Новини з 1996 року

Таємні дослідження виконкому: кременчужан труїтимуть й далі. Спеціальна нарада сьогодні

Марина Баніт 23 березня 2017 15:51 1179 1

Засідання робочої групи щодо ходу виконання Програми заходів (дій) з метою недопущення перевищення нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря в м. Кременчуці сьогодні проходило в міськвиконкомі. Перший заступник міського голови Пелипенко Володимир проводив захід.

У залі були присутні члени комісії, депутати - Плескун Олександр, Роженко Олександр, Тетяна Сідерка, представники промислових підприємств, активісти, преса.

Мета засідання передбачала просте звітування про хід того, що виконано на даний момент – за перший квартал 2017 року.

З того, що було зроблено, - до міста було запрошено спеціалізовану лабораторію ДУ «Інституту гігієни та медичної екології (ІГМЕ) ім. О.М. Марзєєва» НАМН України і вони провели аналізи проб атмосферного повітря у селищі Молодіжному для визначення переліку речовин, що впливають на формування понаднормативного забруднення атмосферного повітря.

Дана лабораторія проводила досліди протягом 2 діб.

У присутніх депутатів виникло питання, чи  може бути так, що, дізнавшись про приїзд лабораторії, підприємства на ці 2 доби припинили або зменшили викиди задля штучного тимчасового покращення результатів аналізів. Представниця наукового центру підтвердила, що це імовірно, але запевнила, що про час проведення аналізів нікому не повідомляли і це трималося в секретності.

Також, за її повідомленням, у місті проводиться опитування кременчужан за допомогою анкетування. Наразі в районі Молодіжного, за результатами опитування, зібрали 300 анкет протягом місяця.

З того, що цікавило депутатів, - чому як аналізи, так і опитування проводиться лише у вузькому радіусі Молодіжного, адже дзвінки зі скаргами надходили навіть і з центру, тож не можна базувати досліди на частині міста.

У якості заперечення було сказано, що скарг на лінію 1563 було зареєстровано 1600, із них більшість з Молодіжного.

На що з віддалених рядів у залі люди говорили, що на Молодіжному є активістка Ганна Бутова, яка долучає людей до боротьби – ось вони і телефонують. У центрі міста люди просто мають не такі чіткі громадські позиції та менш обізнані про те, куди навіть треба поскаржитися або просто не вірять, що влада реагуватиме. Але це не є показник наявності смороду – це показник активності громадян.

Так один з присутніх просив владу не робити передвиборчу агітацію на проекті захисту екології від викидів, а навести лад, бо питання стосується життя та здоров’я кременчужан.

Далі звітувала представник Лабораторії спостережень за забрудненням атмосферного повітря. Так вона розповіла, що з Гідрометцентром укладено угоду, в рамках якої будуть проводитися прогнози погоди саме по Кременчуку. Тож, за результатами цих прогнозів, підприємства будуть зобов’язані у певних погодних умовах зменшувати кількість викидів у повітря. На цьому моменті істини депутати зітхнули: «А що, можна їх зменшити? То чого ми тут зібралися?» На питання: чому не можна зменшувати викиди до результатів дослідів, відповіли: «бо нема ж прогнозів погоди».

Так від працівників лабораторії просили звітувати не тільки в кінці, але й у проміжках під час досліджень. Відтак науковці наполягали на секретності досліджень. На що отримали здивування з залу: «1600 заяв про сморід, яка секретність?» Йшлося про те, що саме кременчужани наполягали на проведенні цих досліджень, а лабораторія навіть не могла підтвердити те, що є очевидним. Тепер заговорили про секретність.

 Тоді лаборант трохи відкрила завісу – виявляється, за березень перевищення норм викидів спостерігалося лише 10 березня. Це – формальдегід та діоксид сірки. Це дуже здивувало присутніх – невже знову лабораторія не помічає помітного?

