Новини з 1996 року

Уряд передає законопроект пенсійної реформи до Верховної Ради України. Докладно про це

Марина Баніт 22 червня 2017 10:18 1431 0

Прем’єр-міністр Міністрів України Володимир Гройсман заявив про готовність передати у Верховну Раду України остаточно узгоджений проект пенсійної реформи. Вже з 1 жовтня поточного року 9 мільйонів пенсіонерів заживуть по-новому. Їх чекає скасування оподаткування пенсій для працюючих пенсіонерів, зменшення дефіциту бюджету Пенсійного фонду та введення автоматичного осучаснення пенсій.

 «Сьогодні направимо в Парламент проект законів по пенсійній реформі, - сказав Глава Уряду. - Наше завдання – розпочати процес виведення з бідності більшості пенсіонерів. Реформа, яку ми пропонуємо, відповідає цим цілям. Вона дасть можливість підвищити пенсії 9 млн пенсіонерів. Ми повертаємо повагу до людини праці. Той, хто працював більше, – отримуватиме більше».

Планується, що осучаснення пенсій враховуватиме збільшення втричі бази нарахувань, а з наступного року осучаснення стане автоматичним. Окрема увага - до подолання дефіциту Пенсійного фонду, який наразі становить понад 140 млрд грн і не дозволяє змінити існуючу ситуацію, коли 80% пенсіонерів живуть на мінімальну пенсію.

«Ми забезпечимо бездефіцитність системи протягом 7-10 років. Пенсійний фонд буде працювати стабільно», - запевнив Володимир Гройсман.  

Нагадаємо, що нова пенсійна реформа передбачає, що до 2028 року для виходу на пенсію рядовому громадянину потрібно буде напрацювати 35 років стажу. Це робиться для того, щоб не підвищувати пенсійний вік.

До 10 років доведеться чекати, щоб Пенсійний фонд України став бездефіцитним.

Нова пенсійна реформа передбачає: пенсія буде нараховуватися українцям з 60 років при стажі від 25 років. Людям, які проробили 15 - 25 років, заслужений відпочинок світить в 63. Для тих, хто має стаж до 15 років, дозволено отримати пенсію після 65 років.

Українці без стажу будуть отримувати соціальні платежі з 63 років, які будуть формуватися з доходу сім'ї.

Докладно про це:

МВФ наполягав на підвищенні пенсійного віку. Зокрема, міжнародні кредитори пропонували встановити межу на рівні 63+.  

Нагадаємо, пенсійний вік в Україні є одним з найнижчих в Європі.

Німеччина

65-67

Великобританія

65-67

Данія

65-67

Ісландія

67

Грузія

60 і 67

Канада

65

Нідерланди

65

Фінляндія

62-68

Естонія

65

Японія

65

Наразі право на пенсію за віком мають ті, кому виповнилося 60 років. Ці особи повинні мати страховий стаж 15 років.

Страховий стаж - це той період, за який ви, або хтось замість вас, наприклад ваш роботодавець, сплачував страхові внески до Пенсійного фонду. Сплатили — є стаж, не сплатили — стажу немає.

З 1 січня 2004 року для нарахування пенсії важливий лише страховий стаж. Тобто, з цього часу трудова книжка не є підтвердженням страхового стажу. Тож, ваш роботодавець, наприклад, може піти на хитрість і не сплачувати страхові внески. Тобто запис в трудовій книжці є, а страховий стаж не іде, і цей період вже не буде враховуватись при нарахуванні пенсії.

Після реформи, пенсійний вік залишається на рівні 60 років для людей, які матимуть страховий стаж 25 років.

При цьому запроваджується гнучкий коридор пенсійного віку та можливості компенсації відсутнього страхового стажу — громадяни, яким не вистачає років стажу, щоб задовольнити вимогу стосовно мінімального стажу, матимуть можливість сплатити внески за відсутні роки (не більше 5 років).

 "Осучаснення" пенсій призведе до того, що 50% пенсіонерів підвищать пенсії. Для цього уряд запроваджує єдині правила визначення розмірів пенсійних виплат. Що це означає?

