Новини з 1996 року

Все, що треба знати покупцям про свої права в супермаркеті

Марина Баніт 07 лютого 2018 09:54 1989 0

Світ заполонили супермаркети, торгові центри. І хоча вони вже досить давно існують у нашому житті, адміністрація супермаркетів дуже часто вигадує свої протизаконні правила для покупців. Але як би їм не хотілося – ми живемо на території України і, звісно, повинні керуватися саме законами країни.

Що треба знати

Ви маєте право не здавати Ваші особисті речі, оскільки такий обов’язок жодним чинним нормативно-правовим актом не передбачений. Згідно зі ст. 12 Закону України «Про охоронну діяльність», лише за вашою добровільною згодою персонал охорони має право під час здійснення пропускного режиму на об'єктах охорони проводити огляд Ваших речей. У випадку, коли Ви  вирішили залишити свої речі в камері схову, закрили її на ключ, Ви, як споживач, уклали з торговельним закладом безоплатний публічний договір зберігання, умови якого регулюються нормами глави 66 ЦК України. Та зазвичай адміністрація торговельних закладів зазначає, що за збереження залишених речей вона не відповідає, що суперечить нормам статей 942, 949–951 ЦК України, оскільки саме торговий заклад, як зберігач, відшкодовує збитки за втрату (нестачу) або пошкодження речі, прийнятої на зберігання. Крім того, у п. 21 Постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 № 833 «Про затвердження Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів» зазначено, що суб'єкт господарювання зобов'язаний забезпечити доступ споживачів до торговельних об'єктів без здавання на збереження особистих речей, крім товарів, реалізація яких здійснюється у таких торговельних об'єктах, та створити умови для збереження речей споживачів, у разі, коли вхід до торговельного об'єкта з товарами, які реалізуються в таких закладах, заборонено.

Персонал охорони торгового закладу не має права вас затримувати або проводити особистий огляд чи огляд Ваших речей. Єдине, що може зробити персонал, – це викликати співробітників правоохоронних органів та попростити Вас їх дочекатися, але утримувати вас, застосовуючи фізичний примус, вони права не мають. Відповідно до положень ст. 16 ЗУ «Про охоронну діяльність» заходи фізичного впливу застосовуються персоналом охорони в чітко визначених Законом випадках, а затримання особи персоналом охорони не є адміністративним затриманням. Затримана особа негайно передається поліції за місцем вчинення правопорушення. У разі безпідставної затримки  вас охоронцями зафіксуйте час, з якого вас затримали. При можливості робіть відеофіксацію вашого затримання. Робити обшук вас та ваших речей можуть тільки працівники поліції. Але в цьому випадку вимагайте складання протоколу про затримання, кличте свідків, які будуть присутні при обшуку.

У випадку виявлення різниці при здійсненні оплати за товар між ціною, зазначеною у розрахунковому документі, і ціною, вказаною на ярликах (цінниках) або в покажчиках цін, ви маєте право платити за товар за ціною, вказаною в ціннику, відповідно до положень ЗУ «Про захист прав споживачів» та Постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 № 833 «Про затвердження Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів» та Наказу Міністерства економіки України від 19.04.2007 № 104 «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі непродовольчими товарами».

Якщо ви випадково розбили або пошкодили товар, то оплачувати його вартість не зобов’язані, оскільки до моменту оплати купівлі товару власником речі є її продавець, у даному випадку торговельний заклад. А відповідно до статей 323, 668, 1166 ЦК України ризик випадкового знищення та випадкового пошкодження (псування) майна несе його власник. Згідно з абз. 3 ч. 2 ст. 17 ЗУ «Про захист прав споживачів», забороняється примушувати споживача придбавати продукцію неналежної якості або непотрібного йому асортименту, в будь-який спосіб обмежувати використання ним електронних платіжних засобів, якщо відповідно до законодавства продавець (виконавець) зобов'язаний приймати їх до сплати.

Якщо адміністрація все ж наполягає на тому, щоб ви заплатили за пошкоджений товар, вимагайте складання акта про інцидент. Куди вже будуть записані і свідчення свідків, і ваші, і адміністрації. Поясніть, що тільки на підставі цього акта та через суд будете оплачувати штраф.

Якщо ж адміністрація продовжує на вас тиснути (завела в кімнату охорони, відмовляється випускати з приміщення супермаркету, вимагає залишити свої документи), слід згадати про пункти 1, 4 і 5 статті 19 Закону України «Про захист прав споживачів», у яких ідеться про заборону нечесної підприємницької практики і агресивної діяльності. Відповідно до закону, охорона супермаркету не має права затримувати вас, обмежувати вашу свободу. Поясніть, що це вже їм загрожує судовими або кримінальними розглядами. У разі грубої поведінки - викликайте поліцію.

Касир не має права не приймати дрібні копійки або банкноти з надривами, а також у випадку відмови видачі решти з крупної банкноти він діє всупереч законодавству України. Так, зокрема, згідно з положеннями ст. 17 ЗУ «Про захист прав споживачів», споживач має право на вільний вибір товарів і послуг у зручний для нього час та на вільне використання електронних платіжних засобів з урахуванням режиму роботи та обов'язкових для продавця (виконавця) форм (видів) розрахунків, установлених законодавством України. Продавець (виконавець) зобов'язаний усіляко сприяти споживачеві у вільному виборі продукції та формі її оплати.

Але тут треба враховувати норми платіжності банкнот. Ушкодження не повинні перевищувати такі вимоги:

- з потертостями та загальними забрудненнями (включаючи забруднення, що спричиняють локальну люмінесценцію паперу в ультрафіолетових променях);

- з невеликими масними й іншими плямами, написами, відбитками штампів (за винятком штампів, які свідчать про те, що банкнота є неплатіжною), що перекривають одну з ознак платіжності не більш ніж на 20%;

- надірвані й заклеєні в будь-який спосіб, якщо кожен із надривів не перевищує однієї четвертої частини ширини банкноти й місце склеювання не заважає визначити ознаки платіжності;

- з проколами й отворами діаметром до 0,5 мм.

Більш пошкоджені купюри можуть обміняти в банку за розцінками інкасо.

Товар у супермаркеті можна фотографувати. Згідно зі статтею 34 Конституції України, кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб ─ на свій вибір. Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету й неупередженості правосуддя. Інших підстав для обмеження права фотографувати товар Конституція не зазначає.

Стаття 50 Конституції України гарантує кожній людині право вільного доступу до інформації про якість харчових продуктів і предметів побуту, а також право на її поширення. Така інформація ніким не може бути засекречена. Заборона фотографувати товари унеможливлює конституційний механізм реалізації цього права.

 

 

За інформацією з відкритих джерел

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

У Кременчуці нагородили учасників конкурсу художніх робіт, присвячених пожежній безпеці. ФОТОрепротаж 1039 0
«Той, хто створював обличчя Кременчука»: відкрилася виставка картин Миколи Анісімова. ФОТОрепортаж 1484 0
У Кременчуці нагородили воїнів-добровольців, ветеранів російсько-української війни. ФОТОрепортаж 1922 0