Новини з 1996 року

Він залишив на згадку про себе колискову, під яку засинало кілька поколінь

Людмила Скачко 12 серпня 2019 14:01 227 0

Цього дня 1925 року у Боярці пішов з життя Володимир Іванович Самійленко, поет-лірик, драматург і перекладач. 

"… В умовах жорстокого національного гніту, "під страшним російським режимом, під яким не можна було навіть говорити рідною мовою, майже нічого не можна було писати, а тим більш мати свою пресу, школу й урядування", як згадував Володимир Самійленко, минуло майже все його життя.

Народився Володимир Самійленко 3 лютого 1864 року на Полтавщині, в селі Великі Сорочинці. Навчаючись у гімназії та начитавшись українських книжок, він зрозумів, що це все таке для нього рідне.

 

 

"Я прийшов до того висновку, що моя мова – українська, а не російська, та почав свідомо писати українською мовою", – згадував Володимир Самійленко.

Писав ліричні та гумористичні твори. Гостро висміював лжепатріотів, засуджував самодержавство, графоманію, продажність ("На печі" (1898), "Собаки", "Ельдорадо"(1886), "Як то весело жить на Вкраїні" (1886), "Мудрий кравець" (1905), "Невдячний кінь" (1906), "Дума-цяця", "Міністерська пісня", "Новий лад").

Знав 9 мов, серед них – грецьку, іспанську, італійську, латинську, польську, французьку. Переклав "Іліаду" Гомера, "Божественну комедію" Данте, твори Мольєра, Байрона, Пушкіна.

Для дитячого журналу "Дзвінок", що видавав Леонід Глібов, написав "Вечірню пісню", відому сучасникам за телевізійною програмою "Вечірня казка" (музика Кирила Стеценка).

Іван Франко так характеризував Володимира Самійленка: "Він українець, свідомий українець, усею душею відданий своїй країні та своєму народові, – і се в Росії тип поки що свіжий, тип, можна сказати, будущини. От тим то він такий дорогий і любий кожному українському серцю, такий саморідний та національний…"

За часів УНР служив у міністерствах освіти та фінансів, очолював Департамент загальних справ. У 1920-му емігрував до Галичини. Жив у нестатках, часто хворів. Сумуючи за Україною, 1924-го повернувся до Києва. Хвороби і смерть обох дочок остаточно підірвали його здоров’я.

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Освідчення в коханні у віршах: кременчуцька поетеса вперше презентувала свою книгу. ФОТОрепортаж 77 0
Жарти, сміх та купа незрозумілих термінів: кременчужан зацікавили книгою-головоломкою. ФОТОрепортаж 208 0
Всесвітній день читання вголос у бібліотеці: як кременчужани розвивали ораторську майстерність. ФОТО 342 0