою Міжнародного дня людей з інвалідністю. Цілі цього дня були прописані в окремій резолюції № A/RES/47/88, прийнятій на тій же сесії.

Заходи, до яких у цей день закликає всі країни ця шановна міжнародна організація, повинні бути спрямовані на інтеграцію людей з інвалідністю у життя нашого суспільства. Це не складно. Це не варто відкладати. Від цього залежить наша цивілізованість.

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Час згадати, якими були деякі куточки Кременчука на початку тисячоліття. ФОТО 994 0
Без ярмарки, але з умовним концертом. У Кременчуці засяяла головна ялинка. ФОТОрепортаж 1992 0
У Кременчуці відомий художник представив одразу 160 робіт: від смаколиків до філософії. ФОТОрепортаж 2610 0