Новини з 1996 року

У комунальному житті Кременчука зміни. З 1 травня – пеня за борги. Нагадування

Олександр Курилов 25 березня 2019 17:00 393 0

У сфері житлово-комунальних послуг відбулися суттєві зміни, про які повідомляють в УЖКГ міськвиконкому.

Нагадування ж таке.  

Прийнятий Закон від 09.11.2017 № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» передбачає з 01.05.2019 нову класифікацію комунальних послуг та зобов’язує співвласників на зборах обрати одну з моделей договірних відносин з виконавцями послуг до 01.05.2020 року. 
Від того, який варіант договору оберуть мешканці будинку, залежатиме структура та розмір плати відповідної послуги, а також межа відповідальності за якість наданих комунальних послуг.

Новий же закон, за який голосував наш нардеп, передбачає таке.

З 1 травня, крім пені за борги за компослуги, вводяться три моделі договірних відносин між їхніми виконавцями та споживачами і з тарифів на комунальні послуги виводяться  витрати на абонентське обслуговування.

Про колективні договори

Закон передбачає три моделі організації договірних відносин щодо надання комунальних послуг: індивідуальний договір, колективний договір, договір з колективним споживачем. Перша із названих моделей має ще підваріант, тобто можемо говорити навіть про чотири моделі. Обирати, за якою моделлю укладати договори, - право співвласників багатоквартирного будинку. Якщо вони хочуть мати індивідуальні договори - закон дає таку можливість.

Про нові платежі

Закон не передбачає жодних нових платежів, а лише вимагає виокремлення з тарифів на комунальні послуги деяких складових, які вже до них введені. Так, закон передбачає виокремлення із тарифів витрат на утримання абонентської служби.

Ці витрати тепер повинні оплачуватися тому, хто дійсно працює зі споживачем з питань збору платежів. Якщо це робитиме виконавець комунальної послуги, зазначені витрати оплачуватимуться йому як плата за абонентське обслуговування, а якщо, наприклад, управитель, то такі витрати будуть закладені в плату за послугу з управління.

Про відключення від компослуг

Закон передбачає право виконавця комунальної послуги обмежити (припинити) її надання конкретному споживачу в багатоквартирному будинку, причому незалежно від обраної моделі організації договірних відносин.

Отже, навіть при колективному договорі надання послуги може бути припинене лише конкретному боржнику.

Більше того, закон чітко визначає процедуру такого припинення, зокрема виконавець повинен щонайменше за 30 днів попередити боржника про майбутнє відключення і тим самим дати можливість або погасити борг, або оскаржити правомірність припинення надання послуги. Додамо, що закон дозволяє виконавцям комунальних послуг припиняти їх надання тим споживачам, які відмовилися укладати договори про надання комунальних послуг.

Новий закон “Про житлово-комунальні послуги” передбачає укладання договорів про надання комунальних послуг лише на один рік, і  так само закон передбачає автоматичну пролонгацію договору щороку на черговий однорічний строк. Таким чином, переукладати договори щороку немає потреби. У разі якщо споживачі вирішать припинити договір, їм достатньо буде за один місяць до його завершення попередити виконавця про відмову від договору. ...Новий закон “Про житлово-комунальні послуги” позбавив місцеву владу певних важелів впливу на тарифи та якість житлово-комунальних послуг.

Якщо говорити про послугу з управління багатоквартирним будинком, то, дійсно, закон передбачив, що ціна на цю послугу є договірною, тобто співвласники й управитель повинні домовитися про неї самі, без втручання органів місцевого самоврядування.

Контролювати управителя повинні самі співвласники багатоквартирного будинку - і якщо його послуги не є задовільними, просто обрати собі нового управителя або взагалі змінити форму управління.

Про борги й пеню – окремо

Новий закон вступає в силу з 20 травня 2019 року й ті порушення в платіжній дисципліні, які були здійснені до зазначеного терміну, не повинні потрапляти під норму щодо сплати пені. Виплата пені теж обумовлена в цьому законі. Розмір пені  лише 0,01% боргу. Наприклад, якщо сім'я платить у середньому 1500 грн за комуналку в місяць і прострочила платіж на 90 днів, сума боргу збільшиться приблизно на 27 грн.

Фото – «Обозреватель»

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись