Новини з 1996 року

Верховна Рада України ухвалила закон про трансплантацію органів. Що змінилося?

Іона Харченко 04 березня 2019 09:40 583 0

Нещодавно Верховна Рада України прийняла закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині». «За» проголосував 231 народний депутат.

Положення закону діятимуть лише після початку роботи Єдиної державної інформаційної системи трансплантації. Цю систему мають створити не пізніше 1 січня 2020 року. Після цього рішення щодо трансплантації прийматиме консиліум лікарів закладу охорони здоров’я. Про це повідомляє UATV.

Від початку дії закону розширюється перелік осіб, які є близькими родичами та можуть бути донорами. Це двоюрідні сестри та брати, тітка або дядько, племінники тощо. Крім цього, сімейний лікар зможе отримувати згоду на посмертне донорство й матиме право вносити таку інформацію до ЄДІСТ.

Донині в Україні був відсутній єдиний реєстр донорів, у якому б зберігалася вся необхідна інформація за світовими стандартами.

Це – одна з головних перешкод трансплантації кісткового мозку в Україні. Поки такий реєстр відсутній, українцям роблять пересадку кісткового мозку від неродинного донора лише за кордоном –  у Білорусі, Туреччині, Італії, Польщі тощо.

Тож Міністерство охорони здоров’я України зробило перший крок для того, щоб реєстр донорів і трансплантація стали реальністю в нашій країні.

Уже розпочалася закупівля послуг із розробки програмного забезпечення для ЄДІСТ та доступ до міжнародної бази живих донорів кісткового мозку.

Використання Єдиної державної інформаційної системи трансплантації  (ЄДІСТ) стане обов’язковим з 1 січня 2020 року. До цього часу організація трансплантації здійснюватиметься на основі інформації, що міститься на паперових носіях.

Згоду пацієнтів на посмертне донорство зможуть отримувати та вносити до ЄДІСТ сімейні лікарі.

Приймати рішення про трансплантацію органів від неживого донора та визначати черговість пацієнтів у списку очікування буде консиліум лікарів медзакладу, що виконує трансплантацію.

Також були прийняті технічні зміни щодо розмежування функцій оплати та організації трансплантації. Національну службу здоров’я України визначено фінансовим оператором, який оплачуватиме послуги з трансплантації з 1 січня 2020 року. Усі інші функції з організації трансплантації покладено на окремий Уповноважений орган з питань трансплантації.

Розширено перелік осіб, які є близькими родичами, а отже донорами для родинної трансплантації можуть також бути двоюрідні брати і сестри, дядьки, тітки та племінники. Донорами кісткового мозку також можуть бути повнорідні брати й сестри віком до 18 років. 

Розбіжності в трактуванні нормативних актів, що регулюють трансплантацію в Україні, які деякі лікарі вважали перепоною для здійснення трансплантації, – усунули.

 

Читайте також: Тепер кременчужани можуть стати трансплант-координаторами

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Вулицями Кременчука: яким було наше місто у другій половині 20-го століття? 2374 0
Час згадати, якими були деякі куточки Кременчука на початку тисячоліття. ФОТО 2404 0
У Кременчуці відомий художник представив одразу 160 робіт: від смаколиків до філософії. ФОТОрепортаж 3638 0