Новини з 1996 року

У 60-х на ялинку вішали… кукурудзу!

pplus 30 грудня 2015 10:22 1807 0

…Щоправда, не справжню, а скляну – навіть ялинкові іграшки використовували для пропаганди. Хоча багато прикрас просто символізували зиму, природу або улюблених казкових персонажів.

Новорічні іграшки в Радянському Союзі, особливо в період правління країною Микити Хрущова, виконували й пропагандистську роль.  Зокрема, ялинкові прикраси виготовлялися у вигляді предметів, що повинні були нагадувати кожному мешканцю про ідеологічні речі: необхідність виконання продовольчої програми або досягнення СРСР в освоєнні космосу.

У Кременчуцькому краєзнавчому музеї збереглися такі іграшки-агітки. Ось ялинкова прикраса у вигляді «цариці полів»  – кукурудзи (на той час фішкою продовольчої політики Микити Хрущова була ідея нагодувати усіх бобами та кукурудзою), а далі –  космонавт (символ того, що вдалося здійснити успішний політ у космос) і просто літачок. Звісно ж, на самому вершечку повинна була сяяти п’ятикутна кремлівська зірка… 

 Хоча переважна більшість ялинкових прикрас не містила ніякого ідеологічного навантаження. Це були герої улюблених мультиків, а також зимові символи і просто красиві кульки. «У нашому музеї збереглися ялинкові прикраси переважно 50-60-х років і молодші, – говорить Яна Гудзь, головний зберігач фондів міського краєзнавчого музею. – Довоєнних іграшок та дореволюційних, на жаль, немає взагалі.  Адже до 1936 року Новий рік на офіційному рівні не святкували. Це вважалося пережитком буржуазного минулого. Тому що до революції відзначали не Новий рік, а Різдво. Це релігійне свято,  люди ходили до церкви, дарували дітям солодощі. Святого Миколая, як у країнах Заходу, наші діти тоді не знали. Принаймні ніде немає згадок про таку традицію в дореволюційному Кременчуці. Це свято прийшло до нас уже в період незалежності України».

Дід Мороз – також суто радянський символ. З’явився він десь із 1937 року, коли в СРСР таки дозволили святкувати Новий рік. Напевно, він мусив замінити у свідомості радянських людей шанованого на Заході Санта Клауса (Святого Миколая).

А щоб Дідові було не так самотньо, йому до пари поставили ще й онучку Снігуроньку.

Музейники закликають кременчужан поділитися своїми старими іграшками

Багато ялинкових іграшок люди виготовляли власноруч, розповідає Наталя Музиченко, завідуюча експозиційним відділом музею. Вирізали з кольорового паперу й різноманітні ліхтарики, й цілі гірлянди, й сніжинки на вікна. Також ялинкуприкрашали намистом, цукерками, горішками, загорнутими у фольгу.

Кременчуцькі музейники почали збирати колекцію ялинкових прикрас, аби створити гідну експозицію. Сподіваються на допомогу мешканців міста. Серед найбільш ранніх експонатів – іграшки з цупкого сріблястого картону. Такі прикраси були популярними в 50-60 роки, говорить Наталя Музиченко. Вони довго зберігалися, на відміну від скляних іграшок.  До речі, ялинкові прикраси зі скла виготовляли раніше також вручну – видували зі скла, а потім розписували.  Однією з найбільш знаменитих була саме Київська фабрика ялинкових іграшок. Там робили унікальні прикраси – справжні художні шедеври.

Формувати колекцію новорічних ялинкових прикрас у Кременчуцькому краєзнавчому музеї почали завдяки подарункам двох ентузіасток: Емми Шушпанової, колишнього директора краєзнавчого музею, а також краєзнавця Анни Рябих (яка, на жаль, померла цього літа). Ці дві жінки передали практично усі свої домашні іграшки.  Співробітники музею говорять: новорічні прикраси переважно в хорошому стані. Багато  іграшок, яким по 40-50 років, позносили до музею і самі співробітники. Тож просять кременчужан також поділитися. Звісно, найбільшою мрією  музейників є дореволюційні іграшки. Або хоча б довоєнні. Але якщо таких немає, згодяться навіть більш пізнього періоду. «Ми їх збережемо не лише для нашого, а й майбутніх поколінь, – говорить Наталя Музиченко. – Можливо,  у когось залишилися новорічні іграшки від бабусь, рідні, може, з дитинства. Якщо ви ними вже не користуєтесь – приносьте в музей.  Їх зможуть побачити не лише ваші діти, а й онуки та правнуки».

Юлія Билина

Теги: СвятаІсторія

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Кременчук разом з усією Україною згадав героїв, які виганяли нацистських загарбників. ФОТОрепортаж 140 0
Подорож у минуле Кременчука: яким було наше місто на початку цього тисячоліття? ФОТО 298 0
Зі смолоскипами та з Україною в серці: у Кременчуці відбувся святковий автопробіг. ФОТОрепортаж 649 0