Новини з 1996 року

У неймовірний кредит на утеплення лізе Кременчук: у 2027 році євро по 32,8 грн - рай чи пекло?

Марина Баніт 19 грудня 2017 09:25 1132 0

18 грудня  в міськвиконкомі говорили про черговий кредит, у який затягнуть Кременчук.  Мова про кредит на енергозберігаючі заходи, які будуть реалізовані в 66 комунальних закладах – це деякі школи, садочки, лікарні.

Підступність ситуації в тому, що, як завжди, депутатам запізно надають документи і вони наспіх приймають кредитування, а потім, як кажуть, «бачили очі, що брали, тепер їжте».

Так сьогодні в міськвиконкомі зібрали всіх охочих депутатів на презентацію проекту кредитування енергоменеджменту. Це був семінар, на якому можна було ставити питання.

Консультант від ЄБРР повідомив, що кредит на 10 мільйонів євро дасть загальну економію в 2,3 раза.

За словами спеціалістів, Кременчук отримує  кредит під 7% річних. При цьому З роки пільгового періоду не потрібно гасити основне тіло кредиту. Всього кредит буде на 13 років.

Для взяття кредиту потрібно створення комунального підприємства, яке буде за все відповідати і укладати угоди. І воно вже створено з порушеннями законодавства про регламент.

Процес реновації буде проходити 3 роки.

Стало відомо, що це перший подібний проект в Україні. У разі адекватного результату подібні проекти підуть у інші міста.

Голова бюджетної комісії депутат Плескун звернувся:

- Ну, по-перше, Віталію Олексійовичу, хотілося б зрозуміти, чому так пізно представлений поект. Бо хотілось би мати час для вивчення. Надіюсь, до сесії ми встигнемо.

Як з’ясувалося, депутати прийшли, щоб питати про проект, але досі не отримали договір.

Плескуна здивувало формування проекту на нормативних показниках. Він питав про те, що якщо зима така, як сьогодні, буде, то споживання енергії зменшується, а відповідно, вигоди зменшуються і цифри економії від проекту – суто теоретичні.

- Ми і зараз економимо – щодня прикручуємо навіть у міськвиконкомі опалення вручну, - пояснив Плескун.

У проект закладено 4% підвищення ціни на тепло.

У проект закладено 30 грн вартість євро. З перерахунками вирішили закласти 32 грн. за євро в наступні роки. Пан Плескун наполягав, що підвищення буде в наступному році вже не менше 36 грн. Консультант почав розповідати, що з підвищенням курса долара підвищуватимуться тарифи і тому все одно все буде вигідно.

Тут пан Плескун заперечив:

- Так підвищення тарифів буде ж для нас самих, а це можна записати в мінус, а не плюс.

Серед позитивних моментів, як повідомив представник, - місто сплачуватиме повністю гроші тільки якщо буде реально доведено, що виконані роботи принесли конкретну матеріальну вигоду - економію. В іншому випадку підрядник отримає тільки 80%.

Представник ЄБРР повідомила, що згодом планується можливість переведення кредитування в гривневу лінію. Якщо Кременчук захоче, то перейде на гривню. І хоча в стрес-проекті кредитною комісією розглядалися цифри – 60 грн. за євро, банк не може брати інші цифри.

Плескун повідомив:

- У вас прописано, що в 2027 році курс буде 32,80 грн. Якщо кредитна комісія банку і пропустить цей курс, то депутати – не думаю.

Малецький погодився з ризиком, пояснив, що треба це скоригувати і додав, що бюджет Кременчука може витримати кредитне навантаження, навіть якщо його збільшити в 1,5 раза.

Оксана Піддубна запитала, хто буде відповідати, якщо розрахунки банку виявляться хибними і дуже зміниться курс євро або вигода в результаті  буде низька, також вона  повідомила представникам ЄБРР, що подала до суду заяву про створення комунального підприємства з порушеннями. А в разі виграшу в суді хто буде відповідальним за кредитування?

Мер Малецький наголосив, що якщо є можливість – треба брати кредит. При цьому пояснив, що він не знає адекватної ЕСКО компанії в Кременчуці.

Як пояснили спеціалісти, гарантії надаються на проект на 5 років. Штрафи за пропуски платежів відсутні, але вони впливають на кредитний рейтинг міста.

Малецький почав казати, що Кременчуку можна довіряти, бо навіть досі місто сплачує борги за водоканал.

 

   

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Зі смолоскипами та з Україною в серці: у Кременчуці відбувся святковий автопробіг. ФОТОрепортаж 477 0
Кременчужанам нагадали про подвиг ветеранів, які боролися за наше місто проти нацистів. ФОТОрепортаж 1207 0
Фестиваль краси та грації: кременчуцька виставка-ярмарок зібрала тисячі відвідувачів. ФОТО 905 0