Новини з 1996 року

Старий Новий рік

pplus 11 січня 2019 06:53 609 0

Тільки недавно настав Новий рік 2019 (рік Жовтої Свині). І ось уже скоро українці святкуватимуть Старий Новий рік 2019.

Попри те, що Старий Новий рік не є державним святом і офіційним вихідним днем, люди в багатьох країнах продовжують давню і добру традицію святкування.

Крім України, Старий Новий рік активно святкують у багатьох пострадянських країнах: Росії, Білорусі, Молдові, Грузії, Вірменії, Казахстані, Азербайджані, Узбекистані, країнах Балтії. Також ця традиція прижилася в ближньому і не дуже зарубіжжі: Сербії, Чорногорії, Македонії, Швейцарії, Абхазії, Румунії, Греції тощо.

В Україні традиція відзначати Старий Новий рік, крім збереження традицій, пов’язана ще і з церковними святами. Так, 13 січня відзначається свято Маланки, а 14 січня – Василів день.

Історія свята

13 січня українці відзначають Маланку - одне з найяскравіших і найцікавіших свят у народній традиції.

Це свято має язичницьке коріння. Згідно зі слов'янською міфологією, у матері богів Лади, крім сина - побратима бога Місяця, була ще донька, яку всі називали Миланка, тому що вона була мила.

Одного разу коли князь-Місяць був на полюванні, лютий змій викрав зі срібного терема Миланку і сховав у підземне царство. Звільнив її славний богатир Безпальчик-Васильчик і одружився на ній. Тому 13 січня шанують не тільки Маланку, а й Василя.

Цікаво, що за церковним календарем 13 січня вшановується пам'ять преподобної Меланії Римлянки. Таким чином маємо дуалізм дохристиянської та християнської традиції, які тісно переплелися в народному календарі.

Страви на Маланку і Старий Новий рік

Це свято вплинуло на святкову кухню українців. У деяких селах України в цей день готують традиційну кров'янку, яку ще називають Маланка. Випікають спеціальні хліби - Маланку і Василя.

Як і на багатий вечір, кутю, в яку вже можна було додавати м'ясні й молочні продукти, також ставлять на покуті. Крім того, господині печуть млинці, готують пироги та вареники з сиром, щоб обдаровувати щедрувальників та посівальників.

Після вечері, щоб залагодити якийсь конфлікт, сусіди йшли одне до одного миритися, щоб “Новий рік зустріти в мирі й зі згодою”. А хлопці, які перед цим “отримали гарбуза”, вдруге з надією посилали сватів.

День Маланки: традиції свята

Головною традицією дня Маланки вважається перевдягання у фольклорних казкових персонажів і тварин. Дівчата, у масках або без них, усю ніч щедрують.

Однією з найвеселіших традицій на Маланку є перевдягання хлопців. Вони збираються великими компаніями, перевдягаються в різних фольклорних персонажів і гуляють по вулицях. Майже завжди один з них перевдягається в козу. Ця традиція так і називається "Водити козу на Маланку". Раніше, ще в язичницькі часи, жерці робили те ж саме, тільки коза була справжньою і вважалася священною.

Закінчивши ритуальний обхід, вранці всі йшли на роздоріжжя палити Діда, або Дідуха – снопи соломи, що стояли на покуті від Святого вечора до Нового року, потім стрибали через багаття. Це мало очистити від спілкування з нечистою силою.

Старий Новий рік

Для дівчат 14 січня - день Василя - був досить важливим, вважали, що ворожіння в цей день завжди збувається і що б не вийшло — так і буде. 

Із самого ранку хлопці (дівчата засівати не ходили) набирали в рукавички й кишені зерна (жито, пшеницю, овес) і, дочекавшись закінчення ранкової церковної відправи, починали засівати. Спочатку власну домівку, потім у хрещених батьків, родичів, знайомих і сусідів: "Ой роди, Боже, жито - пшеницю, всяку пашницю! Добридень! Будьте здорові. З Новим роком та Василем!.. На щастя, на здоров'я, на Новий рік!" Господар щедро винагороджував (особливо перших) засівальників гостинцями й грішми. Ходили інколи й цілі ватаги з козою та вертепом. Годилося також у цей день віншувати Василів. А загалом це свято проводили благоговійно з церковними або домашніми молитвами.

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Різнокольорові голуби та пухнасті кошенята: у Кременчуці відбулася виставка домашніх тварин. ФОТО 329 0
Бонус від Кременчуцького льотного коледжу: захоплюючі польоти над Дніпром, які вразили містян. ФОТО 359 0
Ювілей, відкриття меморіалу та випускний. Кременчуцький льотний коледж святкував на повну. ФОТО 404 0