Новини з 1996 року

Якщо дерево впало на ваш припаркований автомобіль: алгоритм дій

Валерія Макряшина 03 липня 2018 09:15 598 0

Через падіння сухого гілля з дерева був пошкоджений скляний люк припаркованого автомобіля, завдавши збитків на суму більше 21 тисячі гривень. Про цей випадок особа повідомила свою страхову компанію та поліцію.

Далі направила до суду позов про стягнення збитків (матеріальних та за спричинену моральну шкоду) відразу до кількох інстанцій: виконкому міської ради, Управління житлово-комунального господарства виконкому, Інспекції з контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста виконкому, комунального підприємства та міськради.

Суди першої та апеляційної інстанцій даний позов задовольнили частково – стягнувши з Управління житлово-комунального господарства виконкому вказану суму на відшкодування майнової шкоди. На підтвердження свого рішення суди вказали, що позивач не порушував ПДР, а пошкодження майна відбулося через бездіяльність даного Управління, яке мало забезпечити належний стан об’єктів благоустрою, які, крім іншого, включають дерева та кущі уздовж вулиці.

Такий висновок підтримали і у Верховному Cуді. Касаційний цивільний суд вказав, що відповідно до п. 5.5. Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України (затверджених Наказом Мінбудівництва від 10.04.2006 №105), відповідальними за збереження зелених насаджень та належний догляд за ними є:

на об’єктах благоустрою державної чи комунальної власності — балансоутримувачі цих об’єктів;

на територіях установ, підприємств, організацій та прилеглих територіях — установи, організації, підприємства;

на територіях   земельних   ділянок,   які   відведені   під будівництво, — забудовники чи власники цих територій;

на безхазяйних територіях, пустирях — місцеві органи самоврядування;

на приватних садибах і прилеглих ділянках — їх власники або користувачі.

Таким чином, відповідальним у даному випадку за нанесену зеленими насадженнями шкоду (балансоотримувачем) є уповноважене органами місцевого самоврядування підприємство. Згідно з Порядком видалення земельних насаджень у місті ним є Управління житлово-комунального господарства виконкому (постанова ВС/КЦС від 13.06.18 у справі №554/14547/14-ц).

Показово, що в цій справі суд не взяв до уваги доводи касатора про те, що позивач не навів докази події настання шкоди, не вказав час або свідків події (тобто не довів вину відповідача). Адже, як нагадав суд, звільнитися від відшкодування шкоди особа може, лише якщо сама доведе відсутність своєї вини (ч. 2 ст. 1166 ЦК України). Управління ж зробити цього не спромоглося.

Виходячи з практики вирішення подібних спорів, варто знати дії, які не зайвими будуть після виявлення пошкодження автомобіля внаслідок падіння на нього дерева:

звернутись за консультацією до страхової компанії у випадку КАСКО;

викликати поліцію, щоб зафіксувати дану подію в протоколі (у ньому має бути обов’язково вказаний номер вашого ТЗ та стан дерева);

зробити фото з різних ракурсів пошкодженого автомобіля, а також самого дерева, з якого впало гілля (можна на телефон);

оцінити суму збитків (отримати відповідну довідку в експертів);

звернутися до юристів, аби підготувати претензію в організацію, яка є балансоутримувачем даного дерева, з наданням усіх доказів;

у разі відмови такої організації компенсувати збитки, звернутися до суду. Як правило, суд задовольняє такі позови на користь автовласників. 

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Поет, співак та художник: Кременчук вшанував пам'ять Тараса Григоровича Шевченка. ФОТОрепортаж 1306 0
Кременчуцький майстер, відомий на всю країну: коваль Геннадій Сметанко з виставкою в Кривому Розі. ФОТО 1978 0
Дитячі посмішки, спів і танці – найкращий подарунок: як в МПК вітали жінок з 8 Березня. ФОТОрепортаж 2546 0