Новини з 1996 року

Як голосувати на місцевих виборах 25 жовтня й як рахуватимуть бюлетені ?

Олександр Курилов 21 жовтня 2015 14:09 1988 0

Українцям 25 жовтня вперше доведеться голосувати за новою системою. При цьому виборцям треба розбиратись з відкритими списками та мажоритаркою одночасно.

Ухвалений нещодавно закон про місцеві вибори принесе багато нового, а через початок децентралізації та об’єднання громад у багатьох регіонах невдовзі обиратимуть ще й старост.

Скільки бюлетенів дадуть у селах

Традиційно на місцевих виборах люди отримають пачку бюлетенів - щонайменше чотири.

Селянам розбиратися з бюлетенями найскладніше: будуть вибори до сільської ради, сільського голови, районної ради та обласної ради.

У голосуванні за сільського голову треба, як і раніше, обрати одного кандидата з бюлетеня. Хто набрав більше голосів – той і переміг.

На виборах сільради діятиме мажоритарка: треба обрати одного кандидата з переліку, і хто в окрузі набере більше голосів, той пройде до сільради.

Районна та обласна ради - все буде складніше, там діятиме система відкритих списків.

Партії висуватимуть свій список, але люди голосуватимуть за конкретну людину зі списку, яку партія виставить в округ.

Тому виборець отримає бюлетень, у якому буде вказана партія, лідер її місцевого осередку та ім’я кандидата від партії.

Якщо партія на округ не виставила кандидата, то все одно за неї можна проголосувати з порожнім місцем замість претендента.

Рахувати голоси і встановлювати переможців у ради високого рівня будуть специфічно: рахують голоси за партії та їхніх кандидатів і спочатку дивляться, чи в районі, області або місті партія загалом долає 5%.

Усім, хто долає бар’єр, визначають кількість місць у раді, які отримає партія. І потім уже визначають, хто з переліку партії стає депутатом. Отримають мандати вони у залежності від кількості голосів, отриманих на окрузі.

Нещодавно Комітет виборців провів пробне голосування за такою схемою й виявив, що найбільше спантеличує людей можлива відсутність кандидата від партії та складна система визначення переможців.

Хто обиратиме старост

У багатьох селах відтепер обиратимуть ще й старост.

З початком децентралізації багато сіл об’єдналися в громади. В громаді буде рада – аналог сільради, голова громади – аналог голови села, а також старости – представники громади у кожному селі для виконання адміністративних функцій.

Як тільки 25 жовтня оберуть ради громад, вони у найкоротші строки мають оголосити вибори старост.

25 жовтня обиратимуть керівників майже двохсот громад, які вже встигли об’єднатись. Переважно вони розташовані у Волинській, Дніпропетровській, Одеській, Житомирській, Івано-Франківській, Кіровоградській, Полтавській, Хмельницькій та Чернівецькій областях.

Як голосувати у містах

У містах люди отримають 3-4 бюлетені: вибори мера, міської ради, обласної ради, а також, де є районний поділ, у районні ради міста.

Через спеціальний статус столиці кияни обласну раду не обирають.

На виборах в усі ці ради будуть відкриті партійні списки – голосують в окрузі за конкретну людину від партії. Підрахунок аналогічний, як у райраду та облраду.

При цьому мешканцям великих міст, можливо, доведеться сходити на вибори двічі.

У містах, де більше 90 тисяч виборців, обрання мерів проходитиме у два тури. Якщо 25 жовтня жоден кандидат не набере більше половини голосів, то через два тижні за крісло мера позмагаються два лідери перегонів.

Загалом таких міст 35: обласні центри та Нікополь, Павлоград, Дніпродзержинськ, Кривий Ріг, Краматорськ, Слов’янськ, Маріуполь, Бердянськ, Мелітополь, Біла Церква, Лисичанськ, Сєверодонецьк і Кременчук.

Хто не зможе проголосувати

На місцевих виборах можна буде проголосувати тільки за місцем постійної реєстрації.

Визначення партій-переможців

Після завершення голосування виборчі комісії повинні будуть встановити результати виборів.

На першому етапі потрібно буде визначити, які партії пройдуть у відповідну раду, зможуть формувати її склад зі своїх кандидатів. Для цього потрібно скласти разом усі голоси, які отримала кожна партія в усіх округах, у яких були прикріплені кандидати, так і без них, – і подивитися, скільки відсотків від усіх, хто проголосував, набирає кожна партія.

До ради зможуть пройти тільки ті партії, що отримають більше 5% голосів у цілому по місту/району/області, тобто "подолають бар'єр".

 

 

Теги: Місцеві вибори 2015

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись