Новини з 1996 року

У краєзнавчому музеї, що на Полтавщині, зберігаються унікальні речі відомого кінорежисера

Валерія Макряшина 10 вересня 2019 16:30 239 0

У Яреськівському краєзнавчому музеї на Полтавщині зберігаються унікальні речі відомого кінорежисера Олександра Довженка.

Йому дуже сподобалася мальовнича місцевість Яресьок, тому не випадково для зйомок своїх фільмів (“Звенигора”, “Земля”, “Щорс”) він обрав саме це село в Шишацькому районі.

У місцевому краєзнавчому музеї зберігаються солом’яний бриль, у якому ходив Довженко, друкована машинка, на якій друкував сценарії, персональне крісло митця, улюблений спінінг, з яким рибалив. А також архівні фото зі зйомок фільмів “Земля”, “Щорс”, у яких були задіяні місцеві жителі.

 

 


Олександр Петрович Довженко – український письменник, кінорежисер, кінодраматург, класик світового кінематографа.

Народився 10 вересня 1894 року в с. В’юнище на Чернігівщині в селянській родині. Навчався в Сосницькій початковій школі. Із 1911 року - в Глухівському вчительському інституті. Після закінчення інституту в 1914 учителював у Житомирі, Києві.

У 1917 вступив до Київського комерційного інституту на економічний факультет.

Вищу освіту здобув у Київському комерційному інституті (нині Київський національний економічний університет) на економічному факультеті.

Довженко пішов туди лише тому, що його атестат не давав можливості вступати до інших вищих навчальних закладів, і це був засіб здобути хоча б якусь вищу освіту.

Вчився погано, бракувало часу та старанності. Захопившись революцією, служить у петлюрівській армії.

За це в 1919 році його засудили до ув’язнення в концтаборах. Однак його врятували. У 1920 р. приєднався до КП(б)У, з якої згодом був виключений.

У 1921 р. направили за кордон на дипломатичну службу (Варшава, Париж, Лондон).

У 1922-1923 рр. живе в Берліні, обіймає посаду секретаря генконсульства УРСР у Німеччині. 1923 року повернувся в Харків, почав працювати художником-ілюстратором газети “Вісті ВУЦВК” та карикатуристом. Відвідує засідання «Гарту», невдовзі стає співзасновником ВАПЛІТЕ. Через ВАПЛІТЕ зближується з ВУФКУ, але в Харкові в той час єдиним драматичним мистецтвом був театр, а Довженка театр не цікавив. Із 1925 року - стажист по агітфільму «Червона Армія».

У 1926 році переїздить до Одеси закінчувати фільм, де разом з Юрієм Яновським працює режисером на кінофабриці. У 1926 р. створив за своїми сценаріями перші фільми «Вася-реформатор» і «Ягідка кохання».

Перший серйозний успіх прийшов у 1929 році після виходу на екрани фільму «Звенигора». Це була сенсація 1928 року, але водночас і початок особистої трагедії Довженка — за цю стрічку і згодом за фільм «Земля» його будуть постійно звинувачувати в буржуазному націоналізмі.

У 1930 р. одружується з акторкою Юлією Солнцевою. Він створив «Землю» (1932) і повіз показувати фільм у Європу, в 1958 році кінокритики назвали “Землю” одним із 12 найкращих фільмів усіх часів і народів. 

Зняв фільм «Іван» — найспірніший фільм Довженка (на тему індустріалізації, яку запропонувало йому керівництво «Українафільм»), який відняв у нього більше року життя.

У 1933 р. переїздить до Москви, а потім - на Далекий Схід. У 1935 р. нагороджують орденом Леніна. На початку війни потрапляє в Уфу та в Ашхабад. Іде добровольцем на війну як кореспондент газети «Красная армия».

У 1943 р. завершує кіноповість «Україна в огні», яку Сталін заборонив. До останніх днів живе в Москві, працює на «Мосфільмі». 25 листопада 1956 р. помер у Москві. 

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Музика, яка лікує і надихає: у Кременчук завітав відомий композитор Євген Хмара. ФОТОрепортаж 138 0
І раком ставитиме, і барин народу. Як депутат міськради Денис Терещенко поспілкувався з людьми. ВІДЕО 3847 2
Мелодія металу: кременчуцький коваль Геннадій Сметанко презентував новий витвір мистецтва. ФОТОрепортаж 194 0