Новини з 1996 року

У Києві діє виставка поштових листівок з колекції 23-річного кременчужанина. ФОТО

Ксенія Омельченко 27 липня 2018 12:20 1660 0

До 5 серпня в столичному Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтва України проходить виставка унікальних поштових листівок. Про це пише gazeta.ua.

Усього експозиція містить близько 200 рідкісних експонатів. Вони надійшли з фондів найбільшого в Європі архіву документів особового походження Центрального державного архіву-музею літератури й мистецтва України, Вишгородського історико-культурного заповідника, а також з приватних зібрань колекціонерів Дмитра Піркла та Василя Михальчука.

Зазначимо, що Василь Михальчук - 23-річний кременчужанин, який сьогодні є науковим співробітником Вишгородського історико-культурного заповідника. Він і розповів журналістам кілька цікавостей про історію листівок та найцінніші експонати виставки "Київські мотиви. Адреси і адресати".

 

 

"Виникнення листівки пов'язують з Австро-Угорщиною. Професор економіки Військової Академії у Відні Еммануїл Герман запропонував обмежити текст листа 20-а словами. Додати адресу і підпис.

Свій винахід назвав "кореспондентська картка". Це була перша поштова листівка. Її видрукували у 1872 році. Прямокутний шматочок грубого паперу без зображення. Розмір 9 на 13 сантиметрів", - розповів  кременчужанин.

 

Коли на листівках з'явилися зображення?

- Перші ілюстровані поштові картки випустили в кінці 80-х років у Німеччині та Франції.

У Києві перші листівки надрукували до ювілею Хрещення Русі - в 1888 році. Найчастіше випускали поштівки із зображенням Імператорського університету Святого Володимира. Зараз це Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

На перших видових листівках текст писали не на звороті, а на самій листівці.

У 1904 році реверс листівки поділили на дві частини. З одного боку писали текст, з іншого - адресу. Краєвиди на світових листівках з'явилися також у кінці 80-х років. Україна - 1894 рік.

Видавалися малими серіями. Масово почали друкувати 1898 року. Популярними були зображення Дніпровських порогів. Перші листівки з видами Києва почали видавати у 1895 році.

 

Хто почав видавати перші листівки?

- Перші масові видавці листівок - "Контрагентство печати Суворина", "Шерер і Набгольц", "Рассвет" та "Община Святой Евгении".
 

Яка вартість перших листівок?

- За часів Російської імперії звичайні поштівки в Києві коштували 3-5 копійок. Видові або туристичні коштували дорожче - майже карбованець.

 


 

Куди найчастіше відправляли і що писали на листівках?

- Найперше відправляли поштівки до Франції. Причина - еміграція. Багато київської еліти роз'їжджалося, більшість засилали.

Багато листівок відправляли до Санкт-Петербурга, Москви. Надсилали навіть до Сполучених Штатів Америки. Найбільше листівок з текстом привітання. Вітали з Днем Ангела, Пасхою. Бажали добра й просили писати частіше.


Які найцінніші листівки представлені на виставці "Київські мотиви. Адреси і адресати"?

- Найцінніші 26 листівок Межигір'я. Із зображенням монастиря. Його знищили. Зараз там колишня резиденція екс-президента Віктора Януковича. Дуже цінна весільна вітальна листівка. Вона зроблена на гриві білого коня. Виконана за методом рельєфного тиснення із застосуванням тканини. 

Ще одна родзинка колекції - вітальна листівка на Геловін 1911 року. Потрапила до особистого архіву управляючого канцелярією Київського Товариства взаємного кредиту Олександр Цитовича. Він часто подорожував і купив в одній з європейських країн. Листівка надрукована в Саксонії, Німеччина.

 

 


Є цікаві історії, пов'язані з листівками?

- Історій так багато, як і листівок. За допомогою листівки можна було відстежити маршрут людини під час подорожі. Бо подорожуючий на кожній станції купував листівку і відправляв родичам.

Досить цікава романтична листівка 1912 року. Її не відправили, а подарували під час прогулянки доньці управляючого Полтавськими училищами Софії Гросеберг.

Вона гуляла з якимось чоловіком "Ен" на Володимирській гірці. Він купив листівку і нашвидкуруч написав олівцем: "Київ, Володимирська гірка", поставив дату і вручив дівчині.


Коли з'явилися перші колекціонери листівок?

- Кінець ХІХ ст. Передусім, збирали листівки з репродукціями художників. Потім - листівки з акторами.

У Російській імперії почали збирати пізніше. Початок ХХ століття. Для Музею імператора Олександра ІІІ збирали сюжетні листівки. Щоб показувати, які є картини. І роздавати копії, а не оригінали. В Україні філокартія стала популярною з другої половини ХХ століття.

Найвідоміший український колекціонер - Віктор Киркевич. Має найбільшу колекцію старожитностей Києва.

 

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

З пензликом у руці по життю: в Кременчуці відкрили виставки двох досвідчених митців. ФОТОрепортаж 87 0
Вулицями Кременчука: яким було наше місто у другій половині 20-го століття? 418 0
Час згадати, якими були деякі куточки Кременчука на початку тисячоліття. ФОТО 1530 0