Новини з 1996 року

У яких країнах жителі взимку обходяться без централізованого опалення і як вони вирішують цю проблему

pplus 15 жовтня 2019 08:30 340 0

Опалення в північних країнах — важлива річ, стверджує «Будь всегда в настроении». Для наших співвітчизників буде дивно, що в деяких країнах обходяться без нього. За умови, що більшість цих країн перебувають у суворому кліматі, дізнатися відповідь на питання стає ще цікавіше.

Великобританія

Кожен житель цієї країни обігрівається сам. Там немає централізованого опалення, і люди у власних помешканнях гріються бойлерами. Вони нагрівають батареї і воду. Британець може заощаджувати на теплі в будинку або вмикати бойлер на всю. Платити в останньому випадку буде набагато більше.

У ванній і туалеті зазвичай немає батарей. Взимку температура в цих кімнатах не піднімається вище десяти градусів. Кімнати, де сплять, також не опалюють, тому що сплять під теплими ковдрами і в піжамах. Зважаючи на те, що нічне опалення — дороге задоволення, англійці придумали спосіб економити. На бойлері є таймер, де година ділиться на п’ятнадцять хвилин. Якщо прокидатися варто о сьомій ранку, то бойлер програмують на 6:45. Тоді англійці прокидаються в теплі. О пів на дев’яту, коли більшість британців ідуть на роботу, бойлер відключається.

Англійці завжди економлять. Заповнюють барабан машини на повну. Білизну перуть у холодній воді. Комп’ютер завжди вимикають, якщо він не потрібен для роботи, смартфон заряджають удень, а не вночі. Британці скрізь використовують енергозберігаючі лампочки й намагаються обходитися коротким миттям під душем, а не сидячи у ванній.

Японія

Централізоване опалення в Японії є тільки в Хоккайдо, тому що місто розташоване в найхолоднішій частині країни. Інші японці гріються самостійно.

У нових будинках тут встановлені кондиціонери з режимом зима/літо. Використовуються всюди ще й обігрівачі (гасові, електричні, масляні або газові).

Коли холодно, місцеві мешканці вдягають піжами, у складі яких є спеціальні волокна, вони добре зберігають тепло. Поверх звичайної ковдри ховаються під електричними. На підлогу стелять електричні килими, схожі на звичайні ковдри. У них можна регулювати температуру нагрівання й вибирати частини, які будуть грітися.

Японці використовують для обігріву й котацу. Так називають стіл, під кришкою якого є нагрівальний елемент. Його ви можете бачити на фото.

Правда, раніше котацу виглядав по-іншому і навіть називався інакше. За таким столом збирається вся родина. За ним не тільки вечеряють, але й розмовляють, дивляться телевізор або грають у настільні ігри. Котацу об’єднує всю сім’ю. Коли діти збираються під однією ковдрою, вони звикають ділитися.

Японські школи не опалюються. Подекуди є локальний обігрів, де можна погріти руки.

Німеччина

У цій країні теж відсутнє централізоване опалення. Німці обігрівають себе самі. У квартирах встановлюється газове обладнання, яке підігріває воду в батареях, а в приватних будинках — особисті котельні. Платять німці за споживання газу за принципом - скільки спалив, стільки і заплатив.

Кожна батарея обладнана вентилями і термостатами, з допомогою яких регулюється температура в кімнаті. В туалеті батареї вмикають на мінімум, а у вітальні — на максимум. Для населення вивели спеціальні рекомендації з температурного режиму.

Під час сну німці ховаються під ковдрами з електонагрівом.

Усе частіше для обігріву приватних будинків використовуються дрова, сонячні батареї та теплові насоси. Держава підтримує це не тільки законами, але й матеріально.

Німецький температурний режим

У вітальні комфортна температура — 20 градусів, у вбиральні — 22 градуси. Спальню потрібно прогрівати не більше ніж до 16-18 градусів, прохідні або маловикористовувані приміщення — 14-16 градусів.

