Новини з 1996 року

Українцям заборонили достроково знімати депозити

pplus 10 квітня 2018 14:49 582 0

Три роки тому Верховна Рада прийняла за основу законопроект, яким пропонувалося заборонити  достроково забирати вклади з банків. З червня 2015 року Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов повернення строкових депозитів" почав діяти.

Зараз клієнти банку мають право отримати вклади та нараховані по них відсотки за строковим банківським договором по закінченні терміну дії договору. До червня 2015 року фізичні особи могли отримувати власний вклад або його частину на першу вимогу.

"Сьогодні справді потрібен дієвий правовий інструмент, який захищав би банки від "панічних настроїв клієнтів" та інших суб'єктивних чинників. Проте якщо фінустанови зловживатимуть необізнаністю клієнтів щодо правових наслідків оформлення вкладу на умовах строковості, не будуть проводити відповідну роз'яснювальну роботу, зміни остаточно підірвуть довіру людей до банків. Клієнт має розуміти всі ризики та переваги договору", - ще у 2015-му розповідав "Юридичній газеті" партнер компанії "Бороденко і Партнери" Олексій Бороденко.

Були внесені зміни в Цивільний кодекс, який регулює договірні відносини. Також у Закон "Про цінні папери та фондовий ринок", який регулює оплату депозитних сертифікатів, були виключені норми їх поділу на купонні, безкупонні та відсоткові. Адже ті не узгоджуються з визначеним законом порядком повернення строкового вкладу та відсотків за ним.

Водночас дострокове повернення вкладу можливе у випадку, коли це передбачено умовами договору банківського строкового вкладу.

"Закон було прийнято в рамках антикризового законодавства. Сьогодні в договорі прописують схему дострокового закінчення депозитного вкладу. Тобто вказують, за скільки діб потрібно звернутися та в який термін банк має повернути гроші. Щоправда, при кризовій ситуації фінустанови можуть довести, що типовий банківський договір не відповідає чинному законодавству. Поки суди все ж таки керуються договорами, які були підписані з клієнтами напряму", - розповів Gazeta.ua фінансовий експерт Олексій Лупоносов.

За оцінками Нацбанку, закон сприяє зниженню ризиків банківської системи. Оскільки проблема дострокового зняття депозитів і незабезпеченість ресурсами банківських операцій була однією з головних причин низької ліквідності і неплатоспроможності банків.

За підсумками 2017 року кредитування населення зросло на 40%, бізнесу - на 8,5%. Збільшилася кількість депозитів у банківську систему. Також покращилися показники рентабельності активів, капіталу банків і значення економічних нормативів. Водночас за аналогічний період у банках залишилися "мертвими" 55% кредитів. У Нацбанку вважають, що активному кредитуванню заважає збереження значних кредитних ризиків і високі відсоткові ставки.

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Кременчук разом з усією Україною згадав героїв, які виганяли нацистських загарбників. ФОТОрепортаж 112 0
Подорож у минуле Кременчука: яким було наше місто на початку цього тисячоліття? ФОТО 277 0
Зі смолоскипами та з Україною в серці: у Кременчуці відбувся святковий автопробіг. ФОТОрепортаж 632 0