Новини з 1996 року

Прописка в Україні: правила, штрафи і документи для реєстрації у 2019 році

pplus 01 жовтня 2019 08:25 1715 0

Кожному громадянину потрібно зареєструвати своє місце проживання. За відсутність прописки можуть цілком законно покарати. Щоб цього не сталося, потрібно ознайомитися з правилами для дітей і дорослих, які діють у 2019 році.

Навіщо потрібна прописка?

Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» зобов’язує отримувати прописку. У статті 6 зазначається, що вимоги стосуються всіх без винятку: українців, іноземців та навіть осіб без громадянства. У 2016 році Кабінет міністрів оприлюднив постанову про нові правила реєстрації та передачі інформації до єдиного держреєстру. Сам термін “прописка” в офіційних джерелах уже не використовується, але до цього часу на устах народу.

Статистика свідчить, що в Україні понад 3 мільйони осіб проживають не за місцем прописки. Багато хто виїжджає в інші населені пункти, де неофіційно орендують житло, ігноруючи реєстрацію. В основному це не створює істотних проблем. Але велику кількість адміністративних послуг просто неможливо отримати далеко від місця прописки.

Так українцям складно відправляти дітей до навчальних закладів. Школи й дитячі садки приймають вихованців з інших районів, але керівництво віддає перевагу місцевим. На щастя, у ВУЗах це ролі не грає. Крім того, без реєстрації не можна оформити субсидію, отримати соціальну допомогу. Вона враховується також при голосуванні на виборах.

При відновленні паспорта або заміні фотографії українцям теж потрібно звертатися до установи за місцем реєстрації. Туди ж будуть приходити судові повістки. Відповідно до закону, ФОП в Україні можна оформити тільки за місцем прописки, адже всі податки йтимуть у місцеву казну. Крім того, під час перереєстрації необхідно звернутися до військкомату й стати на облік, згідно з новою пропискою. Саме туди будуть відправляти повістки.

Процедура не влаштовує багатьох громадян України. Незадоволені навіть виходили на мітинг за скасування обов’язкової реєстрації. На думку активістів, обов’язкова прописка не повинна перешкоджати отриманню важливих адміністративних послуг.

Добре, що лікарні приймають пацієнтів, незалежно від прописки. Не варто боятися, що в разі непередбачених проблем ніде не зможуть надати допомогу. Потрібно лише написати заяву й оформити медичну картку. Більш того, медики не мають права відмовити в допомозі особам, які її потребують далеко від місця реєстрації. Пенсії теж можна отримувати по всій території країни. Тимчасова прописка обходиться недешево, проте оголошення неважко знайти в інтернеті.

Як і де прописатися в Україні?

Із 2016 українців реєструють і виписують у двох місцях: органах місцевого самоврядування та Центрах адміністративних послуг. Так у селах і селищах реєструвати громадян зобов’язані ради. Якщо ж спеціальні виконавчі органи не створені – перепрописати повинен сільський голова.

На сайті Міграційної служби  можна знайти всі профільні установи. Досить скористатися пошуком і вибрати свій населений пункт (район).

Закон України про переміщення зобов’язує громадян виписатися зі старого місця проживання й зареєструватися до нових помешкань за місяць – 30 днів. Недавні зміни суттєво збільшили цей термін, адже раніше на “переїзд” відводили всього 10 днів.

Перепрописка оформляється дуже швидко. Чиновники повинні все зробити в той же день, коли громадянин подав документи. Варто знати, що виписатися й прописатися на новому місці можна одночасно. Наприклад, якщо людина знайшла нове житло і реєструється в тому ж районі.

Співробітники служб вносять зміни в реєстр і в посвідчення особи українця. Так в ID-картки інформацію про реєстрацію додають на вбудований електронний чіп. Таким чином їх не потрібно міняти. З книжечками все по-іншому – чиновники зобов’язані поставити штамп і записати нові дані на відповідній сторінці.

Органи реєстрації мають право скасувати нову прописку або виписку зі старого місця, якщо виявлять обман. Наприклад, якщо людина була зареєстрована за минулою адресою разом з малолітніми дітьми, а потім приховала цю інформацію.

Деякі українці надають послуги з тимчасової реєстрації. Вони готові офіційно прописати гостя в себе на певний термін. Таким чином приїжджий отримує всі переваги зареєстрованого громадянина. Наприклад, можливість вклеїти фотографію в паспорт після досягнення 25 або 45 років.

Які документи потрібні для прописки в Україні?

Згідно з “Правилами реєстрації місця проживання”, людину прописують за наявності такого пакета документів:

заяви про реєстрацію за новою адресою;

заяви про виписку зі старого місця (якщо обидві процедури виконуються в один день);

квитанції про сплату адміністративного збору;

військового квитка або приписного посвідчення осіб, які перебувають на обліку у військкоматі;

документа, куди необхідно внести оновлені дані (український паспорт, тимчасове посвідчення громадянина, посвідчення на постійне проживання, посвідка на проживання, папери, що підтверджують статус переселенців);

документів, які дозволяють жити в будинку або квартирі (договір купівлі-продажу, оренди тощо), а якщо таких немає – особиста присутність власника нерухомості з документами, що підтверджують його особу та майнові права.

Інші документи закон вимагати забороняє.

Власник і зареєстровані мешканці

Власник нерухомості може домогтися того, щоб громадян виписали. Закон передбачає ряд умов. Так якщо громадян зареєстрували за згодою, а потім вони відмовляються виселятися на вимогу – власник має право подати до суду. Останній може прийняти рішення про зняття з реєстрації без згоди мешканця (мешканців). Людей можна законно виселити після його вступу в силу.

Буває і навпаки – рішення суду дає громадянам право жити в чужому будинку або квартирі. Наприклад, дитині молодше 14 років. У такій ситуації людину виселити не можна, поки судове рішення має силу. Крім того, власник не має права вигнати людей, які живуть у його житлі на підставі офіційного договору оренди. Доведеться чекати, коли закінчиться обумовлений термін. Потім власник може не продовжити оренду й виписати мешканців. Орендодавець може позбутися їх і раніше, звернувшись до суду й надавши переконливі аргументи на свою користь.

(Закінчення читайте 2.10.2019 року, о 8.30)

 

Поділитися з друзями

Коментарі

Для того, щоб залишити коментар, вам необхідно авторизуватись

Поет, співак та художник: Кременчук вшанував пам'ять Тараса Григоровича Шевченка. ФОТОрепортаж 1304 0
Кременчуцький майстер, відомий на всю країну: коваль Геннадій Сметанко з виставкою в Кривому Розі. ФОТО 1976 0
Дитячі посмішки, спів і танці – найкращий подарунок: як в МПК вітали жінок з 8 Березня. ФОТОрепортаж 2543 0