Новини з 1996 року

Виявляється, що свято є, а історичних фактів немає

pplus 14 лютого 2020 07:50 368 0

Святий Валентин

З’ясувалося, що найбільша загадка свята закоханих не в містичних властивостях, які йому приписують, а в особистості людини, чиє ім’я він має.

На початку нашого тисячоліття святих на ім’я Валентин було троє. Точні дати їх життя не відомі. Але, згідно з життєписами цих святих, складеними в пізніші часи, всі вони загинули як мученики, обстоюючи християнську віру.

Легенди про те, що святий Валентин допомагав молодим парам, які самі не могли вирішити свої проблеми: писав листи з освідченнями в коханні, мирив тих, хто перебував у сварці, а головне, таємно вінчав римських легіонерів з їх обраницями - швидше за все, вигадка.

Про жодні романтичні події за участю святого Валентина в давніх книгах не згадується.

Проте рання християнська церква встановила 14 лютого Днем пам’яті святого мученика Валентина, але якого з трьох — невідомо.

У 1969 році під час реформи римсько-католицького календаря святих відзначення пам’яті святого Валентина було скасовано через відсутність відомостей про цього мученика, крім імені та інформації про страту.

У Православній церкві досі шанують двох мучеників: Валентина Римлянина, пресвітера (19 (6) липня) і священномученика Валентина, єпископа Інтерамни (12 серпня (30 липня)).

Виникнення свята закоханих

Покровителем закоханих святий Валентин став у Середні віки завдяки розвитку романтичної літератури.

Так, у 1382 році англійський поет Джефрі Чосер у поемі «Пташиний парламент» згадав, що у Валентинів день птахи починають шукати собі пару. Можливо, саме на цій підставі багато джерел, особливо в інтернеті, стверджують, що історія Дня святого Валентина бере початок у XIV столітті.

В Англії та Шотландії з Днем святого Валентина в давнину був пов’язаний один звичай. Напередодні цього дня молоді люди, які начиталися середньовічних романтичних романів, збиралися разом і кидали в урну записки з іменами дівчат. Потім вони по черзі витягали записки. Дівчина, ім’я якої було на папірці, ставала для молодого чоловіка, лицаря, його «Валентиною», тобто дамою серця на весь наступний рік.

З плином часу День святого Валентина обростав легендами, традиціями, символікою і в результаті перетворився на День закоханих, але при цьому втратив зв’язок з історією.

Перші валентинки

Перші валентинки з’явилися також у Середні віки.

За легендою, найпершу валентинку написав сам святий Валентин. Нібито він відправив її своїй коханій, дочці ката, перед стратою, підписавшись: «Твій Валентин».

Однак більше підстав вважати першою листівкою з Днем святого Валентина записку, яку відправив у 1415 році Карл, герцог Орлеанський, з тюремного ув’язнення в Тауері своїй дружині.

День святого Валентина в наші дні

У наш час складно розділити ідейний зміст Дня святого Валентина і його комерційну складову. Адже багато друкованих джерел, які мають довіру серед читачів, описують життя і славні діяння святого Валентина, а всіляка атрибутика і подарунки продаються в колосальних обсягах по всьому світу. Хіба можна за таких умов засумніватися в історичній правді, на якій нібито ґрунтується це свято?

Шкода, що торгові компанії популяризують День святого Валентина винятково для збільшення свого прибутку.

Тим не менш вибір - святкувати День закоханих чи ні - залишається за вами. І хіба є щось погане в тому, щоб нарешті набратися сміливості й відкрити комусь своє серце або провести з близькою людиною романтичний вечір?

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

У Кременчуці відомий художник представив одразу 160 робіт: від смаколиків до філософії. ФОТОрепортаж 414 0
Кременчук став містом, в якому Україна та Казахстан міцно закріпили свої відносини. ФОТОрепортаж 704 0
Яким ти був, Кременчук? Фотографії старого міста, якого ми не знали. ФОТО 874 0