Новини з 1996 року

Собор святого архістратига Михаїла та інших небесних сил безплотних

pplus 21 листопад 2020 08:55 216 0

21 листопада - найголовніший день із свят на честь Святих Ангелів. Він приурочений Святому Архістратигу Михаїлу - начальнику всіх Небесних Сил. Бо Архістратиг Михаїл у Писанні називається Архістратиг Сили Господньої (Навина 5, 14).

За переданням, сатана, колись, світліший з усіх духів небесних, впав у самолюбство, гордість і злобу й потягнув за собою безліч інших духів. Тоді Святий Архангел Михаїл, як вірний служитель Божий, зібрав архангельські лики, які не захопилися згубним прикладом вознесення сатанинського, і сказав: "Будьмо уважні, станьмо побожно перед сотворившим нас і не помислимо на сотворившого нас". І так, до всього Ангельського Собору звертаючись, почав славити Пресвяту Славну Єдиносущну Тройцю, Єдиного Бога, врочисто пісню співати: "Свят, Свят, Свят Господь Саваоф". Таке зібрання Святих Ангелів названо Собором Ангельським. Це є увага, однодумство, згода, єдність, які разом і одноголосно славлять Отця і Сина і Святого Духа.

Встановлення церковного Собору на честь Небесного собору Святих Ангелів належить до давніх часів християнства. Раніше, починаючи з IV століття, на честь Архангела Михаїла будували чимало храмів, у яких звершувалися на честь нього богослужіння і святкування, наприклад у Хонах і в найголовніших містах Сходу - Нікомидії, Антиохії і Візантії.

Для святкування Святими Ангелами вибраний місяць листопад - дев'ятий місяць від березня (з якого раніше починався рік), відповідно до числа дев'яти чинів ангельських.

Ці дев'ять чинів, за вченням Святої Церкви, діляться на три ієрархії: вищу, середню і нижчу. Кожна ієрархія складається з трьох чинів. До вищої ієрархії належать шестикрилі Серафими, багатоокі Херувими і Богоносні Престоли; до середньої - Господства, Сили і Власті; до нижчої - Начала, Архангели і Ангели.

Крім Архангелів Михаїла і Гавриїла, за Священним Писанням і переданням, відомі ще Архангели: Рафаїл - лікування Боже, цілитель людських недуг; Уриїл - вогонь, або світло Боже, просвітитель затемнених; Салафаїл - молитвеник Божий, той, хто людей спрямовує до молитви; Ієгудиїл - славлячий Бога, той, хто зміцнює працюючих для слави Божої і прохає нагороду за подвиги; Варахиїл - благословіння Боже, той, хто клопочеться про нього і роздає його, випрошує людям благодіяння Божі; Ієремиїл - вивищення Боже.

Святі отці про значення Ангелів у людському житті висловлювались так: "Кожній віруючій душі Бог дає Ангела для того, щоб її охороняв і нею опікувався... І кожному віруючому народу дається Ангел-Охоронець. Ангели боронять від спокус, бо каже Святе Письмо: "Ангел Господній стоїть довкола тих, що бояться його, і їх визволяє" (Пс. 34, 8). Ангели охороняють жертовники Божі і храми вірних... Віра ніколи не залишиться без Божої допомоги, яка подається через посередництво Ангелів, підтвердженням цьому можуть служити слова царя і пророка Давида: "Бо Ангелам Своїм Він накаже берегти тебе на всіх дорогах твоїх і на руках носитимуть тебе, аби не спіткнувся ти об камінь ногою твоєю".

Небесних воїнств архістратиги,

молимо вас завжди ми, недостойні,

щоб вашими молитвами оберігали нас

покровом крил духовної вашої слави,

охороняючи нас,

що старанно припадаємо до вас і взиваємо:

"Від бід визволіть нас,

як чиноначальники Небесних Сил" 

(Тропар, глас 4).