Справа у тім, що багато пенсіонерів, які, скажімо, вийшли на пенсію 10 років назад, отримують меншу пенсію, ніж їх колеги, які почали отримувати пенсію недавно.

Простий приклад: шахтар із страховим стажем понад 46 років. Якщо такому працівнику пенсія була призначена у 2008 році, він отримує 3312 грн. Якщо ж такий працівник вийшов на пенсію у 2016 році – 8446 грн.

Пенсія українців, насправді, залежить від трьох показників: зарплати працівника, стажу та показника середньої заробітної плати по Україні, який застосовується при обчисленні пенсії.

Середня зарплата зростає з кожним роком, тому пенсії українців повинні "осучаснюватись". Однак останній раз таке "осучаснення" відбулося в 2012 році, але із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік 1197,91грн. За цей час середня зарплата по Україні, яка застосовується при обчисленні пенсії, зросла до 3764,4 грн, або більше ніж втричі. В результаті 2/3 пенсій навіть не досягають розміру прожиткового мінімуму.

Запроваджується нова формула нарахування пенсій за єдиним підходом для "старих" і "нових" пенсіонерів із використанням показника середньої заробітної плати на рівні 3764,40 грн.

Тобто, виходить, що показник, за яким розраховуються пенсії, буде підвищено майже утричі.

З 1 жовтня 2017 року отримають підвищення пенсій від до 200 грн і більше 1 тис. грн щомісячно.

Наразі в Україні налічується понад 12 млн пенсіонерів.

З 1 жовтня  пропонується відмінити оподаткування пенсій для працюючих пенсіонерів.

Наразі пенсії, розмір яких перевищує 12 470 гривень (10 прожиткових мінімумів), підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5% у частині такого перевищення.

Призначення пенсій за вислугу років буде здійснювати лише для військовослужбовців.

Реформою також передбачається, що з 1 січня 2018 року скасовується право на призначення пенсій за вислугу років для працівників освіти, охорони здоров'я, соціального захисту та інших категорій.

Запропонований інструмент — це ще один спосіб, який повинен дозволити уряду зменшити кількість пенсіонерів.  

У законопроекті передбачається автоматична норма про щорічну індексацію (перерахунок) пенсій для захисту від інфляції.

При цьому в уряді зауважують, що індексація буде прив'язана до показника зростання середньомісячних зарплат за три роки — не менше ніж на 50% такого зростання. І не менше ніж на 50% індексу споживчих цін.

До 2012 року перерахунок пенсій відбувався не менше ніж на 20% росту середньої зарплати.

З одного боку, обмеження на рівні 50% зростання зарплати за три роки – запобіжник, який забезпечить помірне підвищення пенсій. Він вбереже Пенсійний фонд та бюджет від значних видатків.

З іншого боку, в уряді кажуть про те, що прописана в законі норма не дозволить заморозити індексацію, як це відбувалося до сьогодні, — Кабмін буде просто зобов'язаний її робити.

Але слова "з урахуванням фінансових можливостей солідарної системи" означають: якщо уряд вирішить, що можливостей немає - то індексації не буде.

З жовтня 2017 року уряд пропонує  скасувати 15-відсоткове зниження пенсій працюючим пенсіонерам. Урядовці пропонують, щоб ті, хто працює, отримували заробітну платню і пенсію у повному обсязі.

Передбачене на 2017 рік друге підвищення соціальних стандартів на 5% пропонується з 1 жовтня. Мінімальна пенсія у такому випадку становитиме 1373 грн. Підвищення пенсій торкнеться 9 млн пенсіонерів.

Теги: Пенсійна реформа

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Ритуальні маски та опудало риби-їжака. У Кременчуцькому музеї знайомлять з Ефіопією та Індонезією. ФОТО 21 0
Дартс, кавери і майстер-клас: кременчуцькі бібліотекарі вражали колег з усієї України. ФОТОрепортаж 522 0
У Кременчуцькому музеї показали 30-річні досягнення місцевих спортсменів. ФОТОрепортаж 995 0