Новини з 1996 року

Справа з розслідування вбивства екс-мера Бабаєва – як зразок «професійності» обласної прокуратури

Олександр Курилов 18 березня 2018 13:01 959 0

Або чому на Полтавщині вперше за всю історію судочинства хочуть карати присяжних?

16 березня в Полтавському районному суді наступила довга пауза.

У цьому закладі Феміди, вже п’ятому за рахунком, суд розглядає справу за фактами вбивств колишнього мера Кременчука О. Бабаєва і судді Автозаводського районного суду м. Кременчука О. Лободенка.

А пауза, тобто довга перерва наступила, бо в самому суді виникла проблема з присяжними.

Є закон, за яким справи з важкими обвинуваченнями можуть розглядатися тільки в присутності незалежних присяжних.

І такі були в усіх судах, де це сфабриковане  обвинувачення розглядали й слухали.

Однак усі слухання до сьогодні, а розгляд справи триває вже четвертий рік, закінчилися поки що лише одним – прийняттям спеціальних сесійних рішень Полтавської обласної та Кременчуцької міської рад з втручанням у діяльність суду й позасудовим визначенням винних.

Саме через ці рішення рад того ж О. Мельника, доказів проти якого в скоєнні злочину немає жодних, тримають уже четвертий рік у Полтавському СІЗО.

Ще з результатів чотирирічного суду – це мітинги, які організували кременчуцькі чиновники з вимогою покарати того, кого вони без жодного слідства називають винним. 

Інше й теж результативне з 4-річних засідань і депутатського втручання в хід судових засідань – уже Національне Агентство з питань запобігання корупції склало протокол на всім відомого кременчужанам одного з керівників Полтавської обласної ради.

Цього бізнесмена-чиновника пов’язують з 30 мільйонами гривень готівки, які в родини мера позичили родичі бізнесмена, а самого колишнього мера було вбито за два тижні до настання дати повернення цих коштів. Кошти, між іншим, повернули аж через два роки й то за рішенням суду.

А далі ж мова про таке. 

У Полтавському районному суді, де триває розгляд справи, раптом виникла проблема з присяжними.

Їх ще місяць тому було п’ятеро (троє основних і двоє запасних), а потім залишилося троє, а тепер взагалі - один. Бо інші написали заяви про відвід.

Ситуація вже настільки виявилася неконтрольованою, що представник обвинувачення, прокурор Дмитро Москаленко в ході судового засідання запропонував суду накладати штрафи на тих присяжних, які заявлять про свій самовідвід.

І зрозуміти, чому прокурор хоче штрафувати присяжних, - дуже легко.

Представник обвинувачення хоче штрафів з тих, хто відмовляється брати участь у цьому суді, бо в нього така робота.

Але ж і простих громадян, які спочатку виявили бажання бути присяжними й розглядати важкі кримінальні справи, але сьогодні від цього відмовилися, – теж зрозуміти досить легко.

І тут кожен сам може уявити себе на цьому місці. 

Тебе просять, ти йдеш у суд, ти бачиш докази провини, ти слухаєш свідків і далі висловлюєш своє резюме – говориш судді, що затриманий – винен.

Але якщо таких доказів немає, то хто буде звинувачувати людину в тому, чого вона не робила?

Саме це присяжні бачать і розуміють відповідь на запитання: звідки такий довгий чотирирічний розгляд по цій кременчуцькій справі, розгляд якої триває вже по п’ятому колу.

Саме через це люди, можливо, відмовляються від участі в судовому процесі, на учасників якого тиснуть.

І погано, що прокурор не може зрозуміти всього причинно-наслідкового зв’язку, але говорить про штрафи для тих, хто не хоче бути учасником несправедливого суду.

Сьогодні суд ще не починав розгляд по суті, бо залишився з усіх присяжних усього один.

Усі інші написали заяви про самовідвід. Зрозуміло, що з таким розглядом цей суд триватиме ще довго.

Бо далі знову почнеться те ж саме з тими ж присяжними, які спочатку послухають про що мова, а далі кажуть собі: все добре, але для винесення справедливого рішення потрібно ще щось, крім гучних бездоказових заяв прокурора та рішень сесій Полтавської обласної та Кременчуцької міської рад.

Потрібна впевненість у доказах, а з упевненістю в обвинуваченні все навпаки.

Навпаки, бо інакше цієї тяганини з судами, мітингами, протестами, погрозами прокурора про штрафи учасникам засідання… просто б не було.

Але є й ще одне і не менш важливе в цій справі, де прокурор нападає то на журналістів, то на присяжних.

Важливе – це люди, які четвертий рік за гратами сидять і яких з клітки не випускають.

А справжні винуватці цих тяжких злочинів і досі не покарані, перебуваючи на свободі, а можливо, й обіймаючи високі посади в органах державної влади.

А перебування в Полтавському СІЗО четвертий рік поспіль нікому ще здоров’я не додало й це відзначають у своїх моніторингових звітах представники Міжнародного товариства з прав людини.

І третє, про що вони щоразу говорять у своїх документах, – тому ж О. Мельнику, який є ліквідатором аварії на ЧАЕС першої категорії та інвалідом 2 групи, потрібне медичне обстеження й нормальна медична допомога, якої в СІЗО немає.

Бо те, що є з такою допомогою сьогодні, можна назвати просто приниженням людської гідності та порушенням Європейської конвенції про права людини й основні свободи.

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись