Новини з 1996 року

Ректор КрНУ Загірняк піднімає депутатів міськради проти змін в оплаті за навчання за престижним фахом

Олександр Курилов 14 березня 2019 14:25 224 0

Депутати Кременчуцької міської ради на черговій сесії, яка відбудеться наступного місяця, висловлюватимуть свою незгоду з проектом рішення Кабінету Міністрів, що обіцяє ускладнити навчання студентів в Україні за престижними спеціальностями  до неможливого через різке подорожчання.

Серед таких спеціальностей, де вартість навчання пропонується підвищити до 60 відсотків від витрат ВНЗ, - лікарська справа, маркетинг з фінансами, психологією й не тільки.

Щоб цього не сталося, бо в такому випадку студенти нашого міста поїдуть вчитися в Польщу, кременчуцькі депутати прийматимуть спеціальне звернення.

І мова тут ось про що.

Що пропонує уряд? 

Урядова постанова, з якою в Кременчуці вже не погодилися викладачі КНУ імені Остроградського й кого підтримають депутати, говорить про таке.

«Встановити, що вартість освітньої послуги зі здобуття вищої освіти освітнього ступеня бакалавра, магістра за перший курс (рік) навчання при укладанні Договору про надання освітніх послуг між закладом вищої освіти та фізичною (юридичною) особою за переліком спеціальностей (спеціалізацій), для яких визначається індикативна собівартість, встановлюється закладом вищої освіти не нижче індикативної собівартості…

Індикативна собівартість визначається як:

60% у 2020 році,

70% у 2021 році,

80% з 2022 року

середнього розміру видатків на оплату послуг з підготовки одного фахівця на умовах державного (регіонального) замовлення в закладі вищої освіти (без урахування видатків на стипендіальне забезпечення, виплат відповідно до законодавства дітям-сиротам та особам з їх числа, видатків розвитку) в попередньому календарному році», - зазначається в проекті майбутньої урядової постанови, яка змушує нервувати викладачів міських ВНЗ.

Що кажуть у КрНУ імені Остроградського?

У кременчуцькому університеті з приводу подорожчання навчання за окремими спеціальностями вже підготували свої аргументи й вони в майбутньому депутатському зверненні такі.

«Проект Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання запровадження індикативної собівартості» встановлює, що індикативна собівартість закріплюється за переліком найбільш престижних спеціальностей в Україні.

У проекті постанови пропонується підвищувати ціну на контракт поступово, починаючи зі вступників 2020 року: спочатку нижню межу вартості контракту буде встановлено на рівні 60% середнього розміру видатків на оплату послуг з підготовки одного фахівця на умовах державного (регіонального) замовлення в закладі вищої освіти. З  2021 року  - 70%, з 2022 - 80%.

Однак розрахунок індикативної ціни тільки на деякі спеціальності порушує рівноправність студентів, їхні права до загального доступу на отримання якісної вищої освіти. Принцип рівного доступу громадян України до освіти всіх рівнів закріплений у Конституції України (стаття 53) і має бути основним принципом, на якому базується державна політика в галузі вищої освіти.

Інше з кременчуцьких аргументів - набір на найбільш затребувані спеціальності стане можливим тільки для забезпечених абітурієнтів, що може призвести до напруги в суспільстві.

Крім того, в КрНУ імені Остроградського передбачають, що настільки завищена ціна на навчання змусить майбутніх абітурієнтів бідніших регіонів (значної частини України) виїжджати за кордон, до найближчих європейських вишів (Польщі, Чехії, Угорщини, Німеччини), де вони зможуть і навчатися, і працювати, й ми втратимо молоде працездатне населення.

Зависока ціна призведе до закриття майже всіх регіональних вузів, які виконують запити промисловців саме свого регіону і є осередками не тільки освітянського, але й культурного та духовного середовища.

Які спеціальності у ВНЗ уряд хоче зробити дуже платними?

А відповідь на це запитання є в самому проекті урядового документа й перелік майбутніх платних спеціальностей такий.

Перелік спеціальностей (спеціалізацій), для яких визначається індикативна собівартість

Шифр галузі

Галузь знань

Код спеціальності

Найменування спеціальності (спеціалізації)

02

Культура і мистецтво

021

Аудіовізуальне мистецтво та виробництво

022

Дизайн

028

Менеджмент соціокультурної діяльності

03

Гуманітарні науки

035

Філологія (усі спеціалізації, крім української мови та літератури, кримськотатарської мови та літератури, класичних мов та літератур, фольклористики)

05

Соціальні та поведінкові науки

051

Економіка

052

Політологія

053

Психологія

054

Соціологія

06

Журналістика

061

Журналістика

07

Управління та адміністрування

071

Облік і оподаткування

072

Фінанси, банківська справа та страхування

073

Менеджмент

075

Маркетинг

076

Підприємництво, торгівля та біржова діяльність

08

Право

081

Право

19

Архітектура та будівництво

191

Архітектура та містобудування

193

Геодезія та землеустрій

21

Ветеринарна медицина

211

Ветеринарна медицина

212

Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза

22

Охорона здоров’я

221

Стоматологія

222

Медицина

223

Медсестринство

224

Технології медичної діагностики та лікування

225

Медична психологія

226

Фармація, промислова фармація

227

Фізична терапія, ерготерапія

228

Педіатрія

229

Громадське здоров’я

24

Сфера обслуговування

241

Готельно-ресторанна справа

242

Туризм

28

Публічне управління та адміністрування

281

Публічне управління та адміністрування

29

Міжнародні відносини

291

Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії

292

Міжнародні економічні відносини

293

Міжнародне право

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись