Новини з 1996 року

Сьогодні - сторіччя світової прем`єри українського "Щедрика"

Людмила Скачко 11 травня 2019 16:30 126 0

Сьогодні, 11 травня, рівно 100 років тому відбувся перший виступ у Європі Української Республіканської Капели під керівництвом Олександра Кошиця. Європейське турне та світовий тріумф української музичної культури за кордоном розпочалися з Чехословаччини.

 

 

Як пише Український інститут національної пам'яті, за ініціативи Голови Директорії УНР Симона Петлюри українських хор відряджався для промоції ідеї культурного й політичного суверенітету України на міжнародній арені. Нова "культурна" чи "закордонна армія" Петлюри, як називали Капелу в неформальних документах проекту, мала прорвати російську інформаційну блокаду в Європі і заявити, що Україна – не Росія і український народ з його прадавньою національною культурою має право на окреме культурне і політичне існування.

Світові гастролі Української Республіканської Капели тривали впродовж 5-ти з половиною років. За цей час український хор відвідав 17 країн світу, понад 200 міст на 3-х континентах, охопивши сотні тисяч слухачів. Було проведено понад 600 концертів у світових музичних центрах. Зокрема з 1919 по 1922 роки Капела побувала в таких країнах Європи: Чехословаччина, Австрія, Швейцарія, Франція, Бельгія, Нідерланди, Велика Британія, Німеччина, Польща, Іспанія. Її виступи мали значний резонанс, про що свідчать понад 1300 відгуків у закордонній пресі, сотні відгуків VIP-персон. Зокрема, королева Бельгії захоплено висловилась: "Уперше в житті таке чую. Мої симпатії на боці вашого народу". З 1922 по 1924 роки тривали гастролі в Північній та Південній Америці: США, Канада, Мексика, Бразилія, Аргентина, Уругвай, Куба, Тринідад і Тобаго.

 

 

На вшанування 100-ліття світових гастролей Української Республіканської Капели під керівництвом Олександра Кошиця зусиллями Українського інституту національної пам’яті та Покровської міської ради Донецької області підготовлена вулична фотовиставка "Культурна дипломатія України: світовий тріумф Щедрика", яка демонструється в багатьох містах України. Зокрема, 18 вересня 2018 року виставка вже експонувалася у Вінниці, 21 вересня – у Краматорську Донецької області. 1 жовтня, в Міжнародний день музики, – у заповіднику Софія Київська. Крім того, до проекту Постанови Верховної Ради України "Про відзначення пам'ятних дат і ювілеїв у 2019 році" внесено дату 100 років з часу створення Української капели під керівництвом Олександра Кошиця і започаткування культурної дипломатії УНР.

 

 

 

 

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись