Новини з 1996 року

Всі ліпимо вареники! Сьогодні – Щедрий вечір, старий Новий рік і свято Маланки

Олександр Курилов 13 січня 2018 14:15 437 0

Сьогодні, в ніч з 13 на 14 січня, українці неофіційно святкують Старий Новий рік та Щедрий вечір, який ще називається святом Меланки, або Маланки.

Основою Щедрого вечора в українців вважають багатий святковий стіл, щедрування, ворожіння, ігри та забави. Назва «щедрий вечір» пов’язана зі звичаєм готувати багатий стіл, на відміну від Різдвяного святвечора.

Стіл у цей день повинен бути дійсно щедрим, так як, згідно з повір’ям, чим щедріше та багатше накрито на стіл, тим щасливішим і вдалим буде рік наступний. У святковому меню обов’язково мають бути страви зі свинини, щоб худоба плодилася, а в родині панував мир та взаєморозуміння. Прийнято готувати млинці, пироги та вареники з сиром.

Але основною стравою є щедра кутя. На відміну від пісної, її прийнято заправляти м’ясом і салом. Щедра кутя здавна вважалася одним із символів примирення. Для залагодження будь-яких конфліктів родичі та сусіди йшли один до одного миритися саме з цією стравою. А парубки посилали сватів з нею в надії отримати згоду від своєї коханої.

Із заходом сонця розпочиналося щедрування. Дівчатка-підлітки ходили до сусідів та родичів, щоб проспівати щедрівки. Якщо господарі 13 січня не скупилися на смаколики для щедрувальників, то це обіцяло їм щастя та добробут.

Також була розповсюджена традиція для незаміжніх дівчат. Вони ворожили на майбутнього чоловіка.

У деяких регіонах прийнято, щоб господар перед світанком виносив з хати сніп-дідуха, який стояв на покуті від Різдва, а також солому зі столу і з підлоги і спалював усе це.

Джерело https://medprosvita.com.ua/shhedriy-vechir-yogo-traditsiyi/

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись