Новини з 1996 року

Традиція купання в ополонці на Водохреще не "змиває" гріхи. Заява ПЦУ

Валерія Макряшина 18 січня 2021 11:55 317 0

Твердження про "давню українську традицію" також назвали міфом. Відповідне оголошення, до якого радять усім прислухатися, з'явилося на офіційній сторінці Православної церкви України. 

Звичай купатися в ополонці на Водохреще, як вважають у ПЦУ, прийшов до нас від росіян і з ідеєю загартування організму. Саме тому судження, ніби купання в крижаній воді після водосвяття "змиває" всі гріхи, є помилковим. 

Яким чином ці гріхи можна "змити"? Хіба сам фізичний акт занурення в освячену воду, без покаяння в гріхах, може призвести до їх подолання?  

 

 

"Жодного церковного припису для звершення такого дійства на свято Богоявлення немає", – розповідають у ПЦУ.

Щодо походження традиції, то в ПЦУ запевняють, що вона не має українського походження:

"Мотивація в кожного різна: хтось "змиває гріхи", хтось випробовує можливості свого тіла, а хтось аргументує це дотриманням "давньої української традиції". Останнє твердження – цілком помилкове! 

У нашого народу такої традиції, пов’язаної зі святом Богоявлення, не було.

Ані етнографи, ані історики ще до середини XX століття не фіксували нібито "традиційних" масових пірнань українців у крижану воду з нагоди свята Хрещення Господнього.  Немає описів такого дійства ані у давніх джерелах, ані у дослідження про традиції козацької України, ані у спогадах людей старшого віку"

 


Згадки про масові пірнання у воду на свято Богоявлення з‘явилися у другій половині 1990-х – на початку 2000-х років. Тобто це доволі нова традиція. 


 

"Деякі історики пов'язують такий звичай з нашими північними сусідами, росіянами, в яких було заведено пірнати в холодну воду після лазні, а також із поширенням ідей загартування організму як частини здорового способу життя", – розповідають у ПЦУ. 

При цьому в ПЦУ наголошують, що не забороняють пірнати в холодну воду, але закликають не вважати цю дію церковною та не пов'язувати її з Водохрещем.  

"Хто робить такий вибір – має чинити це усвідомлено та відповідально, ретельно зважуючи всі "за" і "проти": стан здоров'я, причини для такого вчинку, можливі наслідки, зокрема в умовах пандемії", – додали в ПЦУ.

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Подорож у минуле: яким був Кременчук у ХХ столітті і яким він є зараз. ФОТОрепортаж 1566 0
З пензликом у руці по життю: в Кременчуці відкрили виставки двох досвідчених митців. ФОТОрепортаж 1903 0
Вулицями Кременчука: яким було наше місто у другій половині 20-го століття? 2272 0