Новини з 1996 року

Воздвиження чесного і животворчого Хреста Господнього

pplus 27 вересня 2020 09:15 197 0

День пісний

Свято Воздвиження є славне торжество чесного і животворчого Хреста Господнього. Про те, що Хреста будуть шанувати і прославляти, знаходимо пророцтва і прообрази вже в Старому Завіті. Псалмоспівець Давид у 132 псалмі пророкує: "Увійдім же в помешкання Його, поклонімося підніжжю ніг Його" (Пс. 132:7). Під словами "підніжжю ніг Його" треба розуміти Хрест, про який пророкує пророк Ісая, кажучи "І місце ніг Своїх Я пошаную... І зігнуті прийдуть до Тебе сини Твоїх кривдників і кланятись будуть до стіп Твоїх ніг усі ненависники" (Ісаї 60:13-14).

З часу смерті Ісуса Христа на хресті, хрест став для християнина у великій повазі, бо смертю на хресті Ісус викупив нас з рабства диявола і смерті, отже ми, християни, викуплені великою ціною, ціною смерті Ісуса Христа на хресті.

Тому й св. Апостол Павло писав християнам: "А щодо мене, то нехай нічим не хвалюся, хіба тільки хрестом Господа нашого Ісуса Христа, що ним розіп'ятий світ для мене, а я для світу" (Гал. 6:14).

Римські імператори - язичники прагнули повністю знищити в людях згадку про священні місця, де постраждав за людей Господь наш Ісус Христос. Імператор Адріан (117-138) наказав засипати землею Голгофу і Гріб Господній, на тім місці поставити капище язичницької богині Венери і статую Юпітера.

Через 300 років Промислом Божим великі християнські святині - Гріб Господній і Животворчий Хрест були знайдені християнами і відкриті для поклоніння. Сталося це за рівноапостольного імператора Костянтина Великого, першого з римських імператорів, що Міланським едиктом дав волю християнам вільно визнавати свою релігію, заборонив карати розп'яттям кого б то не було.

У 313 році рівноапостольний імператор Костянтин після явлення йому Хреста на небі і слів - "Ним переможеш" припинив переслідування християн і запровадив в імперії християнство як офіційну релігію.

Отримавши право визнавати віру в Христа Ісуса, християни поцікавились долею хреста, на якому був розіп'ятий Ісус Христос.

Свята Єлена, мати імператора Костянтина, прибула в 326 році до Єрусалиму і тут вдалося їй віднайти не лише хрест Ісуса Христа, але й хрести, що на них розіп'яті були два розбійники. Після довгих пошуків їй було вказано, що хрест знаходиться там, де капище Венери. Капище зруйнували і, помолившись, почали копати землю. Знайдений був Гріб Господній, три хрести, дощечка з надписом, зроблена за наказом Пілата, і чотири цвяхи, що ними було пронизане Тіло Господнє. Хрести пролежали в землі близько трьох століть, і важко було визначити, на якому було розіп'ято Господа Ісуса Христа.

Цариці Єлені допомагав патріарх Макарій. Усі три хрести були прикладені до жінки, котра хворіла на невиліковну хворобу. Перші два хрести не допомогли. Від третього вона миттєво й чудодійно зцілилася. Так само вплинув Хрест, на якому було розіп'ято Господа, і на покійника: він ожив. До Хреста потяглися тисячі людей, і Єлена разом з патріархом підняли його на Гологофі: від нього зцілилося багато людей. Згодом Хрест Господній було вивезено до столиці Візантії - Константинополя.

Таким чином, день знахідки Хреста став початком щорічного святкування Воздвиження Хреста.

Частини Хреста роздавалися для освячення про всьому світу. 1681 року частина Хреста була доставлена в Москву і зберігалася в Успенському соборі, частина Хреста знаходиться в Києві у Софіївському соборі. Отже, Хрест Господній дістався всім частинам світу, заради спасіння якого Христос був розіп'ятий на Хресті. Найбільша частина Хреста зберігається і донині в Єрусалимі, у храмі Воскресіння, у вівтарі соборної церкви греків в особливому Ковчезі.

Тропар свята: Спаси, Господи, людей Твоїх і благослови насліддя Твоє, перемогу побожному народові нашому на супротивників подай і Хрестом твоїм охороняй оселю Твою.

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Зі смолоскипами та з Україною в серці: у Кременчуці відбувся святковий автопробіг. ФОТОрепортаж 390 0
Кременчужанам нагадали про подвиг ветеранів, які боролися за наше місто проти нацистів. ФОТОрепортаж 1130 0
Фестиваль краси та грації: кременчуцька виставка-ярмарок зібрала тисячі відвідувачів. ФОТО 836 0