Якщо в будинку немає малечі, то населенню рекомендують підтримувати температуру ще прохолоднішу. Це пов’язано з тим, що, зменшивши температуру на градус, можна істотно заощадити.

Не так давно вступив у силу закон. Відповідно до нього, нові будинки частину споживаної енергії повинні брати з поновлюваних ресурсів. Наприклад, екологічні види палива. За таких умов держава компенсує 15% витрат.

Франція

Централізоване опалення в країні відсутнє. Французькі будинки опалюються двома варіантами:

Індивідуальне опалення. У кімнатах, де не живуть люди, індивідуальне опалення регулює гарячу воду. Воно може бути газовим або електричним. Батареї підключаються до цього апарата, температуру в квартирі можна регулювати. Газові апарати поширені менше, ніж електричні. Це пов’язано з тим, що останні не потребують постійної перевірки та підтримки. Тепло оплачується за тарифом за електрику.

Загальнобудинкове опалення. Опалення централізоване в одному багатоквартирному будинку. Включає його управитель будинку, у квартирах немає ніякої техніки.

У країні введено подвійний тариф на електрику. Економія буде, якщо користуватися електрикою з одинадцятої вечора до сьомої ранку. Уряд уже багато років закликає громадян економити електрику. Це виявляється не тільки в нових тарифах, але і в податках.

Громадяни можуть вписати роботи з теплоізоляції в податкову декларацію. Тоді зарахується лише половина коштів і прибутковий податок буде знижений. Такі ж заходи застосовуються для встановлення екологічного обладнання: сонячних батарей, нагрівачів із підвищеною енергетичною віддачею. Щоб їх придбати, французи оформляють пільгові кредити. Нові вимоги до житла теж спрямовані на економію теплоізоляції. Якщо будинок не відповідає вимогам, то його не приймають в експлуатацію.

Фінляндія

У фінських будинках тепло черпається від землі. Це пов’язано з тим, що на глибині двісті метрів температура доходить до десяти градусів вище нуля. Фінські скелі схожі на великі радіатори, адже влітку вони накопичують тепло, а взимку його віддають.

У будинках працює теплонасос, який служить більше семи років і економить до 30% енергії. Власники старих будинків, спокушені майбутньою економією, переобладнують житло.

Технології фінів дивують — у них навіть холодильник вивернутий навиворіт. Холодна частина знаходиться на вулиці, а нагрівальні елементи залишаються в приміщенні. Система особливо добре працює на морозі від -25 градусів.

Такі кондиціонери ефективні для будинків невеликої площі. Маленькі будинки опалюються таким способом і це вигідно. На установку кондиціонера йде не більше трьох тисяч євро, що за фінським мірками дуже дешево. Бурити землю теж не потрібно.

А що у нас?

В Україні багатоквартирні будинки опалюються централізовано. Причому не як у Франції, коли система опалення поширюється на один будинок. Тепло надходить у всі будинки, а приватні будинки опалюються газом, електрикою або дровами з вугіллям. Система має свої мінуси й плюси, але в наших суворих кліматичних умовах вона працює.

Тарифи на опалення досить високі, але й топлять у будинках більш щедро, ніж у Європі. Температура досягає 25 градусів.

Опалення в інших країнах може сильно відрізнятися, не всі їхні методи можна застосувати в нашій країні. Різні кліматичні умови, доходи населення і ставлення до екології роблять свою справу. Може, колись і наші квартири будуть опалюватися від сонячних батарей, а поки будемо грітися традиційним способом. Головне, щоб у люті морози було тепло й затишно, а взимку тільки це й потрібно.

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Поет, співак та художник: Кременчук вшанував пам'ять Тараса Григоровича Шевченка. ФОТОрепортаж 1237 0
Кременчуцький майстер, відомий на всю країну: коваль Геннадій Сметанко з виставкою в Кривому Розі. ФОТО 1890 0
Дитячі посмішки, спів і танці – найкращий подарунок: як в МПК вітали жінок з 8 Березня. ФОТОрепортаж 2389 0