 

******

АРХІСТРАТИГ МИХАЇЛ - ПОКРОВИТЕЛЬ КИЄВА

У центрі Києва, на майдані Незалежності, височить скульптурне зображення архістратига Михаїла. "То - покровитель Києва, - кажуть люди, проходячи повз. - Архангел Михаїл - начальник над усіма ангелами".

Слово "архангел" з грецької і справді означає буквально "начальник ангелів". А хто такі ангели? Ангел - це "посланник" (євр.) або "вісник" (грец.).

Окрім світу видимого, матеріального, того, до якого ти можеш доторкнутися рукою, побачити своїм зором, почути слухом, є ще світ, невидимий людському окові. Це світ безплотних, безсмертних духів - ангелів.

Вісниками ангели звуться тому, що Бог посилає їх до людей звіщати Свою волю. Їх кількість безмірно велика. За своєю природою ангели обдаровані розумом і волею більш довершеними, ніж у людини. Умить вони можуть спускатися з неба на землю або одночасно бути і там, і тут. Ангели також спроможні проходити крізь замкнені вікна і двері.

Для чого вони існують? Для того самого, що й людина: прославляти Бога, любити Його й виконувати Його волю.

Святі ангели мають подвійне завдання: щодо Господа Бога і щодо людей. Головне завдання ангелів у небі - це вічно прославляти Господа Бога. Стосовно людей ангели з волі Божої є нашими опікунами та охоронцями. Вони йдуть на землю допомагати людям у різних випадках життя. Проте є й такі, що перебувають поряд з кожною людиною повсякчасно, нерозлучні з нею від колиски до могили. Це наші ангели-хранителі. Вони моляться за нас Богові, оберігають від усякої небезпеки, дбають про спасіння душ наших.

Кожна людина - доросла чи дитина - має такого ангела-хранителя. Він знаходиться за правим плечем. Щоранку, прокидаючись, і щовечора, коли збираємося спати, ми маємо звертатися у молитві не лише до Бога, але й до свого ангела-хранителя, прохати його, аби він застеріг нас од усіх поганих справ.

Архангели і ангели до людей найближче від усіх і напучують нас на добрі справи. Але коли ми грішимо, ангели і архангели дуже журяться.

Є злі ангели, котрі підштовхують людину до всього негарного і радіють, коли людина своєю поведінкою засмучує Бога.

Святкування Собору святих ангелів встановлено звершувати в місяці листопаді - дев’ятому  від березня, першого місяця від створення світу – на знак числа чинів ангельських, яких вважає дев’ять святий Діонісій Ареопагіт (вчення про ангелів він виклав у творі «Про небесну ієрархію»). Святий Діонісій був учнем святого апостола Павла, який був піднятий до третього неба (2 Кор.12,2) і бачив різницю чинів святих ангелів, про що і пояснив Діонісію.

Православна войовнича Церква, потребуючи допомоги ангелів, святкує Собор усіх дев’яти чинів ангельських особливим молінням, як і має бути у восьмий день місяця, бо всі ці  дев’ять чинів ангельських зберуться в день Страшного суду Господнього; говорять вони, після закінчення семи тисяч років настане ніби восьмий, «коли ж прийде Син Людський (і Божий, Суддя праведний) у славі Своїй і всі святі Ангели з Ним» (Мф. 25,31) (як Сам Господь передбачив у Євангелії). «І пошле Ангелів Своїх з трубою гучною, і зберуть обраних Його від чотирьох вітрів» (Мф. 24,31), тобто від сходу, заходу, півночі і півдня. О, якби вони тоді зібрали до собору обранців Божих і нас, що з шаною святкуємо цей собор!

Святого Архістратига Михаїла український народ вважає заступником Києва. На гербі нашої столиці здавна зображено Архістратига Михаїла.

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Кременчук став містом, в якому Україна та Казахстан міцно закріпили свої відносини. ФОТОрепортаж 507 0
Яким ти був, Кременчук? Фотографії старого міста, якого ми не знали. ФОТО 634 0
У Кременчуці Хеловін провели «з вітерцем», і дощ цьому аж ніяк не завадив. ФОТОрепортаж 1129 0