Новини з 1996 року

Виборчий кодекс в Україні. Нардеп Юрій Шаповалов проголосував проти змін та відкритих списків

Валерія Макряшина 11 липня 2019 13:35 888 0

Для України як демократичної держави велике значення має приведення українського виборчого законодавства та практики проведення виборів у відповідність до європейських виборчих стандартів, втім народному депутату від Кременчука Юрію Шаповалову здається, що і так усе з нашим виборчим законодавством "окей". 

Сьогодні, 11 липня, Верховна Рада нарешті завершила розгляд проекту Виборчого кодексу. За нього (законопроект №3112-1) проголосували 230 народних депутатів.

І серед цих депутатів, на жаль, немає нашого Юрія Шаповалова. Він пролосував "ПРОТИ". Його голос не став вирішальним. Натомість нардеп таким чином "заявив", що він зміни не підтримує, навіть зважаючи на те, що на необхідність розробки і прийняття Виборчого кодексу України неодноразово звертали увагу міжнародні інституції – Парламентська Асамблея Ради Європи, Європейська Комісія "За демократію через право",  Бюро з демократичних інституцій та прав людини ОБСЄ тощо.

Це можна пояснити зацікавленістю Юрія Шаповалова в безладі, який є нині - він і надалі хотів би зберегти олігархічний режим та стару корупційну систему з підкупами, гречкою тощо.  

 

Трішки історії 

У листопаді 2017 року парламент дивом зібрав 226 необхідних голосів на підтримку документа. Нардепи подали 4,5 тисячі поправок. Півтора року їх опрацьовувала робоча група.

Винесення кодексу до сесійної зали гальмував лише профільний комітет. Нардепи деяких партій прогулювали засідання й півроку зривали кворум. Зібралися лише наприкінці травня. Протягом усіх голосувань, які стосувалися даного питання, пан Юрій Шаповалов не підтримував його - утримувався й натискав кнопку "Проти". 

Що може змінити закон?

Виборчий кодекс передбачає скасування мажоритарки та запровадження відкритих партійних списків з регіональними округами. Тобто замість 200 одномандатних округів буде 26 регіональних. Кожна партія матиме свій порядковий номер, його матиме й кожен кандидат зі списку.

Бюлетень стане значно меншим, у ньому буде лише дві графи: "Номер партії, за яку віддаєте свій голос" та "Номер кандидата в народні депутати з партійного списку". 

Потрібно буде лише записати порядковий номер партії та кандидата з неї.

"Якщо кандидат у парламент набере відповідну кількість голосів виборців, він зможе переміститися вгору по списку або навпаки опуститися вниз," – пояснив Руслан Сидорович, народний депутат.

Тож фактично українці самостійно формуватимуть список партії, за яку голосують. Зокрема, знизиться прохідний бар'єр – з 5 до 4%. А ще з вулиць зникне зовнішня політична реклама.

Зазначимо, що на позачергових виборах, які відбудуться вже 21 липня, ми обиратимемо нардепів ще за старою системою. Нові правила застосують лише за п'ять років.

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Поет, співак та художник: Кременчук вшанував пам'ять Тараса Григоровича Шевченка. ФОТОрепортаж 1267 0
Кременчуцький майстер, відомий на всю країну: коваль Геннадій Сметанко з виставкою в Кривому Розі. ФОТО 1935 0
Дитячі посмішки, спів і танці – найкращий подарунок: як в МПК вітали жінок з 8 Березня. ФОТОрепортаж 2476 0