Представники підприємств зазначили, що питання зменшення викидів для них прямо пов'язане з грошима. Тож чим менше потруять кременчужан, тим менше грошей отримають і навпаки.

Так раніше повідомлялося, що одним з головних чинників забруднення атмосфери є використання на ТЕЦ мазуту замість газу при роботі підприємства. Згідно з документами, ТЕЦ основним видом палива використовує природний газ, а резервним - мазут. Але фактично ТЕЦ працює на мазуті. Робота на мазуті дозволяється в аварійних ситуаціях. Але попри те, що газ є безпечнішим для населення, підприємство використовує мазут у зв’язку з його дешевою ціною. Отже, на сьогоднішньому засіданні на запитання депутатів до представника ТЕЦ, буде надалі використовуватися газ чи мазут, пролунала заява, що підприємство буде, як і раніше, працювати на мазуті на 50%, бо це їм економічно вигідно.

До речі, з початку засідання пан Федюн намагався прозвітувати про суми коштів, які виділили з бюджету на залучення науковців та ремонт обладнання на підприємствах, але плавно від цієї теми ухилилися. Але, як відомо, усі суми викладені у десятках та сотнях тисяч гривень на кожен захід.

Як раніше повідомляла "Програма Плюс", «Програма заходів (дій)» - це документ про те, на що будуть витрачатися громадські гроші, а не про те, що буде робитися конкретно. Досі місцева влада жодним чином не боролася за питання екології у нашому місті, громадянам довелося організовувати акції протесту та вмовляти керівництво привернути увагу на надто серйозну проблему. Найпотужніші забрудники міста з повним усвідомленням небезпеки від бажання зекономити на очисному обладнанні та здоров’ї кременчужан навіть до цього часу після чисельних скарг продовжують труїти місцевих жителів.

Варто додати, що цифри цифрами, але у житті це означає, що ще принаймні 2 роки, поки міська влада разом з підприємствами будуть мудрувати, що й до чого, кременчужан будуть труїти. Та й то це у випадку, якщо те, що намудрують, дійсно запрацює.

Але те, що нам пропонують, – це автоматизована система контролю, яку ще тільки планують розробляти, та ремонт обладнання цих підприємств не з їхнього прибутку, а за кошти міста. А як щодо відповідальності підприємств? Де судові процеси з матеріальними претензіями щодо нанесення шкоди здоров’ю та екології? Де порушені кримінальні справи? Де задіяння правових органів ? Чому кременчужани кланяються цим підприємствам, адже власники отримують мільйонні прибутки? Чому таке м’яке ставлення до можновладців? Хочуть  працювати – нехай дбають про місто, де працюють, згідно із Законом України, та сумлінно відповідають за роботу. Порушують екологічні норми – нехай відповідають.

На запитання журналістів про те, чи будуть притягувати до будь-якої відповідальності, хоча б матеріальної, підприємства, депутат Роженко зазначив, що поки що нічого з назбираних доказів порушень не дає змоги викласти претензії. Тож після проведення дослідницьких робіт можна буде робити зауваження та вживати більш радикальні заходи відносно підприємств.

 

 

Теги: Екологія Кременчука

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Данченко Олена 23.03.2017 23:31

Репортер на засіданні найбільше задавала питань, а написала все так некомпетентно. Що означає "трохи відкрила завісу"? На сайті міської ради є щомісячні довідки за останній рік, за два місяці цього року про стан забруднення атмосферного повітря міста. Поважайте своїх читачів! Пишіть достовірну інформацію!

У Кременчуці нагородили учасників конкурсу художніх робіт, присвячених пожежній безпеці. ФОТОрепротаж 850 0
«Той, хто створював обличчя Кременчука»: відкрилася виставка картин Миколи Анісімова. ФОТОрепортаж 1279 0
У Кременчуці нагородили воїнів-добровольців, ветеранів російсько-української війни. ФОТОрепортаж 1735 0