Новини з 1996 року

В Україні подорожчають хліб і молоко: в чому причина?

Ксенія Омельченко 21 січня 2019 15:30 645 0

У 2019 році кременчужан чекає не тільки підвищення тарифів на електроенергію, а й зростання цін на продукти харчування.

З 2019 року в Україні більше не працює «нічний тариф» для підприємств. Це відбувається в рамках реформи ринку електроенергії. Експерти попереджають, що реформа вплине на ціни. Особливо подорожчають продукти харчування.

До реформи підприємства могли користуватися нічним тарифом. Він передбачав зниження тарифу в нічний час – з 23.00 до 7.00. У цей час бізнес платив за світло всього 30% від повної вартості електроенергії.

Нічні знижки дозволяли обленерго справлятися з дисбалансами енергосистеми, коли споживання електроенергії різко падало.

Ситуацію прокоментував експерт Геннадій Рябцев:

"На нічному тарифі будувався бізнес багатьох підприємств, у яких є цілодобове виробництво. Ті виробництва, які працювали в нічну зміну, перш за все хлібопекарні, відчують скасування цього тарифу".

Як повідомлялося раніше, з початку 2019 року тарифи на електроенергію встановлюються за домовленістю обленерго зі споживачами.

Теоретично тарифи повинні залежати від джерела походження електроенергії. Наприклад, електроенергія від атомної станції буде коштувати дешевше, ніж енергія від теплових станцій. Але, найімовірніше, тариф залежатиме від домовленостей між постачальником і споживачем.

Менеджери з енергоефективності радять підприємствам зайнятися енергомодернізацією: заміною лампочок, установкою перетворювачів частоти, купівлею нового обладнання. Щоб скласти план для енергомодернізації, необхідно провести енергоаудит.

Втім подужати модернізацію зможуть далеко не всі підприємства. Наприклад, встановлення автоматизованої системи комерційного обліку електроенергії коштує близько 50-60 тис. гривень. А на повну енергомодернізацію можуть піти мільйони гривень. 

До того ж не всім підприємствам вона допоможе. Навіть нові печі споживають багато електроенергії. А однією заміною лампочок справі не допоможеш.

Експерти відзначають, що великий бізнес не постраждає, оскільки давно готувався до реформи. Основний удар припаде на середній і малий бізнес.

Читайте також: Скільки хліба можна купити за зарплату українця

Натомість у Нацкомісії, що здійснює держрегулювання у сфері енергетики (НКРЕКП), заявили, що не бачать проблеми в скасуванні нічного тарифу. Чиновники відзначили, що разом з ринком електроенергії з’явився її погодинний облік і погодинний продаж. 

"Постачальник має право залишити пільгові умови для споживачів і зробити ціни навіть нижчими, ніж були. Якщо він цього робити не буде, то в подальшому просто втратить клієнта, який може відмовитися від його послуг і піти до іншого постачальника", - зазначають у НКРЕКП.

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись